Ради без перших облич

“Пошта” з’ясовувала, які наслідки матиме втрата Львівськими обласною та міською радами спікерів, а також чи матиме продовження  протистояння між “Свободою” та мером Андрієм Садовим

“Пошта” з’ясовувала, які наслідки матиме втрата Львівськими обласною та міською радами спікерів, а також чи матиме продовження  протистояння між “Свободою” та мером Андрієм Садовим

Парламентські вибори-2012 вплинули не лише на склад Верховної Ради. Із Львівської обласної та міської рад під купол на вулицю Грушевського, 5 у Києві переходять 16 депутатів із різних політсил. Частину з них замінять наступні номери у списках партій, зареєстровані ще у 2010-му. Окрім цього, Львів і область знову очікують вибори – на цей раз проміжні місцеві. 

Нагадаємо, що місцеві вибори відбулись у 2010-му за змішаною системою. Тож місцевими обранцями люди ставали як за списками, так і у мажоритарних округах. Нині це зумовлює різні підходи до оновлення місцевих рад. Із списком легше, його прохідна частина просто посунеться униз.  

Парламентські вибори-2012 вплинули не лише на склад Верховної Ради. Із Львівської обласної та міської рад під купол на вулицю Грушевського, 5 у Києві переходять 16 депутатів із різних політсил. Частину з них замінять наступні номери у списках партій, зареєстровані ще у 2010-му. Окрім цього, Львів і область знову очікують вибори – на цей раз проміжні місцеві. 

Нагадаємо, що місцеві вибори відбулись у 2010-му за змішаною системою. Тож місцевими обранцями люди ставали як за списками, так і у мажоритарних округах. Нині це зумовлює різні підходи до оновлення місцевих рад. Із списком легше, його прохідна частина просто посунеться униз.  А от мажоритарників зразка 2010-го, котрі нині пішли на підвищення у ВРУ, так легко замінити не вийде: в їхніх округах відбудуться проміжні вибори. Нагадаємо, що відповідно до закону про місцеві вибори, кандидатів у депутати місцевих рад можуть висувати лише осередки партій.

Сила списку

Нагадаємо, що цьогоріч у парламент потрапило найбільше за всю історію представників Львівщини. Зокрема із Львівської обласної та міської рад у парламент пройшли найяскравіші спікери, лідери осередків, а якщо говорити про “Свободу”, то й голова партії Олег Тягнибок. Це, звичайно ж, вплине на  інформаційну “привабливість” цих рад. А ось чи приділятиметься більше уваги конкретним господарським питанням – невідомо. Тут лише варто наголосити на тому, що попри статус людей, які йдуть, у кількісному відношенні їх небагато (5 осіб із 90 у ЛМР та 11 із 116 у ЛОР). Вочевидь, у найближчі місяці спостерігатимемо за витворенням нових перших облич обласного та міського рівнів.

Якщо говорити про міськраду, то з неї до парламенту потрапило п’ятеро людей: “свободівці” Руслан Кошулинський (голова фракції), Юрій Михальчишин, Олег Махніцький, “ударівець” Ярослав Гінка (голова фракції), а також представник “Фронту змін” Михайло Хміль (голова фракції). Всі вони у 2010 р. пройшли до ради за списком. 

Тож, відповідно до зареєстрованих виборчих списків, які партії нині змінювати не можуть, фракцію “Свободи” мають поповнити підприємець Роман Вусач, студент Українського католицького університету Андрій Дацків та інженер Орест Олійник. 

Так, у коментарі “Пошті” Андрій Дацків підтвердив цю інформацію. “Все відбудеться відповідно до закону. Ми вже про це говорили в понеділок на зборах організації. Ми завжди тісно спілкуємось всередині організації. Залишаться лише певні юридичні моменти, адже сесія міськради ще має прийняти відповідні рішення. Після цього ми вже готові працювати”, – каже він.

Щодо фракції УДАРу в міськраді, то її оновить юрист Юрій Мартинюк, а замість Михайла Хміля у фракцію “Фронту змін” прийде підприємець Олександр Алексєєв.  

А от в облраді буде більше змін. До парламенту потрапило 11 обласних обранців. Щоправда серед них лише чотири стали депутатами ЛОР за списком: “свободівці” Олег Тягнибок (голова партії), Леонтій Мартинюк, Ігор Кривецький і представник “Фронту змін” Степан Кубів (голова фракції та обласної організації). 

