Те, чим часто лякають у фільмах, Львівщина відчула на власній шкірі. Впродовж трьох днів рятувальникам довелося виривати із лап снігової стихії сотні автомобілів, що застрягли в кілометрових заметах на міжнародній трасі Київ-Чоп. Ще суботнього вечора на ділянці траси між Буськом та Бродами рух автомобілів припинився і люди змушені були мерзнути у власних авто без води та їжі.
Серед головних причин надзвичайної ситуації, що склалася називають відсутність дерев уздовж траси, які б затримували сніг, зметений вітром з полів на дорогу
Усі вихідні рятувальники Головного управління МНС України Львівщини разом із військовими й іншими службами, намагались дістатись до епіцентру замету. Вони доправляли продукти харчування та гарячий чай до людей. У багатьох автомобілях від постійної роботи двигуна закінчувалося пальне, тому машини перетворювались на холодну пастку. Деякі жертви заметілі залишали свої автівки просто на трасі і йшли грітись до сусідніх сіл…
“Декілька людей обморозили руки та ноги, бензин закінчився ще вранці. З найближчого селища люди взяли діток, зігрівали їх, а батьки залишалися в холодних машинах! Це радість зі сльозами на очах. Деяких людей повезли в лікарню, а автобус батьків рухається в Броди. Розмістити на ночівлю не обіцяють, тому спати доведеться в автобусі”, – на своїй сторінці в Facebook написав Борис Пелех, батьки якого перебували в сніговому полоні.
“Розмовляла з братом. Вони з командою позашляховиками виїжджали на трасу допомагати МНС висмикувати машини. Зачароване місце між Бродами і Олесько. Снігопад припинився, але саме в цьому місці ще триває. Траса перекрита для фур. Корок дуже великий, МНС працює і продовжує працювати. Техніки багато. Солярку, харчування і чай підвозять зі штабів. Утруднення для техніки – це кинуті просто на трасі легковики без водіїв (власники, вочевидь, у сусідніх селах гріються). Потрібно хоча б добу почекати, щоб нормально почистили дороги”, – у цій же соцмережі пише Соня Сотник.
“Нарешті почали випускати з полону великовантажні автомобілі, щоправда по черзі, по двадцять машин. Вони їдуть у супроводі рятувальної та снігоочисної техніки, однак покриття дороги є місцями зледеніле, тому на підйомах вони буксують. На жаль, не всі водії нормально реагують на ситуацію, пробують виїжджати на зустрічну смугу і цим самим повністю блокують рух. Тому знову доводиться їх відбуксовувати, що затягує час їх витягу. Але якщо все буде добре, то плануємо до кінця дня (понеділка – “Пошта”) повністю розблокувати дорогу”, – каже речник МНС Львівщини Павло Василенко.
Рятувальники нарікають: найгірше, що після заметілі, ще випав дощ із градом, який покрив дорогу крижаною кіркою. Не скрізь її можна зчистити. Також багато водіїв намагаються самостійно вирватись уперед, кажуть рятувальники.
Загалом для розчищення затору на місці події працювало понад 40 одиниць важкої інженерної техніки та майже 300 рятувальників. Окрім “еменесників”, розгрібати сніг взялись й військові.
“Для розв’язання цієї надзвичайної ситуації залучено військовослужбовців і техніку семи військових частин та з’єднань Збройних Сил України. На різних ділянках траси між вказаними населеними пунктами працює близько 200 військових і 17 одиниць техніки. За минулу добу військові допомогли розблокувати та звільнити зі снігового полону близько 300 автомобілів”, – зазначив перший заступник командувача Західного оперативного командування Сергій Ніколаєв.
Генерал-майор наголосив, що дуже утруднюють роботу з розчищення траси і недобросовісні водії, що хочуть швидше за всіх вибратись із замету.
Тимчасом прибирання магістральної траси спричинило нечувані незручності для мешканців сусідніх сіл, виїзди з яких замурували сніговими коридорами після розчищення головної дороги.
