Екскурсії Львівщиною виключно асоціюються зі замками. Проте наша область є надзвичайно багатою і її потрібно відкривати з різних ракурсів Наприкінці осені відкрили нові туристичні маршрути “Шляхами Пінзеля та Фредра” в Пустомитівському, Городоцькому та Самбірському районах та “Серце Ягайла” Городоцьким та Пустомитівським районами. А, як писала “Пошта”, давніше першою ластівкою стала апробація нового туристичного маршруту Кам’янкa-Бузьким районом під назвою “Кам’яні Бузьки”.
Такі маршрути реалізуються в рамках проекту “Невідома Львівщина” управлінням туризму та курортів Львівської облдержадміністрації. Восени перевіряли на практиці ці маршрути краєзнавці, історики, науковці, екскурсоводи. Нові туристичні шляхи включають екскурсії здебільшого сакральними пам’ятками – дерев’яними церквами, костелами, а також музеями та палацами.
“Проект “Невідома Львівщина” ми розпочали цієї осені. Ми вже випробували три маршрути – “Кам’яні Бузьки”, “Шляхами Пінзеля і Фредра”, “Серце Ягайла”. Найближчим часом хочемо розробити подібні маршрути в Сколівському та Стрийському районах, можливо нам це вдасться до нового року. А загалом по усіх 20-ти районах області ми б хотіли розробити маршрути до весни, адже вони усі цікаві для апробації. Зараз готуємо матеріал для видавництва путівника усіма районами Львівщини”, – розповіла “Пошті” Оксана Погорілко, заступник начальника управління туризму і курортів Головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Львівської облдержадміністрації.
Ініціатива створення нових маршрутів належить громадській організації “Підкова” та одного львівського туроператора. Ці екскурсії розраховані на день, а їхня вартість становить 130-140 грн.
“Чим більше пропозицій, тим ми цікавіші для туристів. Нині стало модно приїжджати на каву до Львова на декілька днів. Будучи тут уже в п’ятнадцятий раз, людині хочеться виїхати з міста та подивитися щось цікаве за околицями Львова. Чим більше туристичних пропозицій буде в області, тим довше ми будемо цікавими для туристів, особливо для тих, що приїжджають сюди постійно, – пояснює “Пошті” заступник керівника Львівської асоціації з розвитку туризму Іван Горбацьо. – Екскурсії пам’ятками сакральної архітектури – це ж не наше ноу-хау. Скажімо в Польщі є цікаві екскурсійні шляхи дерев’яною архітектурою, в основному по церквах. Це, звісно, цікаво і в Польщі досить модно. Польські туристи в Україні такого ж очікують і надіються цим скористатися”.
Проте їдучи на екскурсії Львівщиною, варто згадати і дороги, які у нас далеко не у хорошому стані та можуть відбити бажання мандрувати. Як зазначають фахівці, з будь-якої ситуації можна знайти позитив – якщо дорога погана, ці маршрути можуть бути пішими чи велосипедними. Також варто згадати сам стан пам’яток архітектури, які на превеликий жаль у поганому стані, до прикладу, невпинно руйнується костел Всіх Святих у селі Годовиця Пустомитівського району, який є безцінним шедевром світового значення.
“Щодо розвитку туризму, влада повинна акцентувати увагу на дорогах, паркінгах та туалетах. Все решта – справа бізнесу”, – резюмував Іван Горбацьо.
Маршрут “Шляхами Пінзеля та Фредра”: Оброшино, Годовиця, Наварія, Пустомити, Семенівка, Щирець, Вишня, Рудки, Великий Любінь. Зокрема, у селі Годовиця – костел Всіх Святих, що є одним з найкращих зразків бароко в Галичині, автором якого є архітектор Бернард Меретин (творець Святоюрського собору у Львові), а автором різьбленого декору в співпраці з Мацеєм Полейовським є геніальний скульптор Йоган-Георг Пінзель. А у селі Вишня туристів зустрів великий неоренесансний палац 1835 року, який належав геніальному польському комедіографу Олександру Фредру, дідові митрополита Андрея Шептицького.
Маршрут “Серце Ягайла”: Зимна Вода, Суховоля, Городок, Комарно, Грімне, Кліцько, Переможне, Тулиголови, Великий Любінь. За період 1387-1434 років великий князь литовський і король Польщі Владислав II Ягайло часто навідувався і довго жив в Городку, тут і помер у 1434 році. Визначним пам’ятками Городка є один з найстаріших костелів України – костел Воздвиження Чесного Хреста початку XV ст. та видатні пам’ятки народної архітектури: церква Благовіщеня Пречистої Діви Марії 1633 року та церква святого Іоана 1755 року. А у селі Тулиголови – чудовий неоренесансний палац Бала 1899 року, який спроектували відомі архітектори-творці чернівецької та одеської опер Ф. Фельмер і Г. Гельмер.