Посадовців Львівської міської ради від початку року лихоманить – цьогоріч як ніколи один за одним звільняються з роботи люди з керівних посад. Головна причина – низькі зарплати та стреси від понаднормової роботи. Ґрунт для звільнень ще з початку року заклали депутати міської ради. Спочатку вони зменшили видатки на утримання самої ради: на папір, канцтовари, а потім вирішили зменшити й премії та надбавки заступникам міського голови. Ще у січні після ухвалення скупого міського бюджету мова пішла про ймовірне скорочення понад 300 працівників.
Із мерії звільняються люди, які там працювали роками. На сполох б’є вже й міський голова. “Ми живемо в місті, де є надзвичайна ситуація. Нищиться функціонування найбільшого україномовного міста в світі. Звільняються десятки фахових працівників, які знають дві-три мови. Майже у повному складі звільнився відділ міжнародних відносин. Всі фахові люди звільняються. Вони не можуть працювати. Їм в бізнесі платять у 7-8 разів більше”, – заявив Андрій Садовий на останній сесії міської ради.
За інформацією “Пошти”, молода людина, яка починає працювати в мерії без досвіду роботи, отримує трохи більше ніж 1 100 грн. Фахівець середньої ланки має заробітну плату в середньому дві тисячі гривень. Залежно від управлінь, їхні керівники мають три-чотири тисячі гривень щомісяця. Тим не менше, частина посадовців у Львівській міській раді зараз працює як виконувачі обов’язків. Серед них, зокрема, начальник управління капітального будівництва і начальник управління освіти. У серпні звільнилися декілька керівників, а цього тижня п’ять міських управлінь отримали нових начальників.
“Загалом у Львівській міській раді, згідно зі штатним розкладом, 1325 посад. Порівняно з минулими роками, коли ще таких кадрових змін не було, різниця у звільнених-прийнятих працівниках становила 10-20 працівників. Торік звільнилося майже 250 людей, станом на початок серпня цього року – близько
140 працівників. Нині оголошено 16 вакансій, із них шість – на керівні посади. Також станом на сьогодні виконують обов’язки керівників 18 працівників, але це враховуючи відпустки і лікарняні”, – розповіла “Пошті” Людмила Копач, головний спеціаліст із кадрових питань відділу кадрів апарату виконкому Львівської міської ради.
“Ця ситуація є надзвичайно непростою. Ми хочемо, аби у ратуші працювали найкращі фахівці, тому було б логічно, щоб ми оплачували працю відповідно. Але коли приймали бюджет, то депутати вирішили зняти всі надбавки для працівників. Вони вважають, що люди у міській раді мають працювати за тисячу гривень. Натомість у бізнесі ці люди отримують від чотирьох до семи тисяч гривень. Безперечно, з патріотичних міркувань якусь частину свого життя вони можуть працювати за такі гроші. Але у них є сім’ї, і вони повинні дбати про свій власний розвиток, а тому залишають міську раду і йдуть працювати у бізнес, де заробляють набагато більше”, – зазначив учора “Пошті” очільник міста Андрій Садовий.
За словами міського голови, часто людина, приходячи у міську раду і пропрацювавши якийсь час, бачить, що це набагато складніше, ніж їй здавалося, бо навантаження та відповідальність дуже великі. “Якщо це пов’язано з комунальною сферою, фінансами, економікою, потрібно постійно працювати з органами контролю, бо кожну бюджетну гривню перевіряють”, – каже “Пошті” Андрій Садовий.
На початку серпня службу в мерії залишили головний архітектор міста Юрій Криворучко, начальник управління культури Андрій Вороновський та заступник начальника управління охорони історичного середовища міськради Ігор Черняк. Також наприкінці літа у пресі з’явилася інформація, що перший заступник міського голови Олег Синютка також роздумує над звільненням. Це виявилося пліткою…
А цього тижня управління освіти у статусі “в.о.” очолила вчитель географії Галина Слічна, яка була начальником відділу освіти Галицького району. Начальником управління молоді, сім’ї та спорту цього тижня призначено Володимира Шнайдера, який раніше очолював управління внутрішньої політики. Виконувати обов’язки керівника управління внутрішньої політики буде Уляна Стадник.
