Львів гідно та успішно провів Євро-2012, і ось тепер посадовці мають нову місію та дату “Х” – Зимову Олімпіаду – 2022. Забувши про футбольний чемпіонат, маємо нову ціль, до якої, очевидно, будуть прив’язані нові проекти, які втілюватимуть у нашому місті та регіоні.
Зокрема, цього тижня Кабінет Міністрів України прийняв програму реалізації національного проекту “Олімпійська надія – 2022”. Згідно з документом, столицею майбутньої Олімпіади визначено місто Львів. Про це повідомив голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів. Таким чином Івано-Франківська область, а зокрема гірськолижний комплекс “Буковель”, які розглядалися як претенденти на прийом Зимової Олімпіади-2022 року, втратили свій шанс, а Львівщина – здобула. Зі слів посадовців, якщо наша заявка пройде у другий тур, то це стане важливим індикатором успішності реалізації Національного проекту “Олімпійська надія-2022”. Нагадаємо, що Україна подала заяву у травні цього року.
Відомо, що розробником техніко-економічного обґрунтування була німецька компанія, яка вже має досвід підготовки Олімпійських ігор у різних країнах.
Тепер подальшу координацію процесу здійснюватиме віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков, який вже має досвід підготовки Євро-2012.
Урядовця визначено керівником оргкомітету з подачі Україною заявки на проведення Олімпіади-2022.
«Для нас важливо якомога краще підготуватися до подачі заявки, розгляд якої відбудеться в 2014-му. Тобто, через два роки у нас має бути максимальний набір аргументів, щоб Україна отримала право на проведення Олімпіади. В цей набір повинні насамперед увійти рішення уряду України про проведення заходу, готовність міста Львова, який прийматиме Олімпіаду, і перелік існуючих інфраструктурних об’єктів», – заявив Владислав Каськів, інформує РБК.
Згідно з техніко-економічним обґрунтуванням, змагання з хокею, керлінгу, ковзанярського спорту, фрістайлу, шорт-треку й фігурного катання проведуть у Львові.
Змагання зі стрибків із трампліна, лижного двоборства, біатлону, лижних перегонів і сноуборду – у Тисовці (Львівська область), а з гірськолижного спорту – у Боржаві (Закарпатська область).
Озвучено й попередню цифру необхідних інвестицій у новий мегапроект – приблизно 10 млрд. доларів.
Але заплановані чиновниками ідеї вийде реалізувати за умови, що у 2015-му році нам дадуть право організовувати цей спортивний проект. А конкурентів у нас буде чимало. Так, уже відомо, що своє бажання поборотися за Олімпійські ігри-2022 уже заявили норвезьке Осло і швейцарський Граубюнден. До речі, Швейцарія вже приймала у себе зимові Олімпійські ігри 1928 і 1948 року.
Як інформує видання Tages Anzeiger, Федеральна рада Швейцарії вже оголосила про готовність взяти на себе половину витрат на будівництво олімпійських майданчиків. Іншу частину витрат поділять між собою кантон Граубюнден, міста Санкт-Моріц і Давос, а також спонсори. За даними місцевих ЗМІ, кандидат “Граубюнден -2022” широко підтримується в Олімпійському комітеті, порівняно з іншими кандидатами.
Окрім спортивної події як заходу, українська влада розраховує, звісно, продовжити розбудову інфраструктури. Обіцяють те саме, коли й готувалися до Євро-2012. Так, очікується будівництво 420 км нових доріг. Також є плани реконструкції та модернізації залізниці нашого регіону.
В процесі підготовки до Олімпіади передбачається підготувати туристичну інфраструктуру області, зокрема, готелі. Раніше віце-прем’єр Борис Колесніков заявив, що Олімпіаду 2022 зможе відвідати близько мільйона туристів, а організація цієї події зможе допомогти знайти роботу для 100 тис. осіб.
Андрій Садовий, міський голова Львова, – про підготовку міста до Олімпіади-2022, заплановані об’єкти, інвесторів та наземне метро
– Ми пройшли дуже цікавий і важливий етап. Група іноземних спеціалістів спільно з фахівцями міста працювала над технічним обґрунтуванням із підготовки до Олімпіади-2022. Це чітке розуміння того, на якій території що буде, себто, де мають бути спортивні об’єкти. Зокрема, де зведуть зимовий палац льодових видів спорту, траси тощо. Власне 10 вересня під час засідання уряду й затвердили технічне обґрунтування проекту.
Мені приємно, що Львів матиме таку честь і відповідальність бути містом, що претендує на право приймати Зимові Олімпійські ігри. Звичайно, за це ще треба поборотися!
До 2014-го нам належить багато що зробити. Думаю, на наступний рік у бюджеті будуть закладені необхідні кошти, бо мова йде і про будівництво нових доріг, і про зведення вже згаданих об’єктів.
– У Львові це території біля стадіону, а в Тисовці йдеться про базу, на якій тренується олімпійська збірна. Ця територія перебуває у розпорядженні Міністерства оборони. Відтак це спрощує ситуацію, бо то територія, яку не треба ні в кого викуповувати і домовлятися, – вона у державній власності.
Також у планах побудова олімпійського селища у Львові та в Тисовці. Це цікава робота, вигідна і державі, і місту. В моєму розумінні Олімпіада – це можливість робити велику промоцію здоровому способу життя. Ми мали великий потенціал щодо зимових видів спорту ще у 80-х роках. Але у 90-х почали його втрачати. Зараз є можливість це лідерство відновити!
– Лише у 2014-му Львів подаватиме заявку. Тільки після цього будемо знати, які ще є претенденти. А остаточне рішення Олімпійський комітет ухвалить аж у 2015-му.
– Певні об’єкти – так. Для того, аби ми могли показати серйозність своїх намірів.
– Є пропозиція зробити спуски у Винниках. Відкриття-закриття Ігор планується на стадіоні «Арена Львів». Можливо, він буде трошки модернізований.
У планах – будівництво льодового палацу, де будуть змагання із ковзанярських видів спорту, фігурне катання, хокей. Йдеться і про великий медіа-центр, який буде виставковим комплексом, і будівництво олімпійського селища та інших об’єктів. Усе, що стосується лижних змагань, то вони проходитимуть у Тисовці. До слова, деякі будівлі стануть тимчасовими.
Якщо подивитися на кошториси Зимових Олімпіад, то остання, у Канаді, дала чистого прибутку 2,5 млрд доларів. Якщо правильно до цього підійти, то буде сенс.
– Дуже позитивна. Це, по суті, трамвай, але швидкісний. Є бачення стосовно продовження трамвая «трійки» – щоб добудувати колію біля готелю «Супутник» і через Сокільники пустити його до стадіону. А з іншого боку –вулицею Стуса продовжити рух до проспекту Червоної Калини, а звідти – до стадіону.
– Приватний інвестор може вкладати гроші у будівництво лижних спортивних витягів. Скажімо, у Австрії так є: 50 на 50. Приватного інвестора цікавить тільки отримання грошей, а не розвиток території. Коли є частка держави, то залишаються кошти на розвиток території. Але дороги, звісно, повинна будувати держава. Натомість, скажімо, олімпійське селище варто звести за гроші бізнесу, бо потім ці будівлі можна віддати під житло.
Розмовляв Андрій Бурда