Курців – у резервації!

У громадських закладах заборонили курити. Прихильники здорового способу життя тріумфують, курці обурені, що місць для куріння 
не визначили, а ресторатори нарікають на відтік клієнтів 

У громадських закладах заборонили курити. Прихильники здорового способу життя тріумфують, курці обурені, що місць для куріння не визначили, а ресторатори нарікають на відтік клієнтів 

Українці майже тиждень живуть за законом тотальної заборони куріння у громадських місцях. Як писала “Пошта”, від 16 грудня діє табу на куріння у приміщеннях закладів ресторанів, у барах, пабах, кафе, їдальнях, нічних клубах, дискотеках та у всіх державних установах. 

Поза тим, рішення парламенту внесло розбрат у суспільстві. Одні це схвалюють і тішаться, інші  – нищівно критикують та обурюються, наголошуючи на порушенні своїх прав. 

Кожна зі сторін має свої переконливі аргументи, які не врахували під час впровадження табу. Нині “Пошта” з’ясовує, хто виграв, а хто програв від такої новації. 

Ба більше, за інформацією низки ЗМІ, попри набуття чинності цього закону, у Верховній Раді продовжують працювати кімнати для куріння! Що ж виходить?! Самі заборонили, самі й порушуємо закон?! Хоча зрозуміло, що нардепам не хочеться виходити на мороз, аби викурити сигарету чи сигару. 

Поки моніторять, штрафуватимуть згодом…

Ще близько тижня триватиме моніторинг львівських закладів громадського харчування на наявність там приміщення для курців чи попільничок на столах. Під час таких перевірок волонтери роздають інформаційні бюлетені для відвідувачів, а також проводять таємне анкетування. Наприкінці січня ще раз перевірятимуть заклади, де попередньо виявили порушення. Якщо активісти ще раз зафіксують порушення, то це вже буде не попередження, а скарга в управління захисту прав споживачів. 

“Починаючи з понеділка, займаємося моніторингом. За три дні обійшли понад 70 закладів харчування. Там проводили анкетування. Дуже здивовані, бо власники всіх закладів готові до виконання закону. Лише в чотирьох виявили непрямі порушення. Виникають проблеми лише з “генделиками” – маленькими забігайлівками. А у ресторанах і кав’ярнях  закону дотримуються: попільничок немає, навіть є попереджувальні знаки, що куріння заборонене, – розповідає “Пошті” Петро Рой, представник коаліції “За вільний від тютюнового диму Львів”. – Більшість відвідувачів кафе-ресторанів курять надворі біля входу в заклад. В одному пабі ми побачили, що його власник, закуривши в приміщенні, вийшов надвір. Це не пряме порушення. Ще в двох закладах побачили, що на кухні є попільнички, але при нас вони їх викинули в урни. Головне, що грубих порушень ми поки що не виявили. В одному кафе дуже дякували нам офіціантки, мовляв, іноді в них очі аж пекли, коли заходили в зали для курців”.

Курці також мають права!  

Одразу ж у неділю, щойно закон вступив в дію, у соціальних мережах активно почали обурюватись курці,  що це є пряме обмеження їхніх прав. Люди залежні від куріння вже давно об’єдналися в соцмержах, аби хоч якось відстоювати свої права.

“На даний момент ми використали всі цивілізовані методи боротьби: звертались до депутатів, міністрів, скеровували звернення Президенту, де аргументували свою позицію, а також попереджали про наслідки цього закону. Ми вивчали закордонний досвід і доносили його до тих людей, які приймають такі рішення. Навіть через Тараса Чорновола внесли пакет поправок до цього закону. На жаль, жодні з наших дій не мали успіху. Не можу сказати, що дуже здивований, адже цивілізовані методи боротьби в Україні не діють в принципі, – розповідає “Пошті” лідер громадської ініціативи “Права курців” Юрій Палійчук. – Можна підписи збирати, можна і пікет організовувати під Вер­ховною Радою, але поки не почали бити вік­на, ламати паркани, палити машини, доти до депутатів не дійде”.

Зі слів активіста, в їх планах також була ідея оскаржити цей закон в суді. “Після довгих нарад із юристами, ми дійшли висновку, що юридичного механізму, як це зробити нашими силами, просто немає. Це право мають лише народні депутати, вони можуть оскаржити цей закон в Конституційному Суді. Але нардепи, навіть ті, які курять, і в приватних розмовах виступають проти цього закону, взяли й проголосували за нього. Тому навіть коли закриють курилку в Раді, то шкода буде лише журналістів, які муситимуть курити на вулиці”, – каже Юрій Палійчук.

