Не минуло й року з часу запровадження нової транспортної схеми у Львові, а у нашому місті готуються до ще одного ноу-хау: запровадження “розумних” світлофорів. Чи приживеться новація, наразі сказати важко, оскільки маємо не зовсім приємний досвід запровадження нової транспортної схеми. Ба більше, жителі Львова нарікають на те, що після 21.00 практично неможливо доїхати додому, бо водії не завше дотримуються графіка руху.
Що сьогодні відбувається у транспортній галузі міста та яких новацій ще варто чекати львів’янам, “Пошта” дізнавалася у Миколи Жука, начальника управління транспорту і зв’язку Львівської міської ради (на фото).
– Коли буде виконаний повний комплекс робіт, вони працюватимуть добре. У нас є центр керування рухом, який вже майже готовий, але до нього не підключені ще світлофори, бо поки прокладають оптико-волоконну лінію. Планується, що на кожному такому світлофорі будуть стояти камери, які зможуть розвертатися на 36 градусів і якими керуватиме оператор. Камери через систему моніторингу будуть визначати кількість транспортних засобів, які під’їжджають до світлофора і таким чином регулюватимуть світлофорний цикл, зменшуючи його чи подовжуючи.
Наприклад, якщо у якомусь місці виникає корок, попередній світлофор буде зменшувати цикл, щоб зменшити наповненість машин на дорозі. Поки такі світлофори будуть розташовані в напрямках курсування трамваїв №2 та №6. Головне їх завдання – пропуск громадських транспортних засобів, зокрема, першочерговий проїзд трамвая на перехресті. Також “розумні” світлофори допоможуть уникнути корків у центральній частині міста.
– Це інтелектуальна система, програмний продукт. Планується, що у нашому центрі керування рухом працюватимуть три-чотири оператори, які відслідковуватимуть рух всього транспорту і дві людини, які стежитимуть саме за громадським транспортом, який увесь буде обладнаний GPS-навігаторами. Ми хотіли б також у цей центр перенести “гарячу” лінію міста з питань транспорту, щоб оператор міг дати чітку відповідь, наприклад, чому і наскільки затримується автобус.
У різних містах ця система працює по-різному. Наприклад, у шведському місті Мельме немає працівників: там задані відповідні параметри і система працює автоматично.
– По трамвайному маршруту №2 вздовж вул. Коновальця світлофори повноцінно запрацюють до кінця жовтня. На вулиці Личаківській є перехрестя, де ще не встановлені світлофори і не під’єднані кабелі. Гадаю, там все буде готове у листопаді. Так само на вулиці Городоцькій.
– Це має бути один комплекс. Зараз його в нас немає. Наразі є окремі ділянки вулиць, на яких ми будемо вчитися.
– На автобусах встановлено тільки 20 тестових GPS-датчиків. У спеціальну програму заносяться маршрути автобусів, розклади руху і фахівці працюють над прив’язкою зупинок за географічними координатами в мережу. Ми передбачаємо, що паралельно з центром керування рухом у Львові буде встановлено приблизно 25 екранів, що будуть відображати час очікування того чи іншого транспортного засобу на зупинці.
– Ми зможемо чітко побачити, скільки у нас є транспортних засобів на маршрутах і як вони виконали графік руху згідно договору. Зараз цього ми фізично не можемо зробити, особливо що стосується ранкових і вечірніх маршрутів. А самому перевізнику це дасть можливість бачити чи водій справді виконав ту кількість рейсів, про яку звітує. Доступ до цієї системи контролю матимуть й пересічні львів’яни.
– Тепер перевізники будуть мати доведені факти порушення графіків руху. І вони будуть зобов’язані пояснити, чому не було на лінії тої чи іншої машини. Зараз на моніторинг дотримання інтервалів руху на годину-дві ходять працівники управління, але вони не можуть цим займатися цілий день.
– У нас однакові вимоги. Водії електротранспорту працюють роками і їм з’їхати з маршруту в принципі неможливо. Водії АТП-1 це люди, які колись працювали на інших маршрутах. Із ними також проводиться робота, але вона, на жаль, вимагає радикальних заходів.
– Саме АТП-1 оперативно закріплює автобуси на різних маршрутах. Але оскільки є більш і менш прибуткові маршрути, а зарплата водіїв залежить від виручки, яку вони здають, то відбувається планова ротація: працюючи три-чотири дні на прибутковому маршруті, один день водій їздить на менш прибутковому.
– Ситуація складна. Є маршрути, по яких ми дійшли консенсусу, а є й такі, з якими ми не маємо порозуміння. Наше радикальне бачення: зупинити їх на під’їзді у центральну частину міста. Інший тимчасовий крок – об’їзд цієї частини Львова. З деякими перевізниками вже вдалося домовитися, але не зі всіма. Деякі маршрути будуть скорочені орієнтовно з жовтня.
– На жаль… Його впровадження залежить від рішення сесії міської ради, яке нам дозволить створити комунальне підприємство, 51% якого буде у власності міста, бо це має бути стратегічне підприємство, яке контролюватиме всі фінансові потоки перевезень. Сесія має дати на це згоду і виділити гроші в статутний фонд цього підприємства.
– Схема вводилася з розрахунком на функціонування електронного квитка і центру керування рухом. Без системи електронного квитка ми були змушені коригувати цю мережу, зважаючи на соціальну напругу, доходи громадян, бо не усі можуть здійснювати по дві пересадки. Відповідно без е-квитка транспортна схема стала не зовсім повноцінним проектом, який треба було відкоригувати. Тільки тепер деякі перевізники усвідомлюють, що певні затверджені у січні маршрути були для них кращими.