На їхні місця в облраду мають зайти від “Свободи” Богдан Каспер, Іван Калинич (обоє на час реєстрації списку у 2010-му були тимчасово непрацюючими) і підприємець Руслан Помірний. Своє чергою від “Фронту змін” в облраду має увійти пенсіонер Стефан Ясницький. 

Напередодні представники деяких політсил говорили про те, що партії ще визначатимуться з тими, хто заходитиме в облраду. Та, з огляду на те, що списки зареєстровані два роки тому, для певних маневрів потрібна відмова від мандатів обласної ради самих людей, котрі нині потрапили вже у прохідну частину списку.

Знову вибори

Та найцікавіша ситуація із мажоритарними округами в області, які звільнили новообрані парламентарі. Так, проміжні вибори треба очікувати у Львівському окрузі №2, Львів (де у 2010 р. перемогла представниця “Свободи” Ірина Фаріон),  №19, Бродівський район (перемогла Ірина Сех, яка стала головою фракції “Свобода”), № 24, Городоцький район (переміг Ярослав Дубневич, який тоді представляв партію “Відродження”), № 34, Кам’янка-Бузький район (переміг “свободівець” Михайло Блавацький), № 47, Сколівський район (переміг “свободівець” Андрій Тягнибок), № 58, Яворівський район (переміг Василь Пазиняк, тоді висунутий Партією захисників Вітчизни).

Найбільшою інтригою залишається округ № 20 (Бродівський район), в якому два роки тому переміг Олег Панькевич, нинішній голова облради. За результатами парламентських виборів він потрапив до ВРУ (був 7-им номером у списку “Свободи”). Тож цілком імовірним у майбутньому є і обрання нового голови ЛОР. Можна припустити, що вже завтра на сесії ЛОР, Олег Панькевич повідомить про свої кроки. 

“Наразі не подав документів до ЦВК. На п’ятницю заплановано чергове засідання сесії Львівської облради, на порядку денному якого близько 50 питань, одним із яких, можливо, буде питання про складання повноважень депутатів ЛОР, які перемогли на виборах до ВРУ”, – зазначив учора “Пошті”  Олег Панькевич. 

Щодо проміжних виборів, то, відповідно до законодавства, їх має призначити обласна територіальна виборча комісія у десятиденний термін з дня дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, обраного у відповідному  мажоритарному окрузі. Проміжні вибори призначаються за 60 днів до їх проведення, а передвиборча кампанія стартує за 50 днів до голосування. Зазначимо, що ТВК – це постійно діючий орган. Ці комісії  утворені у 2010 р. і донині працюватимуть у тому самому складі.

Неспокій для Садового 

Через те, що найпалкіші “свободівські” спікери переходять у парламент, цікавою стає ситуація із розгортанням їхнього конфлікту з міським головою Львова Андрієм Садовим. Здавалось би, куди вже може бути гостріше?.. Проте серед експертів вже давно побутувала думка, що у випадку потрапляння “Свободи” до ВРУ ця політсила за допомогою парламентських важелів добиватиметься відставки мера і дострокових виборів. 

Нещодавно в інтерв’ю “Пошті” політолог Юрій Шведа також зазначав, що спокійного життя Садовому не бачити. “Спокою на міському рівні чекати не варто! Меру спокою “Свобода” не дасть,  йому треба готуватися до чергових активних дій “свободівців…”, – наголошував Юрій Шведа. 

 

 

Любомир Скочиляс, політолог, президент суспільно-гуманітарного консорціуму “Ґенеза”:

 Про втрату львівськими радами найяскравіших спікерів

– Якщо йти за такою логікою, що нові депутати місцевих рад не будуть яскравими спікерами, то перше на думку приходить те, що, можливо, вони будуть працювати більш конструктивно для вирішення тих локальних проблем, котрі існують. Та я б не був настільки оптимістичним. 

Необхідно зрозуміти, що особливого фахового кадрового резерву в тих політсилах, представники яких перейдуть до парламенту, немає. Тому якісний рівень нових депутатів Львівської обласної та міської рад буде нижчим від тих людей, котрі були. Як наслідок – не отримаємо очікуваного ефекту щодо більшої конструктивності роботи. Сама діяльність рад вже не буде настільки інформаційно насиченою. Щоб очікувати на якісні зміни, то варто проаналізувати список людей, котрі прийдуть в місцеві ради. Водночас треба брати до уваги, що досить незначний відсоток поновить ЛОР та ЛМР. Тому навіть, якщо б це були дуже фахові особистості, то навряд чи вони б могли змінити якість роботи місцевих рад.