Вихід затятий курець бачить лише в організованому протесті рестораторів, по бюджету яких, найбільше вдарить цей закон. “Як буде надалі розвиватися ситуація – залежить радше не від самих курців, а і від рестораторів. Бо європейський досвід свідчить, що саме ресторатори були тією рушійною силою, яка спонукала владу іти на поступки в антитютюновому законодавстві. Очевидно, що власники закладів громадського харчування підрахують свої збитки вже в першому кварталі 2013 року, і тоді ж зроблять відповідні висновки. Тому мусимо тримати руку на пульсі подій і знову виступити із законодавчими ініціативами, коли законодавець побачить, що ситуація  критична. А в наших депутатів знаєте, як є: “Грім не вдарить – баба не перехреститься”.  

Повернути старий закон!

Курці тільки “за”, аби повернути в дію попередній закон, адже певні: поділу приміщень 50 на 50 – цілком достатньо. 

“Проблема в тому, що в Україні не дотримуються ні хороших, ні поганих законів. Тому й той, що вступив в дію 16 грудня, так само виконувати не будуть. Вирішення цієї ситуації бачу в тому, аби створити належні умови курцям, щоб вони не порушували чийсь особистий простір тютюновим димом. В Європі для цього створені абсолютно всі умови. Навіть на вулицях є курилки. А те, що попередній закон про поділ закладів громадського харчування належно не працював – виключно на совісті керівників закладів. Адже, якщо ресторатор зацікавлений, щоб до нього приходили люди і залишали гроші – повинен створити належні умови для всіх – і тих, хто курить, і тих, хто ні”, – додає лідер громадської ініціативи “Права курців”.

 

Удар по бізнесу!

Мабуть, виправданими є обурення рестораторів, адже внаслідок цього закону вони втратять значну частку свого прибутку. Щось схоже трапилося в Бельгії, де за даними статистики, з 1 січня по 30 червня 2012-го зазнали банкрутства 420 кафе. Це практично на 10% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. При цьому 2011 рік став особливо важким для галузі, оскільки у зв’язку із забороною куріння були закриті 820 закладів громадського харчування, передає УНІАН. 

Однак, бельгійський міністр Сабін Ларюель відмовляється визнати зв’язок між тотальною забороною на куріння у кафе і ресторанах із їх банкрутством. Болгарські ресторатори також проти подіб­ного закону. У листопаді кілька сотень людей у Софії вимагали переглянути табу на куріння в публічних місцях. Представники ресторанного бізнесу притягли до будівлі парламенту порожні столи, нарікаючи, що втрачають клієнтів через заборону, яка діє з літа, пише ua.euronews.com. Болгарія входить до п’яти країн ЄС, де курять найбільше.

Наші підприємці теж певні, що збитків їм не уникнути. “Як підприємець, я бачу у цьому законі лише негатив. Ми вже спостерігаємо відтік відвідувачів на 20%. Люди не хочуть пити каву чи пиво у за­кладах, де не можна курити. Звісно, щодо здорового способу життя, розумію, що така заборона доб­ра, але вартувало вибрати трохи інший шлях – спершу варто було підняти у декілька разів ціну на тютюн. Великим мінусом для держави буде падіння продажів, також ми відмовилися від ліцензії на тютюнові вироби, – каже львівський ресторатор Вардкес Арзуманян. – Багато наших відвідувачів вже обізнані, що курити заборонено. Наскільки я зрозумів, сьогодні ще є заклади, де можна курити, бо наші клієнти перепитують, чи в нас це дозволено”. 

Рестораторатори зібралися в Києві, де обговорювали необхідність внесення поправок до закону, каже співрозмовник. Однак, не всі представники цього бізнесу бачать в цій забороні негатив.

“Принциповим плюсом закону є те, що курці у закритих приміщеннях не завдаватимуть шкоди іншим людям. Це великий плюс із точки зору здоров’я та моралі. Стосовно економіки ресторанів: у закладах, де в основному їдять, такий закон сприяє збільшенню відвідувачів. Бо люди не хочуть та не люблять їсти, коли навколо них курять. Щодо пивних ресторанів та нічних клубів, барів – це, безумовно, проб­лема, але інших варіантів немає, – каже “Пошті” Марк Зархін, президент Гільдії рестораторів Львова. – Зараз, коли люди починають курити у закладах харчування, їм офіціанти пояснюють, що відтепер цього робити не можна. Іноді, через те, люди просто виходять з ресторану. На початку дії закону такі речі ще траплятимуться, а далі – побачимо. Десь 90% відвідувачів із розумінням ставляться до заборони куріння. У деяких закладах ми заборонили курити в приміщенні ще давніше, і важко сказати, що це серйозно вплинуло на прибутки, але там можна було курити на терасі”. 

Проблеми рестораторів можуть спровокувати негативний ефект і в низці суміжних галузей, кажуть фахівці. Частий супутник сигарети – пиво, і споживання цього напою може знизитися внаслідок відтоку відвідувачів. У Європі вже повсюдно заборонили курити в громадських місцях, і ефект для пивної галузі був дуже різним. Наприклад, у Великобританії обмеження спричинили серйозне падіння пивного ринку, а в інших країнах позначилися несуттєво, інформує news.finance.ua.

