![]() |
На перекриття даху цієї хати із с. Либохора треба 3 га соломи |
У Музеї народної архітектури та побуту у Львові кипить робота: там триває семінар та реставрація будинків за участю спеціалістів норвезького музею Maihaugen в Ліллехаммері. Зараз у музеї реставрують два об’єкти: хату із села Либохора та стодолу і будинок із села Пилипець.
“Зараз завершуємо другий проект співпраці з норвежцями, а також працюємо над третім проектом, який має бути реалізований наприкінці року. Він полягає у відновленні цих двох об’єктів, а також у створенні ландшафтного плану розвитку музею і семінару з фахівцями. Також в рамках цієї співпраці у суботу відбудеться відкриття виставкового залу, що може перетворюватися у конференц-зал”, – розповів “Пошті” Іван Косачевич, директор Музею народної архітектури та побуту.
Пам’ятки, які зараз відновлюють за норвезькі гроші, почали реставрувати ще на початку літа, а завершать восени. “Над стародавніми будинками працюють наші музейні фахівці. Ми також залучали як консультантів народних майстрів, але кваліфікація наших майстрів висока і на належному рівні наукова база, тому особливих порад вони не потребують”, – каже Іван Косачевич.
За словами директора музею, відновлення дерев’яної частини однієї старої хати коштує 13 тис. євро, а перекрити соломою дах коштує 100 тис. грн – це, в основному, витрати на матеріали.
КОМЕНТАРІ | |
Гауте Якобсен, |
Василь Плис, |
– Пам’ятки, які є у Шевченківському гаю, важливі з історичної та культурної точок зору як для України, так і для нас. Я вже всьоме тут і є вже конкретні позитивні результати роботи, і ми щасливі з цього приводу. Конструкції українських старих будівель є схожими на норвезькі, але ми не володіємо технікою перекриття дахів соломою, тому для нас це нове. Яка нам вигода із цієї співпраці? Все просто: Україна – наші друзі, і ми раді допомогти вам. Є успішні результати роботи, і ми готові продовжувати співпрацю. Я не тільки директор музею у Норвегії, а й вчений, і коли бачу стару хатинку у поганому стані, – мені це болить, для мене є щастям можливість допомогти. Наступного року ми плануємо допомогти відновити буковинську церкву. Там буде багато роботи з перекриттям даху. У нашому етнографічному музеї є цікавий проект, який називається “Жива історія”: у нас люди ходять в народному одязі. На наших об’єктах живуть люди як молоді, так і старші, є діти, відбуваються сільськогосподарські роботи: у такий спосіб ми показуємо традиційне життя того чи іншого століття. Цей проект буде започаткований і у Шевченківському гаю, принаймні ми впевнені, що керівництво вашого музею здійснить такі заходи і у вас. |
– Це вже п’ята хата, яку я перекриваю соломою. Для перекриття такої, як із с. Либохора, треба 3 га житньої соломи. Після заготівлі соломи її вичісують залізними щітками, сортують і привозять нам. Якщо добра погода, то, щоб накрити дах, нам треба десь два з половиною місяці. У цій хаті під час реставрації замінили десь 40% зігнилих дерев’яних балок. Піднімали хату спеціальними домкратами, щоб можна було замінити балки. |