Незважаючи на те, що до початку опалювального сезону у Львові ще майже місяць, комунальники завершують останні приготування систем, які забезпечуватимуть тепло у помешканнях.
“Я думала, що цього року до нас ніхто не прийде чистити димар. Але минулого тижня прийшов старенький дядечко, нарікав, що має чимало роботи, але все почистив. Казав, щоб ми й самі були пильні і не забували взимку регулярно перевіряти тягу, щоб часом не вчаділи, бо минулого року в місті потруїлося багато людей”, – розповіла “Пошті” Ірина Степанівна, яка живе в будинку, що в старій частині міста.
“Зараз ми перевіряємо вентиляційні канали. Для цього у нас є сажотруси, які особливу увагу приділяють старим будинкам. За літо димарі не так сильно забиваються, просто багато людей роблять ремонти і, не задумуючись про наслідки, засмічують ці канали, розбивають стінки, що є небезпечно. Тому, перш ніж проводити якісь ремонтні роботи, потрібно мати проектну документацію і її дотримуватися. Іноді хтось довго не був удома, а коли приїхав і включив опалення, то виявилося, що вентиляційний канал забитий, наприклад, після самовільного ремонту, який проводили сусіди поверхом вище. Це небезпечно, бо якщо не працює добре тяга, то чадний газ може повернутися у помешкання”, – розповіла “Пошті” Галина Вуглевич, директор ЛКП “Княже місто”.
Сажотрусів і справді небагато: ніхто з молоді не хоче працювати в ЛКП за невеликі гроші, а ті, хто має сили та кмітливість, заробляють їх самотужки в інших місцях.
“У старій частині міста у нас є вісім сажотрусів. Їх дуже мало – ці люди чистять димарі більше ніж у двох тисячах будинків! Тому додатково залучаємо працівників за угодами”, – розповіла “Пошті” Олена Юрків, заступник начальника відділу житлового господарства Львівської міської ради.
“Це відповідальна робота. Потрібно пройти навчання, отримати посвідчення і щороку проходити атестацію. А в старих будинках вентиляційні канали потребують особливої уваги. Часто буває, що й не в кожну квартиру є можливість потрапити”, – каже Галина Вуглевич.
За словами міських комунальників, є чимало свідомих людей, які самі телефонують та просять перевіряти їхні димові канали.
“Наші ЛКП приділяють особливу увагу будинкам комунальної власності, де є центральне опалення. Скажімо, міняємо вентилі та засувки. Що мають робити ті, в кого є котли? Для того, щоб “Львівгаз” подав газ в будинок мешканцям потрібно газовикам здати акти прочистки вентиляційних каналів. Прочищати димоходи треба у кожному будинку, незалежно від того чи мешканці гріються з допомогою пічки, чи котла, чи від центрального опалення”, – розповіла “Пошті” Олена Юрків.
Окрім того, що працівники ЛКП виконують планову роботу, самі ж мешканці також можуть долучитися до підготовки своїх газових приладів до опалювального сезону. “У квартирах має бути циркуляція повітря, а проблемою є те, що багато людей ставлять пластикові вікна, броньовані двері, що унеможливлює цей процес. У старій забудові міста багато мешканців мають у ваннах газові колонки, що заборонено. Їх обов’язково треба переносити на кухні. Якщо ж людина хоче поставити котел, то окрім перевірки тяги треба гільзувати канал, що є обов’язковою умовою для здачі приладу в експлуатацію”, – радить Олена Юрків, заступник начальника відділу житлового господарства Львівської міської ради.
Якщо ж газове обладнання працює несправно і є проблеми з тягою, то під час опалювального сезону одна з ночей може стати останньою. “Перевіряти наявність тяги при роботі газових приладів можна найпростіше у такий спосіб: у димохід необхідно підставити смужку легкого паперу. Якщо папір втягується у димохід – тяга є, залишається нерухомою – тяги немає, відхиляється у приміщення – тяга зворотна. Якщо тяга відсутня або зворотна, газовий прилад необхідно вимкнути і викликати фахівця для перевірки димоходу”, – розповів “Пошті” Павло Василенко, речник МНС Львівщини.
Отже, якщо немає тяги, це може призвести до отруєння чадним газом, який не має ні кольору, ні запаху. Більше того, джерелом його поширення може бути будь-який газовий опалювальний чи нагрівальний прилад: піч, колонка чи котел. Тож, поки немає особливої потреби опалювати помешкання, краще перевірити справність вентиляційних систем у себе вдома.