Про конфлікт між “Свободою” та мером Андрієм Садовим

– Вийшовши на загальноукраїнський рівень, “Свобода” може відчути ще більшу свою впливовість. За однією з версій, “свободівці” не робили радикальних кроків проти Садового, бо не хотіли брати на себе відповідальність у місті перед парламентськими виборами. Зараз уже інший момент, ця партія вже у парламенті, відповідно вдаватиметься до рішучіших дій щодо мера. 

Думаю, що можливий сценарій нагнітання протистояння між депутатами від “Свободи” і Садовим. Чи дійде до спроб проголосувати за відставку мера, залежатиме від самого Андрія Садового. Наскільки він захоче і зуміє домовлятись, йти на певні компроміси. Наразі не має особливих чинників, які б говорили, що відставка Садового може бути самоціллю для “Свободи”. Відставка можлива лише, якщо Садовий буде заважати депутатам від цієї сили в їхніх політичних чи бізнесових інтересах. 

 

Руслан Кошулинський, голова фракції “Свобода” у міськраді, новообраний парламентар:

Про втрату львівськими радами найяскравіших спікерів

– Незамінних людей немає. Дворічний досвід, отриманий у міській чи обласній депутатській фракції дозволить тим людям, котрі залишаться, достойно замінити тих, хто пішов у парламент. Звісна річ, важче облраді, бо звідти іде і голова партії, і керівник обласної організації, і керівник фракції... 

Із міської ради йдуть троє людей. Але є достатньо міських фахових райців, котрі якісно спрацюють і будуть впроваджувати ті програмні засади, що були визначені під час виборчої кампанії до ЛМР і загалом партійної лінії. Проблем у цьому не буде.

Про конфлікт між “Свободою” та мером Андрієм Садовим

– Щоб краще пояснити ситуацію, наведу кілька прикладів. Серед останніх подій відзначу виграну апеляцію за моїм позовом до міського управління транспорту  щодо незаконного впровадження транспортної схеми. Тобто, ті завдання, які ставили перед фракцією у ЛМР щодо програмних засад, з якими ми йшли до людей і з якими нас обрали, і далі будуть виконуватись. Тепер ще й з допомогою інструментів ВРУ.

Щодо відставки мера, то якщо люди по-різному бачать розвиток міста, по-різному вбачають ведення господарської діяльності, і якщо буде бажання громади, то, звісна річ, ми нічого не виключаємо.

 

Микола Щур, голова Львівської обласної ТВК:

Про процедуру призначення проміжних виборів

– Територіальна виборча комісія повинна зняти із тих представників ЛОР, котрі були обраними і йдуть до парламенту, статус депутатів місцевих рад. Однією з передумов цього є заява, котру ця людина написала на ім’я голови облради. Ця заява має бути задоволена рішенням сесії ради. Після цього рішення облради передається в обласну комісію, яка вже позбавляє особу депутатських повноважень. Вже після цього ТВК має 14 днів, щоб призначити проміжні вибори, якщо йдеться про депутата, котрий обирався в місцеву раду по мажоритарному окрузі.

Також є інший шлях, коли депутат набрав іншого статусу, зокрема депутата ВРУ. Це є причина, щоб позбавити цю особу мандата депутата місцевої ради. Для цього потрібно мати документ про реєстрацію нардепом. Тоді з нову ж таки ми приймаємо рішення про позбавлення особи мандата місцевої ради і маємо два тижні, щоб призначити дату проміжних виборів у відповідних округах.

Про гроші на вибори

– Тут з’являється ще один нюанс. Потрібно розглядати два закони: про вибори до місцевих рад та про статус депутатів місцевих рад. Перший закон говорить про те, що проміжні вибори призначає ТВК, а в другому законі зазначено, що ВРУ повинна прийняти рішення і виділити кошти, дотації місцевим бюджетам на проведення проміжних виборів. Тож ми вже б мали підлаштовуватись до виділених коштів. Коли вони будуть виділені, тоді і на цю дату призначати вибори.

Про дату виборів

– Однозначно, що рішення про дату проміжних виборів так швидко прийняте не буде. Як правило, такі вибори призначаються одночасно по всій Україні. Львівська область не є якимось винятком. Не думаю, що буде проблема і дотриманням законних термінів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4063 / 1.7MB / SQL:{query_count}