У Львові вже вчетверте триває різдвяний ярмарок, який є своєрідною родзинкою зимових свят у нашому місті. Цьогоріч до 14 січня ярмаркують на площі Ринок та проспекті Свободи. Тут на львів’ян і гостей міста чекають різноманітні смаколики, сувеніри від народних майстрів, розважальна програма і концерти.
Нагадаємо, що вперше такий захід відбувся у 2009-му. Відтоді щороку цей ярмарок є традицією новорічно-різдвяних святкувань. Цього року участь у ярмарку беруть понад 70 підприємців. На просп. Свободи та на пл. Ринок встановили понад сотню дерев’яних будиночків, в яких представлені різноманітні товари як львівських виробників, так і майстрів із усієї України.
Територія ярмарку поділена на сектори. Перший – гастрономічний. Тут представлені товари національної кухні та різноманітні різдвяні солодощі. Другий – сувенірний. Тут діє виставка-продаж продукції народних майстрів. Третій – “Територія різдвяного настрою”, де дітей і дорослих розважають різноманітними дійствами. На ярмарку щодня на сцені перед оперним театром відбуваються різноманітні майстер-класи з виготовлення ялинкових прикрас, янголів чи розфарбовування різдвяних пряників. Функціонує тут й гетьманський монетний двір.
Львівський ярмарок працює щоденно з 12.00 до 22.00, а у святкові дні – з 11.00 до 23.00. Асортимент товарів на ярмарку на всі смаки.
Аби зігрітися в морози та негоду туристам пропонують різноманітні в’язані речі – шапки, рукавиці, шкарпетки, а також зручні хатні капці. Так, вовняні шкарпетки можна придбати в середньому за 50 грн, така ж ціна і на рукавиці. Шапки ж коштують понад сотню гривень. Для малечі є кожушки з баранячої шкіри.
“Найчастіше у нас купують теплі в’язані шкарпетки. Також охоче беруть невеличкі різьблені шкатулки. Наразі більшість покупців – львів’яни. Сподіваємося, що на Різдво приїде більше туристів із різних куточків України”, – каже продавець Василь.
У іншій ятці продавчиня Наталя розповідає, що в неї найкраще розкуповують солом’яні домовички та керамічні сувеніри, а також трав’яні чаї. Можна придбати тут і різноманітні вироби з мила власного виробництва. Так, за 100 грам ароматного натурального мила тут просять 32 грн.
Чимало яток пропонують продукцію з меду: фігурні свічки, медовуху та різні сорти цілющого продукту. Так, відерце меду можна придбати трохи більше, ніж за півсотні гривень.
Манять око й ятки з різноманітними прикрасами. “Маємо здебільшого роботи львівських авторів. Скажімо, підвіски та сережки, виконані за унікальною технологією – спікання скла, так званий ф’юзинг із застосуванням золота. У нас вони коштують трохи більше двохсот гривень, а ось у Європі, де вони вельми популярні, за них правлять від 400 до 500 євро, – каже продавчиня Лариса. – Також маємо керамічні прикраси ручної роботи. Лише у нас можна придбати біжутерію в скіфському стилі, так звану “скіфську етніку”.
Співрозмовниця, яка працює на ярмарку вже четвертий рік поспіль, каже, що наразі цього року туристів дуже мало. “Поки це переважно гості зі сходу та центральної України. Львів’яни ж не дуже активно купують, думаю, через безгрошів’я, а можливо, вважають, що ще встигнуть”, – каже вона.
Потенційних покупців, учасники ярмарку заманюють, як можуть: хто акції придумує, а хто обіцяє подарунок кожному, хто щось придбає.
Гості ж міста, які щороку відвідують Львів на Різдво, вже традиційно щось собі тут купують і називають ярмарок сувенірним раєм для туристів. “Щороку собі щось тут купую, а також везу презенти всім друзям у Київ. Ось придбала новорічну прикрасу та теплі шкарпетки. Маю задоволення від ярмаркових придбань!”, – каже пані Оксана, що приїжджає до Львова на різдвяні свята до батьків.
На львівському ярмарку неможливо пройти повз чарівні глиняні дзвіночкм у вигляді ангелочків із кольоровими стрічками. Особливо милі – ангелятка у вишиванках чи в мереживних сукеночках. Ще більше вони приваблюють покупця, щойно йому розказують, що творять таку красу батьки відомого українського співака Кузьми (Скрябіна).
Продавці розповідають, що такі чудо-дзвіночки можна придабти не лише на прилавках різдвяного ярмарку, а й на львівському “Вернісажі” та в сувенірних крамницях міста. “Батьки Кузьми виготовляють ці дзвіночки вже багато років. Ліплять їх із білої глини, потім самі ж і декорують. Туристи їх дуже люблять, а коли чують, хто їх виготовляє – одразу ж купують”, – кажуть продавці.
На ярмарку можна поласувати всілякими смаколиками та напоями. Так, львів’янам і гостям міста пропонують пампухи, штрудлі, млинці, яблука в шоколаді, медові коржики, солодку вату та смажені каштани. Для дорослих є й інший асортимент – смажені сосики, бургери, вареники, а також міцні напої – медовуха та глінтвейн.
Так, один із продавців поділився з “Поштою” своїм рецептом шведського зимового напою – гльогу (він на ярмарку коштує 10 грн). “Гльог готують зі соку смородини, бренді, соку апельсина, кориці та ще одного таємного інгредієнту, який сказати не можу. Скуштуйте та розгадуйте!”, – каже пан Юрій.
Є на ярмарку і яблука в шоколадній глазурі та карамелі. Коштують вони від 15 до 25 грн.