Ретроколія у місті Лева

Питання відновлення старої залізничної колії, що на Знесінні, зависло в повітрі. Через це Львів може втратити шанс створити унікальну туристичну атракцію

У львівському ландшафтному парку “Знесіння” збереглася частина старої залізниці, яку проклали ще перед Другою світовою війною.  Зараз ця колія з’єднує Знесіння із Личаковом. Якщо тими рейками пустити туристичний потяг, це може стати неабиякою атракцією не лише для туристів, а й для жителів міста: ця залізниця має загальну протяжність 7,5 км, з яких 1,2 км – у межах парку, а 3,6 км – вздовж його межі. Крім того, все ще існує прямий зв’язок із головним залізничним вокзалом через Підзамче. А ще уздовж маршруту є мости, переїзди, станція Личаків. А що там ще можна вигадати! Однак, попри вже готову документацію, серйозні наукові розробки і людей, здатних втілити такий задум, відновлення старої колії зайшло в глухий кут. 

Розмови про відновлення колії велися напередодні Євро-2012, однак нічого з цього не вийшло. “Львівська залізниця ніколи не виступала з ініціативою організовувати на цьому напрямку, як і на будь-якому іншому, туристичних маршрутів. “Львівська залізниця” – державне підприємство, яке здійснює перевезення вантажів і пасажирів, а от туристичною діяльністю займатися наміру не має”, – пояснили “Пошті” в її прес-службі.

Як і колись, цю колію зараз використовують у промислових цілях, і єдиний, кому вона тепер потрібна, – це дріжджзавод у Винниках, який з її допомогою відвантажує сировину.

“За дев’ять місяців поточного року на під’їзну колію ПрАТ “Ензим” було подано під вивантаження 215 вагонів. Упродовж 9 місяців 2012-го на ділянці колії Підзамче – Личаків – Дріжджзавод при поточному утриманні колії було проведено заміну 113 м старопридатних рейок та 520 шпал”, – запевняють залізничники. 

Одним із чинників, що гальмує створення туристичного маршруту, є відсутність юридичного механізму, який дозволив би ініціаторам задуму купити у залізничників старі вагони для відновлення та експлуатації. 

“Придбання техніки у залізниці є дуже важким процесом: її списують, але зацікавлені структури не можуть її купити через бюрократичну тяганину. Через це можемо втратити багато експонатів, бо ці вагони можуть порізати на брухт. Обслуговування такого маршруту зовсім не дешеве, а громадські організації не мають таких можливостей”, – розповів “Пошті” Ярослав Городчук, заступник голови форуму “Карпатський трамвай”. Зі слів пана Ярослава, згідно з проведеними розрахунками, екскурсія на такому потязі коштуватиме орієнтовно 100 гривень з особи. 

ДО ТЕМИ

Олександр Завадович, директор парку “Знесіння”, один із ініціаторів  створення туристичної колії Підзамче – Личаків, – про можливості відкриття атракційного маршруту

 – Пане Олександре, прошу сказати, як народилася ідея створити такий туристичний маршрут?

–  Ситуація розгортається ще з 2004-го року, коли парк мав міжнародний проект із Сяноком та Віднем і стосувався використання рекреаційних зон Львова. В ході проекту прозвучала ідея відновити цю колію. Ми об’єднали зусилля з активістами форуму “Карпатський трамвай”, крім того, із залізничниками і парком “Знесіння” намагалися прогнати дрезину, рейковий автобус чи тепловоз із вагоном, щоби продемонструвати, що йдеться не про фікцію, а про те, що реально втілити у життя. Після таких поїздок цією ідеєю зацікавилися поляки, потім – англійці, які захотіли поділитися досвідом того, як такі речі вони робили у себе. 

– Дали якісь цінні поради?

– Англійці кажуть, що такі пасажирські перевезення не можуть бути самоокупними, але провокують розвиток навколишньої території, її інфраструктури, бо з’являється сполучення, і люди готові щось придбати.     

– Скажіть, будь ласка, які ідеї використання цієї колії?

– Ми маємо її бізнес-план, проектні пропозиції від польських ландшафтних архітекторів, визначені місця зупинок, станційні архітектурні форми тощо. Нашим іноземним колегам сподобалося, що колія пролягає біля Музею народної архітектури, до якого можна під’їхати нетрадиційним шляхом. Таким чином можемо зняти автомобільне навантаження в районі і забезпечити ефект несподіванки, коли потяг під’їжджатиме до хвіртки Шевченківського гаю, неподалік церкви.  А ще можна у двох парках проводити фестивалі. 
Крім того, частину навчальної бази дитяча залізниця у Стрийському парку могла б перенести на цю колію. А старші залізничники могли б допомогти в її обслуговуванні.

– Якщо є ідеї, проекти і люди, готові втілити задум, то чому питання відновлення колії загальмувалося?

– Ми не можемо вийти на момент стикування партнерство – влада – громада – бізнес. Скажімо, фірма “Ензим” могла б допомогти. Якби на кінцевій зупинці біля дріжджзаводу місто погодилося віддати їй частину території, аби розвинути щось на кшталт музею хліба, то завод міг би допомогти у втіленні цієї ідеї. Але через історію із запахом у місті в них немає бажання щось робити, йти назустріч в середовищі, де їх починають давити. За утримання цієї колії сьогодні платить “Ензим”. Якби не він, то нам залізничники відкрито сказали б, що цю колію спишуть… Тому найбільше боїмося того, що завод може перейти на автоперевезення сировини. 
Львівській залізниці з бізнесової точки зору не вигідний такий проект. А з точки зору реклами, то всі кажуть: був би живий Георгій Кирпа, то це було б легко втілити. У міській раді зацікавилися, але бюджет не дозволяє розвинути такий проект. В облдержадміністрації ситуацію трактують так, що Львів має своє урядування, і скеровувати свої потужності в місто вони не можуть законодавчо. Тому є багато моментів, коли потрібен авторитетний лідер  і політичний поштовх, який би зрушив питання з місця

ДОВІДКА

Ідеї використання колії Підзамче – Личаків 
Це може бути не лише поїдка потягом, а й ціла екскурсійна програма. Залізнична колія  Підзамче – Личаків пролягає територією або межами таких паркових зон, як ландшафтний парк “Знесіння”, Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай”, Винниківський ліс. Вздовж залізниці збереглися залишки городища на г. Баба (ІХ – Х ст.), городище-капище на Світовидовому полі (Х – ХІ ст.), церква святого Іллі (ХІХ ст.), низка геологічних та ландшафтних пам’яток. 
Є усе для того, щоби створити залізничний музей. Приміщення збереженої станції Личаків, незадіяні під’їзні колії та пакгаузи можна використати для експозиції старих локомотивів та вагонів (зокрема вузької колії), а також різних супутніх приладів.
Серед задумів – відновлення колії до Чортових скель. Для цього потрібно прокласти додаткові рейки на маршруті Личаків – Дріжджзавод – Чортові скелі. Зараз колія закінчується у Винниківському лісопарку поблизу заводу “Ензим”.
Існуюча залізниця парку “Знесіння” може бути логічним доповненням дитячої вузькоколійної залізниці в іншому міському парку – Стрийському. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4511 / 1.62MB / SQL:{query_count}