“Вони як “від напасті” розчистили той кусок дороги, тому, що ми з дітьми перекрили їм трасу. Вночі розчищаючи трасу завалили проїзд до нас. Десять метрів від траси вони нам прогорнули, а далі нічого не зробили. А всім розказують, що відновили рух, що все стабілізували. Ми для них наче не люди, ніби ті, що опинилися в машинах чимось кращі за нас. Рятувальники кажуть нам – ідіть грійтеся в своїй хаті. А мені з села треба забрати хворого батька. Ми вже теж три доби сидимо в заметах. Зараз беремо лопати і йдемо копати те, що нам залишили рятівники. А ще обурює їхній тон, вони дозволяють собі використовувати ненормативну лексику”, – нарікає мешканка села Загірці Оксана Рудь.
На залізниці – безпечніше, там таких проблем не виникало. “На відміну від залізниць, у нас проблем не було: всі потяги їздили, збоїв у графіках не було. Снігом намело автомобільні шляхи, у нас все було нормально – маємо власну снігоприбиральну техніку, яка прекрасно справляється із такими завданнями”, – розповіла “Пошті” Лілія Криницька, речниця Львівської залізниці.
Прибирати цю ділянку дороги повинне державне підприємство “Львівський облавтодор”.
“Із “Львівоблавтодором” укладено угоду на ремонт і прибирання цієї траси в осінньо-зимовий період. Однак, у нас випав надзвичайно великий об’єм опадів, який просто фізично не можна було усунути, тому ситуація була надзвичайною. Для утримання порядку підприємство має 260 одиниць техніки. Цього вистачає при нормальних опадах. До сьогоднішнього дня – ніяких затримок у русі не було. Те, що сталось біля Бродів, було наслідком різких опадів і штормового вітру, який наніс снігу. Там перемети сягали півтора метри. Дорога була заблокована транспортом, ще й це утруднювало роботу прибиральної техніки”, – пояснює “Пошті” Тарас Сиротинець, начальник Служби автомобільних доріг Львівської області.
Сотні людей змушені були мерзнути не одну годину, зокрема, через невідповідність згаданої ділянки дороги необхідними нормам.
Як розповіли “Пошті” фахівці Інституту проектування автомобільних доріг “ЗАХІДДІПРОШЛЯХ”, усі траси будуються за єдиними нормами. При проектуванні доріг повинні закладатись й лісосмуги вздовж них. Проте, більшість дерев, що колись садили вздовж трас вже віджили своє. Мовляв, вони “виросли і снігозахисної функції вже не несуть, а навпаки шкодять, кажуть експерти”. Такі дерева, затримують сніг на дорогах. А тут зовнішнє середовище дало на трасу такий вплив, що вона стала непроїзною.
Нелегко під час негоди було й медикам. У зв’язку із надзвичайною ситуацією, що склалася 15-16 грудня на автошляхах Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівщини, виникли труднощі з обслуговуванням викликів. Іноді “швидким” дістатися до людей допомагали рятувальники.
Чи не найбільше в цій історії перехвилювалася жінка зі села Кути, що біля Олеська, в якої на 7-му місяці почалися перейми, а авто, в якому чоловік віз майбутню маму – застрягло у заметі.
“Доїхати до неї машина “швидкої” не могла. Породіллі допомогли військові, які й довезли жінку у медзаклад смт Олесько. Там на жінку вже чекав її лікар, і в медустанові народилося двоє дівчаток”, – розповів “Пошті” Богдан Ельяшевський, головний лікар Львівського обласного центру медицини катастроф.
Як зазначають у прес-службі Міноборони, близько п’ятої години ранку водій Ярослав Гусір (Академія сухопутних військ ім. Гетьмана П.Сагайдачного) розчистив від снігових заметів 5 км дороги, завдяки чому вчасно доставили жінку до фельдшерського пункту селища Олесько. Наразі породілля та її донечки почуваються добре. Малеча перебуває в одній із лікарень Львова.
Як поінформували “Пошту”, в Львівському гідрометеоцентрі, найближчими днями погода буде більш морозною, ніж сніжною. “На 18 – 19 грудня ще буде мокрий сніг, а вже 20 – 22 не очікуємо істотних опадів. Температура поступово знижуватиметься, на 19 грудня морозно буде як в день, так і вночі, а в четвер – очікуємо до мінус 20ºС. Після 23 грудня наша територія знову підпаде під вплив атлантичного циклону, тому слід очікувати підвищення температури та повернення снігопадів”, – розповів черговий синоптик Львівського гідрометеоцентру.