Знову виник конфлікт навколо костелу єзуїтів. Цього разу каменем спотикання став один із ресторанів позаду храму, власники якого вирішили перетворити літній майданчик під навісом на заcклений павільйон. Та, як виявилось, міська влада не давала дозволу не лише на такі роботи, але й на будівництво постійного навісу.
За документами ресторатор мав право розмістити на землі, яку він орендує до 2015 року літній майданчик, а це значить столики з парасольками чи маркізами, кажуть у мерії. В міському управлінні охорони історичного середовища нарікають, що цей павільйон закриває вигляд на пам’ятку, а мовляв, дозвіл надало обласне управління охорони культурної спадщини, очільник якого це заперечує. Таким чином, можемо припустити, що літнє кафе стало черговим приводом для внутрішніх непорозумінь між двома профільними управліннями міського і обласного рівнів. А тепер детальніше.
“Літні майданчики тут вже багато років. Але насправді це навіси, які не прикрашають наше місто. А тепер власники почали накривати дах сандвіч-панелями та мають намір засклити конструкцію і зробити тут павільйон. Вже кілька разів ми піднімаємо питання про те, що літній майданчик – це відкрита територія, де стоять парасольки або маркізи, але в жодному разі не з боковими панелями, бо це вже павільйон, – каже Лілія Онищенко, керівник міського управління охорони історичної спадщини. – Наше управління двічі надало негативні висновки про те, що на цій території може бути тільки реалізований проект літнього майданчика відкритого типу з парасольками, щоб не закривати вид на церкву, оборонну стіну міста, колегію єзуїтів”.
Зі слів чиновниці, проект таки почав реалізовуватися без її погодження, натомість обласне управління охорони культурної спадщини та Міністерства культури надали свої дозволи на будівництво цього майданчика.
“Назва погодженого проекту гарно завуальована переобладнанням загорожі, але це є ніщо інше, як влаштування павільйону. Тому на цей проект ми давали двічі негативну відповідь”, – пояснює Лілія Онищенко.
Міська влада вважає, що на цьому місці все має бути демонтовано, щоб можна було бачити стіни колегії та храму. Тут припускають однотипні, однотонні парасольки і столики.
Проте область бачить цю ситуацію по-іншому.
“Проблема полягає у тому, що міська влада, очевидно, не дуже справляється із проблемами охорони історичної спадщини в місті. А наше управління хоче привести до ладу дотримання закону при використання пам’яток. Особисто припускаю, що договір оренди на цю земельну ділянку був продовжений через суд, тому міський голова, певно, мав якісь інші плани на цю землю. І мер старався його залишити за собою. А люди, які вклали тут кошти, довели до ладу вежу крамарів, відстояли свої права на цю землю”, – каже Валерій Потюк, начальник управління охорони культурної спадщини ЛОДА.
Чиновник заперечує той факт, що його управління та Міністерство культури погодило будівництво павільйону.
“Якщо кажуть, що обладміністрація розпочала будівництво на проспекті Свободи, а Лілія Онищенко категорично проти цього, то я вам покажу лист пані Лілії від 22. 08. 2012, де вона вважає за можливе все те, що тут робиться”, – додає Валерій Потюк.
У мерії запевняють – шукатимуть способу, аби врегулювати цю проблему.
“Треба разом з громадою вирішити це питання, бо тут не може бути такого як є, ні такого, як планується. Будемо працювати з юристами щодо способів демонтажу, бо то не є літній майданчик. Тут є дуже важливі пам’ятки архітектури, які повинні бути експоновані, серед них – єдині збережені фрагменти міського оборонного муру”, – каже Лілія Онищенко.