На службі охорони життя

Школа біоетики Українського католицького університету оголошує набір на новий навчальний рік 

Школа біоетики Українського католицького університету оголошує набір на новий навчальний рік  

Розпочався набір у Шко­лу біоетики Українського католицького університету. Це вже четвертий набір на цю сертифікатну програму “На службі охорони життя”. За цей час випускниками Школи стало понад 50 студентів.
Відповісти на актуальні питання
“Ідея цієї школи постала ще чотири роки тому, – розповідає керівник Школи біоетики УКУ о. д-р Ігор Бойко. – Ми тоді були свідомі, що маємо щось запропонувати для наших лікарів. На Заході існує чимало таких вишколів для фахівців з етики, біоетики, які потім працюють в етичних комісіях чи в біоетичних комітетах, котрі діють при кожній лікарні, в кожному більшому дослідницькому центрі. В Україні такі центри і комітети вже почали створюватися але без відповідної підготовки фахівців”.
За словами о. Ігоря Бойка, сьогодні наука відкриває щораз більше можливостей. Дослідження геному людини, можливість передбачити захворювання у перспективі на 10-15 років, поширення онкозахворювань – все це окреслює перед медициною багато питань: наскільки етично і як подавати таку інформацію, як супроводжувати хворого та його рідних, як діяти у критичних випадках – межа тут дуже тонка. Програма з біоетики покликана відповісти на ці медичці, етичні та моральні питання сучасності. 
За словами священика, сьогодні чи не кожен лікар більшою чи меншою мірою стикається з цією проблематикою, і не завжди може знайти відповіді. 
 “Це  питання інформованої згоди, проведення різного роду дослідів та експериментів, переливання крові, трансплантації органів, доки підтримувати життя, коли людина в комі, реанімація новонароджених дітей, штучне запліднення, як лікувати проблему безпліддя, пренатальна діагностика, преінплантаційна діагностика, переносити створені ембріони чи не переносити”, – каже керівник Школи.
Не тільки перед лікарями, а навіть перед звичайними людьми питання біоетики можуть поставати досить гостро. “Адже часто масова культура, зокрема, медіа, телебачення намагаються підмінити ці поняття і подають нам їхнє спотворене бачення. Як на мене, немає людини, якій би ці питання не були цікавими. Наприклад, близька людина є на діалізі, треба робити трансплантацію, що Церква каже з цього приводу, переливання крові, донорство сімені чи яйцеклітини, сурогатне материнство – що є добре, а що ні, проблема безпліддя, клонування людини, зловживання, як наприклад аборти, проблеми екології – те що є дуже важливим сьогодні в Україні і не тільки. Питання захисту прав пацієнтів, як і прав лікарів, питання етичного кодексу лікаря. Всі ці проблеми ми піднімаємо на наших лекціях, а викладають і лікарі, і духовні особи, і юристи”,   – розповідає о. Ігор Бойко.
Викладачі – визнані фахівці
На переконання керівника Школи, тут викладають найкращі фахівці, які вже здобули визнання на світовому рівні. Так, цього року у Школі біоетики УКУ викладатимуть 11 викладачів з різних країни, зокрема о. Вальтер Шауп (Австрія), о. Мавріціо Фаджоні (Італія), Володимир Шеремета (експерт у галузі екології), Ігор Герич (професор хірургії Львівського національного медичного університету), д-р Юрій Мончак (Канада), о. Арнальдо Панґрацці (Італія) та інші. Також гостьовий професор УКУ Алоїс Бух (Німеччина) читатиме новий курс лекцій “Сучасні питання біоетики в Європі. Етична позиція Церкви”.
Навчання триває один рік: два семестри по 30 зустрічей у кожному, тобто 240 лекційних годин. Навчання на програмі відбуватиметься у вечірній час: щопонеділка, щовівторка та щосереди з 18.00 до 21.00. Після завершення програми її учасники отримають лише сертифікат УКУ. “Цей документ не забезпечує якихось додаткових паперових прав, але людина сама знає, що їй ці питання цікаві, – каже о. Ігор Бойко. – Попри те, що сьогодні наявність певного документа є важливою, дуже багато людей значно більше потребують саме знань. Переважно до нас приходять люди із вищою освітою, цього року маємо цікавий феномен – до нас подали документи кілька студентів  з медуніверситету, які вчаться на четвертому-п’ятому курсі, для яких питання біоетики є актуальними. Ми їх приймаємо, бо це те, з чим вони будуть в майбутньому працювати”.
Значну роль на програмі відіграє міжнародний компонент. Частину лекцій читають викладачі з Австрії, Італії, Німеччини та Канади. Це провідні фахівці у галузі генетики, медицини і біоетики. Також під час навчання відбуваються практичні заняття та робота в малих групах, що сприяє ефективному засвоєнню матеріалу, допомагає у майбутньому правильно вирішувати проблемні питання. Подати документи можна до 5 жовтня. 
Додамо, що цьогоріч програма з біоетики стартує також у Тернополі на базі Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського. Заняття тут відбуватимуться у четвер та п’ятницю.
О. Ігор Бойко сподівається, що з часом ця програма переросте у щось більше. Бо навіть ті люди, які вже завершили цю програму просять про продовження. 
“Я гадаю, що за кілька років можна буде говорити про якийсь трохи більший центр біоетики, який міг би робити і наукову, і дослідницьку роботу, і бути консультаційним центром, – каже він. – Для цього студентів УКУ, які успішно завершують навчання, ми скеровуємо на продовження навчання за кордоном, аби вони там стали добрими фахівцями з біоетики, здобули науковий ступінь. Деякі із них зараз є на завершальній стадії студій. Наразі ми є в процесі розробки веб-сторінки нашої Школи біоетики. Моя мрія аби вона була потужним дискусійним майданчиком в Україні, де можна буде ставити питання та отримувати відповіді”. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.1087 / 1.59MB / SQL:{query_count}