Також новий начальник в управлінні соціального захисту. Ним стала Наталія Федорович, яка до цього часу обіймала посаду керівника управління молоді, сім’ї та спорту. До речі, вона вже очолювала це управління з 2006 по 2009 роки.
А керівником управління туризму цього тижня стала Надія Радіоненко, яка до цього очолювала “Центр розвитку туризму”. Водночас виконавцем обов’язків керівника “Центру розвитку туризму” призначено начальника відділу маркетингу та туристично-інформаційної інфраструктури Софію Сікору.
Відтак подальший розвиток кадрових міграцій міської ради може мати два сценарії: за першим у Ратуші катастрофічно бракуватиме професіоналів, що може призвести до регресу розвитку міста. Проте, як кажуть декотрі експерти, зменшення кількості працівників мерії – це шлях, яким варто рухатися місту, і це відповідає ситуації на ринку праці. Власне йдеться не про зменшення як таке, а про оптимізацію кадрів, що й може стати другим сценарієм.
“Ми рівняємося на Захід і йдемо до нього. Але наші чиновники працюють без комп’ютерів і працюють малоефективно. Вони виконують таку роботу, якої могло б не бути. У нас завелика кількість посадовців. У розвинутих країнах їх значно менше. Чиновницьке свавілля тому й існує, що їх багато. А буде чиновників менше, то вони будуть змушені працювати на комп’ютерах і тоді ефективність їхньої праці значно зросте, бо багато чого можна робити з допомогою інтернету. Таких проблем не було б, якби робота в мерії була більш комп’ютеризована”, – вважає фахівець із підбору кадрів Олексій Пивоваренко
КОМЕНТАРІ | |
Василь Павлюк, секретар Львівської міської ради: |
Любомир Буняк, міський голова Львовау 2002-2005 роках: |
- Велика кількість виконувачів обов'язків, на мою думку, негативно впливає на роботу Львівської міської ради. Бо людина, яка обіймає посаду і вважається "в.о.", боїться ухвалити якесь рішення, адже не знає, чи такий її крок правильно сприймуть. Тому для розвитку міста це дуже негативно. У кадрових питаннях має бути чітко: людина написала заяву, пройшла конкурсний відбір і на цій підставі несе відповідальність за свою роботу. Важко сказати, чому зараз у міській раді так багато "в.о.". Думаю, це питання до міського голови. Зменшення премій та надбавок до зарплат чиновників є також негативним і неправильним рішення. Людина, яка якісно працює, має достатньо заробляти, щоб прогодувати свою сім'ю, а не думати, як вижити. Це спричиняє виникнення корупції. Це я кажу як людина і як секретар ради.Зараз у мерії величезна плинність кадрів. Я не проти, щоб молодь прокладала собі дорогу, але управляти містом - це не керувати фірмою. Місто - великий і складний організм, тому повністю вивільняти місця від старих кадрів не можна, бо молодь повинна переймати досвід від старшого покоління, яке добре знає місто | - Я завжди негативно ставився до великої кількості персоналу. Наявність великої кількості працівників означає, що немає роботи, а є тільки перекладання функцій із одних на інших. Чим менше персоналу, тим краща робота. І так було завжди. Коли я прийшов працювати генеральним директором, до мене в персоналі було 147 представників управлінського апарату. Я відразу зменшив їх кількість до 34 чоловік, які працювали набагато ефективніше. Аналогічне спостерігалося й у Львівській міській раді. Коли я був міським головою, працівників було набагато менше. Нині вони роздувають штат, бо не вміють працювати. Практично всі, хто туди прийшов, - не професіонали з досвідом, а діти. Вони ніколи ніде не працювали, не керували. То що ви від них хочете? Обрали їх - от і маєте! Нехай працюють! На мою думку, у міській раді на половину можна скоротити персонал, який виконує непотрібну роботу. Відтак у іншої половини працівників буде б більша зарплата. Вони заважають одне одному. |