Цього тижня до Ратуші звернулися одразу два інвестори з Німеччини з пропозиціями побудувати у місті завод та торгово-розважальний комплекс. Незважаючи на те, що обидві іноземні пропозиції є на стадії розробки і представники компаній не сказали свого остаточного "так" на користь будівництва у Львові, чиновники запевняють, що місто має всі шанси отримати ствердну відповідь.
Серед потенційних інвесторів - компанія ЕСЕ, що будує багатофункціональні розважальні комплекси, та німецький холдинг "Metroplan group", який моніторить землю, "вигідну" під будівництво заводів. У першому випадку в розбудову комплексу планують залучити 100 мільйонів євро та надати місту 300 робочих місць; що ж до майбутнього заводу, то в нього вкладуть понад 200 мільйонів євро і зможуть організувати 1000 робочих місць.
"Проект торгово-розважального комплексу майже готовий, і ми більше ніж упевнені, що такий комплекс буде найкращим у Львові, - говорить начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міської ради Сергій Кіраль. - Звичайно, ми поставили перед розробниками кілька своїх умов, зокрема, побудова у комплексі площі, на якій можна проводити різні громадські заходи. Також для нас важливо, щоб там з'явилася підземна автостоянка, адже у Львові існує ціла низка проблем з рухом транспорту, а цілком прогнозовано, що навколо комплексу зупинятимуться автомобілі. Усі наші зауваги в ЕСЕ обіцяли врахувати..."
За словами пана Кіраля, вони познайомилися з компанією ЕСЕ на економічному форумі і вже тоді домовилися про співпрацю. До того ж мають підстави довіряти компанії, адже в Україні вона вже має досвід роботи. Плацдармом для ЕСЕ стало будівництво найбільшого розважального комплексу в Одесі, який став візиткою міста. Загальна площа комплексу - 60 тис. кв. м. Враховуючи те, що один квадратний метр коштує 800 доларів, то проект "влетів" іноземцям у копійку. Та справа того варта, тому іноземці вирішили розширювати торгово-розважальну мережу в Україні.
Більш непевною видається ситуація з "Metroplan group", яка щойно визначає потенційні землі для розбудови на них заводів. Сформований список компанія пізніше демонструватиме німецьким фірмам, які прагнуть розташувати свої дочірні підприємства за кордоном. Таким чином іноземна компанія зекономить на перевезеннях, адже зможе реалізовувати виготовлену продукцію безпосередньо на місці, а не експортувати її з Німеччини. А от для львів'ян такий крок означатиме своєрідного "кота у мішку", адже ніхто й досі не знає, що вироблятиме майбутній завод. Конкурентами Львова і України, зокрема, стали міста Східної Польщі, Болгарії, Румунії та Словаччини. Німецькі експерти проаналізують ситуацію й там.
Як пояснив "Пошті" Сергій Кіраль, чи не єдиним мінусом Львова є можливість запропонувати землю тільки через аукціон. У Польщі ж готові відразу виділити земельну ділянку навіть з приміщенням. Компанії залишиться тільки увімкнути апаратуру. Тому інвесторам куди вигідніше буде погодитися на умови наших сусідів.
Остаточні перемовини між компаніями, що планують вкладати гроші у Львів, відбудуться за два тижні, тоді й вирішать, чи постане у місті потужний розважальний центр та завод невідомо чого, та вже сьогодні управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій запевняє, що впевнені у взаємній співпраці. На разі ж досвід підказує, що місто має не зовсім утішний приклад роботи з німецькими інвесторами, зокрема з австрійською фірмою "ALPINE Bau GmbH" , яка через несподівану відмову від фінансування стадіону наробила у місті багато галасу. Сподіватимемось, що співпраця з новими капіталовкладниками буде пліднішою.