Ще влітку, під час Євро-2012, всі ми пишались чистотою Львова. Нагадаємо: тоді за сумлінну роботу львівських двірників нагородили преміями, адже у дні матчів вони працювали цілодобово, вибираючи сміття з урн по 12 разів на день!
А вже цього четверга понад сотня прибиральників пікетували ратушу, вимагаючи, аби депутати самі задарма підмітали місто, та заявили, що їм не доплачують за роботу. Під стіни мерії обурені люди прийшли з гаслами: “Депутатам віник, тисячу зарплати” та “Акція! Безкоштовне прибирання міста силами народних обранців”.
Річ у тому, що в райадміністраціях Львова закінчилися гроші на прибирання вулиць, отож вони просять депутатський корпус виділили додаткові кошти. До речі, наприкінці літа міські депутати відмовились розглядати на сесії питання додаткового фінансування прибирання міста.
А під час останнього пленарного засідання сесії міськради 20 вересня для підтримки чистоти вулиць депутати додатково виділили лише 2,5 млн. Натомість, аби виплатити зарплату півтори тисячі двірникам за вересень-грудень і закупити пальне, забракло аж 13 млн 400 тис. грн.
До слова: 2,5 млн грн має вистачити на місяць. За цей час депутати хочуть перевірити, на що ж районні адміністрації витратили гроші, передбачені на 2012 рік.
За інформацією департаменту економічної політики Львівської міськради, торік на прибирання і санітарну очистку виділили 48 млн грн. Цього року міські обранці затвердили суму 31 млн 680 тис. грн. При цьому міські посадовці зажадали 56 млн грн. У Ратуші бідкаються: якщо не буде грошей, 1500 двірників доведеться попередити про звільнення.
“Якщо додатково не виділять коштів на санітарну очистку, частина двірників додаткової діяльності (які прибирають тротуари, проїжджі частини, а не прибудинкові території, – “Пошта”) в ЛКП залишаться без зарплати і, відповідно, без роботи. Аналогічна ситуація і з двірниками приватних структур, які прибирають місто, та працівниками шляхово-ремонтних підприємств. Якщо коштів таки не передбачать, то 497 двірників додаткової діяльності ЛКП та понад тисячу працівників, залучених для саночистки з інших підприємств, попередять про звільнення”, – каже Ірина Кулинич, директор міського департаменту економічної політики.
“Прибирання прибудинкових територій і сходових майданчиків проводиться коштом львів’ян і орендарів. Неправильно казати, що двірники залишаються без зарплати. Інше питання – прибирання магістральних вулиць і тротуарів коло них. Таке прибирання, озеленення і косіння трави – чи не єдиний вид діяльності органів самоврядування, який не контролюють. Бо важко проконтролювати, чи справді прибрані ті квадратні метри, котрі зазначені в актах. Гроші на прибирання виділили на початку року, і всі знали, яка це сума. Районні адміністрації мали цю суму розписати на цілий рік і працювати в межах кошторису, – пояснив “Пошті” Яромир Самагальський, голова депутатської комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради. – Це неправда, що на вересень немає грошей! У департаменті фінансової політики сказали, що сьогодні гроші ще є. Вони закінчаться наприкінці місяця. Щоб розібратись із ситуацією, ми виділили кошти наразі на місяць”.
Міські обранці наголошують: проблемою є невиконання бюджету, а не жадібність депутатського корпусу. “Це не остаточна сума, ми виділили гроші на місяць і одразу ж домовились, що на наступному пленарному засіданні знову розглянемо додаткове фінансування. Але за цей час райадміністрації мають відзвітувати під час депутатських комісій, як витрачають ті кошти. Якщо сьогодні віддати всі гроші на житлово-комунальне господарство, то в інших сферах буде недофінансування. Проблема не в жадібності депутатів і терористичних актах, як про це говорить очільник міста. Річ у тім, що бюджет не виконують і не наповнюють”, – розповів “Пошті” Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради.
Як зазначила Ірина Маруняк, голова Галицької райадміністрації, треба враховувати епідеміологічну ситуацію, яка може скластися у місті. Якщо двірники не вийдуть на роботу і не прибиратимуть, то на що перетвориться Львів?!
“Дякую шановним депутатам за те, що виділили гроші на піскосуміш – буде чим посипати міські дороги взимку... Але не знаю, навіщо мені ці кошти, якщо не матиму чим заправити техніку і не матиму людей із лопатами, які посипатимуть хідники і дороги! Вважаю, що неприйняття рішення про додаткове фінансування санітарного прибирання є злочином проти міста”, – вважає Олександр Удовенко, голова Шевченківської районної адміністрації.
Посадовці кажуть, якщо депутати не вірять, на що витрачаються гроші, нехай створять комісію для перевірки. “Я не розумію, чому дорослу людину, ще й депутата, треба переконувати у потребі виділення коштів. Зрозуміла загальна картина: не доплатили у межах 40% від потрібної загальної суми. То навіщо переконувати? Якщо є якісь амбіції, якщо хтось має підозру, що ці гроші використовують неправильно, то створімо комісію. Перевірте все. Є КРУ, є інші служби. Але як пояснити це людині, що отримує 1050 грн… А сьогодні й того не має?!” – обурюється Іван Лозинський, голова Личаківської районної адміністрації.
Чи перетвориться Львів на Неаполь? У італійському місті кілька разів тижнями не прибирали і не вивозили сміття, інформує tsn.ua. Причиною цього були переповнені звалища, тому неаполітанці складали тонни відходів просто на вулицях. Сміття підпалювали, через що були неодноразові сутички з полісменами. Останнього разу така ситуація виникла у Неаполі влітку 2011-го, тоді на вулицях було близько 2300(!) побутових відходів.
КОМЕНТАРІ | |
Андрій Садовий, міський голова Львова: |
Василь Павлюк, секретар Львівської міської ради: |
- Депутати встромляють палиці в колеса: ми не маємо можливості витрачати гроші на прибирання міста, якщо не маємо коштів на заробітну платню, коли десятками звільняються працівники з міськради, бо не можуть працювати без зарплати. Таке враження, що це свідома дія, яка має на меті поставити місто на коліна. І роблять це руками депутатської більшості. Вони нищать якісну організацію процесу. Це біда. Це подвійні стандарти. Місто будуть прибирати, але ми входимо у прецедент, якого ніколи не було в історії Львова, щоб депутати не виділили кошти на прибирання міста... Як двірник прибиратиме без зарплати, як техніка працюватиме без пального?! Це дуже добре, що ми шануємо наших героїв, але я хотів би, аби ми шанували тих героїв, які сьогодні працюють. | - Посадовці поширили дещо неправдиву інформацію - борги щодо зарплат двірників відсутні. Під час сесії депутати вимагали звітів від голів райадміністрацій - на що вони витратили виділені гроші. Адже городяни за комунальні послуги платять, отже, гроші є! А вони кажуть, що немає. Значить, кошти витрачають не за призначенням? Депутати звернулися в КРУ і прокуратуру, щоб перевірити усе. Наразі виділили 2 млн 700 тис. грн. Цього вистачить на місяць-півтора - саме до наступного пленарного засідання. Сподіваємося, до того часу отримаємо звіт щодо перевірки. А на наступній сесії знову виділимо гроші... |