У Львові під час міжнародного форуму “Електронне урядування – відкрита влада для мешканців” (триває 15-16 листопада) презентуватимуть низку проектів, які комп’ютеризують і спрощують роботу як із городянами, так і в самих установах міста. Е-урядування дозволить у режимі он-лайн записатися на прийом до посадовця, зробити звернення, оплатити комунальні послуги. Також чотири львівські лікарні невдовзі підключать до телемедичної мережі, а на сайті міськради городяни зможуть слідкувати за своїми зверненнями. У мерії кажуть, що впроваджують згадані проекти за грантові гроші.
“У Львові зараз впроваджують два масштабні проекти електронного урядування у сфері охорони здоров’я. Чотири медзаклади – обласну клінічну лікарню, онкодиспансер, лікарню швидкої допомоги та міську дитячу лікарню – буде підключено до всеукраїнської телемедичної мережі”, – каже Назар Гудз, координатор форуму.
Завдяки підключенню до згаданої мережі лікарі матимуть можливість проводити консультації, не залишаючи кабінет, що дозволить дистанційно надавати допомогу пацієнтам. Інформацію про аналізи, результати досліджень перероблятимуть у певний формат для передачі на відстань. “Зараз займаємося інформатизацією медзакладів. Вона забезпечує те, що документи ніколи не загубляться, вся потрібна інформація від одного лікаря до іншого передається в потрібному форматі і в потрібний час. У перспективі – львів’яни мали б мати доступ до своїх медичних даних через комп’ютер, мобільний телефон”, – каже Антон Скрипник, менеджер IT-фірми.
Зі слів координатора форуму, другий проект охоплює лише дитячу лікарню на вул. Пилипа Орлика. Тут буде здійснено повну інформатизацію лікарні, що передбачає створення електронної карти пацієнта. “Електронні карти пацієнтів використовуватимуть паралельно з паперовими, адже в Україні немає електронних підписів”, – зазначає Назар Гудз.
Е-урядування впроваджують і в ратуші. Як зазначають посадовці, йдеться про те, щоб електронну пошту львів’яни використовували все частіше, обираючи оn-line звернення до мерії. “Оn-line послуги дозволяють вирішувати проблеми, не виходячи з дому. Скажімо, у мерії Копенгагена взагалі немає документів, але це їм коштувало 10 років роботи. У нас уже готовий проект, за яким мешканці можуть бачити, в кого на розгляді є їхня заява”, – каже “Пошті” директор департаменту “Адміністрація міського голови” міськради Андрій Москаленко. Ця послуга передбачає, що ви приходите в центр обслуговування мешканців, подаєте паперове звернення, вас реєструють і видають спеціальний код. За допомогою цього коду на сайті міськради можете слідкувати, де зараз ваше звернення і чи є вже результат.
“У п’ятницю презентуватимемо електронну карту міста, на якій можна буде бачити головні об’єкти Львова. У перспективі це мала б бути карта “гарячих точок” міста, що має з’єднання з диспетчерськими службами”, – додає Андрій Москаленко.
Технології е-урядування вже давно використовують за кордоном. Так, у США через інтернет видають ліцензії, громадяни сплачують податки.
On-line податкова служба Ірландії дозволяє підприємствам отримувати інформацію про оподатковування, сплачувати податки, заповнивши відповідні електронні форми, а також отримувати податкові кредити. Сайт Федерального агентства зайнятості Ірландії містить інформацію про ринок робочої сили для роботодавців і працівників, а сайт Реєстраційної палати дає можливість зареєструвати компанію, внести зміни в статутні документи, оформити папери.
В Естонії функціонує інтернет-портал “Сьогодні вирішую я”, за допомогою якого громадянин може висловити свою думку про процеси у країні, запропонувати поправки до законопроектів. Цей портал також дозволяє користувачу голосувати. Якщо ідея поправки чи іншої пропозиції має раціональне зерно і її підтримують інші інтернет-користувачі, глава уряду відсилає цю пропозицію зі своєю резолюцією у відповідне міністерство, пише uk.wikipedia.org.
Нині болгари завдяки новій ІТ-системі, яка об’єднує паспортний департамент із МВС, можуть одержати паспорт протягом 5-10 хв.