Торік 6 грудня відбулося перше за останні 65 років богослужіння у костелі єзуїтів – храмі святих верховних апостолів Петра і Павла. Нагадаємо, що до 6 грудня 2011 року храм вивільняли від понад 2 млн книг із фонду бібліотеки ім. Стефаника.
Церква з самого початку дивувала таємницями: наприкінці минулого року священики знайшли у храмі декоративну домовину, скульптуру Ісуса Христа в повний зріст, ікону-триптих Пресвятої Богородиці, яка датується кінцем ХVI – початком XVII ст., і стародавні крипти – поховання під підлогою, де, ймовірно, спочивають колишні жертводавці церкви.
Також у костелі єзуїтів збереглося найстаріше в світі риштування (1914 рік). У квітні запис про нього внесли до Книги рекордів України, видали відповідний диплом та зняли. Столітнє риштування планують відтворити у мініатюрі, яку виставлять на огляд тут же, в храмі.
КОМЕНТАР |
Отець Степан Сус, настоятель храму святих верховних апостолів Петра і Павла: |
- Окрім того, що храм слугує місцем молитви для військовослужбовців і членів їх сімей, у ньому впродовж року були започатковані нові пасторальні заходи. Зокрема Свята літургія, окремі молитви за дітей із батьками та сім'ї, які очікують або хочуть мати дітей. Окрім того, організували групу волонтерів для щоденної праці з дітьми у сиротинцях та інтернатах, товариство анонімних алкоголів, спільноту св. Егідія (робота з бездомними), спільноту жінок-мироносиць (робота з нужденними), спільноту журналістів "Рупори правди", спільноту студентів "Четвер - студентський день", Фундацію святого Миколая.Перед нами стоїть ще чимало завдань і, напевно, їх доведеться розпланувати ще на багато років. Щодо найближчих планів, ми б дуже хотіли розпочати укріплення стінопису храму. Над проектною документацією вже працюють фахівці підприємства "Укрзахідпроектреставрація". Сподіваємося на підтримку держави у цій справі. Маємо надію, що новий начальник управління охорони культурної спадщини ЛОДА Валерій Потюк допоможе нам отримати грант від держави або знайти хороших спонсорів. Також важливим для нас є проведення хоча б мінімальної системи опалення та вентиляції храму, щоб підтримувати сталу температуру. Окрім цього, хочемо відреставрувати орган храму (рококо; кінець XVIII ст.). Близько 60% органу досить добре збереглися, решта потребують заміни або доповнення. Плануємо організовувати екскурсії для туристів, щоб ближче ознайомлювати з органом храму, будемо збирати пожертви на його відновлення.Головними спонсорами, інвесторами та доброчинцями храму нині є парафіяни та щедрі туристи. Кожен доброчинець отримує сертифікат жертводавця, сувенір храму та книжечку про історію святині. |
За рік у церкві вдалося зробити чимало: насамперед відреставрували вікна, датовані кінцем ХІХ – початком ХХ століття, зробили озвучення, відновили ікону Богородиці-Утішительки, частково повернули у користування храму колишню захристію та каплицю св. Венедикта, встановили нічну підсвітку. Ідея освітлення гарнізонного костелу належить Ярославу Гарцулі, почесному консулові Королівства Бельгія у Західному регіоні України.
У серпні із використаннями комп’ютерних технологій завершили фіксацію всіх стінописів. Тепер створять 3D модель храму. Як писала “Пошта”, ця модель дозволяє розробити концепцію реставрації стінопису та самого храму. Таку інвентаризацію церкви проводили спільно методом фотограмметрії польські, українські та румунські фахівці за кошти воєводства Малопольського та Міністерства культури Польщі.
Саме поляки є основними партнерами у відновленні храму. А українці, як розповідав настоятель храму наприкінці жовтня, з 6 грудня 2011-го на відновлення церкви зібрали близько 1,5 млн грн. Пожертви надходили й з-за кордону. Наприклад, гроші перерахували жителі Санкт-Петербурга.
Восени планували зробити підтримувальний ремонт фасаду костелу, проте розпочати його не вдалося через бюрократичну тяганину. Нагадаємо також, що у вересні цей храм пограбували (вкрали ключі від замків XVII-XVIII століття).
Сьогодні, у день святкування річниці відкриття храму, об 11.00 відбудеться Архиєрейська Божественна літургія, яку очолить митрополит і архиєпископ львівський Ігор Возьняк. Також відкриють виставку світлин “Від забуття до відкриття”, яка ознайомить усіх відвідувачів храму з історією цієї святині (створення, радянський період, сьогодення). У фотопрезентації використано багато архівних матеріалів.