У Львові почали реалізовувати проект облаштування Площі Синагог, що на площі Арсенальній та на вулиці Староєврейській. Нині там тривають археологічні дослідження. Фахівці хочуть виявити точне розташування елементів фундаменту та зібрати детальну інформацію про побудову Великої міської синагоги та Бет Гамідрашу, які були зруйновані у ході Другої світової війни. Згодом цю площу планують упорядкувати.
У проекті не закладено консервування пам’ятки, а лише ознакування на поверхні землі плану Великої міської синагоги. Також організатори хочуть зробити так, щоб територія синагоги була чітко показана на карті міста, як місце єврейської історії.
Археологічні розкопки мають закінчити до кінця жовтня, такі дослідження коштують приблизно 70 тисяч грн. Усі роботи виконує “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України. Щоб встановити точне розташування Великої міської синагоги, зроблять кілька шурфів.
Лише почавши проводити розкопки, археологи виявили, що контури синагоги, які нанесені на картах, не відповідають тому, що є насправді. Похибка становить до півметра.
“Нині розкрито три шурфи. У цих шурфах частково виявлені фрагменти фундаменту Великої міської синагоги. Згодом робитимемо детальну графічну зйомку, яка встановить чіткі межі синагоги. У першому шурфі ми знайшли плитку – фрагмент підлоги Великої синагоги. Також знайшли фрагменти дерев’яних згорілих балок, від чого вони – ми ще не знаємо. Виявили ми кілька монет XVIII-XIX століття і незначну кількість кераміки. Зараз сподіваємося виявити фрагмент однієї із чотирьох колон, які були всередині самої синагоги”, – розповів Остап Лазурко, молодший науковий співробітник “Рятівної археологічної служби”.
Науковці планують визначити не лише межі синагоги, але й локалізувати розташування біми – місця, на якому розміщувались кафедра для читання Тори.
Зі слів міських чиновників, у найближчі рік-два Площу Синагог мають упорядкувати за концепцією проекту німецького архітектора Франца Решке, яку обрали на міжнародному відкритому конкурсі у грудні 2010 року з-поміж 35 проектів.
“Умовно ця площа називається Площа Синагог, тому що тут була Велика міська синагога, синагога Золота Роза, а також будинок талмудичної школи Бет Гамідраш. Проект передбачає, що територія синагоги Золота Роза зберігається як є, і лише закріплюється та консервується. Територія Бет Гамідрашу залишаться як зелена зона відкритою для подальшого розвитку, – пояснює Лілія Онищенко, начальник міського управління охорони історичного середовища. – Ділянка Великої міської синагоги стане площею-пам’ятником, що вшановує пам’ять про синагогу та її знищення і надає місцю функції громадського простору для зустрічей. Територія Великої синагоги не буде озеленена, а елементами мощення буде ознаковано контури синагоги і стовпів, що були всередині синагоги”.