Водіям “по барабану” на заборони!  

Попри те, що вже давно заборонено курити у міських маршрутках, львів’яни й надалі скаржаться, що водії порушують це правило. Торік восени у Львові розпочали фотоборотьбу з курінням у маршрутках. Асоціація перевізників “Львівський пасажирський транспорт” та управління транспорту і зв’язку ЛМР просили львів’ян надсилати фото водіїв маршруток, які курять за кермом під час рейсу. 

Як писала “Пошта”, для цього потрібно сфотографувати водія, що курить за кермом, і надіслати фото на електронну адресу міського управління транспорту. Якщо є змога, потрібно додавати фото транспортного засобу із серійними номерами і вказаним часом порушення. Нагадуємо, навіть на кінцевих зупинках водії маршруток не мають права курити в салонах автомобілів, проте аби облаштувати на таких зупинках  спеціальних місць для куріння досі не йдеться.    

“Скарги про куріння водіїв до нас надходять останнім часом досить рідко. Сумніваюсь, що водії перестали курити. Певно люди втомилися про це інформувати. Ми звертаємося до перевізників, або робимо дисциплінарне попередження. Проект фотоборотьби і надалі триває. Можу сказати, що ми не маємо можливості штрафувати перевізників за порушення цих правил, хіба, на майбутнє при проведенні конкурсу можемо їм це пред’явити”, –  пояснює “Пошті” Андрій Білоус, заступник начальника міського управління транспорту.

Перевізники теж запевняють – курці у них не працюють. “У нас немає водіїв, які курять. Штрафів за куріння в маршрутках як таких немає. Наші працівники усі ознайомлені з новим законом. Усі попереджені, всі розписалися. Якщо ж буде зауваження, то буде догана. Після двох доган, водіїв звільнятимемо”, – переконує директор підприємства-перевізника “Міра і К” Микола Шкурган. 

Обіцяють пильнувати

Законом передбачено штраф за розміщення попільничок і куріння в приміщеннях рестораннів від однієї до 10 тисяч гривень для підприємців. А штрафи для курців у ресторанах коливатимуться від 51 до 175 грн. “Ми готові до виконання цього закону. Однак там прописано, що якщо громадяни бачать порушення, то повинні звертатися до працівників міліції. А таких звернень наразі не було. Хоча в перші дні дії закону ми даємо змогу громадянам звикнути до нього, тому поки працюємо здебільшого профілактично. В майбутньому, якщо на зупинці чи в іншому громадському місці виявлять курця, то прямо на місці можна складати адмінпротоколи і суди прийматимуть рішення”, – зазначає речник міліції Львівщини Світлана Добровольська.

Загалом у правоохоронних органах вважають досить позитивним такий закон. “Куріння – це погана звичка. Якщо про­ана­лізувати статистику, то куріння є одним із факторів, що спричиняють тяжкі захворювання. Тому вважаю, що в цій ситуації закон є досить поступальним і прогресивним. Однак перед тим, як щось про нього говорити, варто подивитися як він працюватиме, які будуть його наслідки. Та перед штрафом, за статтею 22 адмінкодексу, працівники міліції мають попередити усно людину про порушення”, – пояснив “Пошті” Михайло Курочка, заступник начальника міліції Львівщини. 

Коаліція “За вільний від тютюнового диму Львів” планує зустріч із правоохоронцями. “Багато міліціонерів неправильно трактують цей закон. Вони роблять зауваження щодо куріння надворі, хоча за законом громадське місце – це заклади ресторанного бізнесу, оздоровчі, медичні, державні установи тощо. В їхніх приміщеннях не можна курити, а надворі – можна. Вони плутають заборону куріння із забороною розпивання алкогольних напоїв”, – додав Петро Рой, представник коаліції.  

Якщо ви стали свідком куріння в тому місці, де це є заборонено, то цілком маєте право звернутися в управління захисту прав споживачів. “Якщо в закладі, де заборонено курити, закону не дотримуються, люди можуть звертатися до нас в письмовому вигляді. При цім обов’язково треба зазначити, хто порушує – чи фізична особа, чи юридична, а також адресу порушення. На телефонні дзвінки ми виїзди не здійснюємо. Можемо самостійно реагувати, маємо право застосувати до підприємства санкції за те, що вони дозволяють в себе курити, або мають попільнички. А якщо фізичні особи курять, то до них можна викликати правоохоронців. Наразі таких звернень не було. Зараз вже тривають перевірки у закладах, такі рейди плануємо й надалі”, - каже завідувач сектору інспекції зі захисту прав споживачів Львівщини Олександра Штибаль.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4185 / 1.71MB / SQL:{query_count}