Схоже, міські чиновники щойно зараз починають усвідомлювати серйозність проблеми ядучого смороду у Львові. Зокрема, в мерії оприлюднили результати експертизи, що провели на замовлення “Львівводоканалу”. Вона засвідчила, що причиною смороду є наднормативно забруднені стоки 12 підприємств. Чиновники нарікають, що у львівських підприємств, окрім “Ензиму”, немає очисних споруд.
Водночас парадокс: говорячи про підприємства-забруднювачі, посадовці найчастіше згадують про “Ензим”, що має очисні споруди. Також у ратуші кажуть, що ситуацію мають контролювати екологічна інспекція та санепідемстанція.
Нині ж, аби Львів не смердів, “Львівводоканал” очікує пропозицій від польських експертів. “Є польська фірма, яка спеціалізується по боротьбі з неприємними запахами. Зокрема, вони займалась проблемами неприємних запахів у Бресті та Варшаві. Зараз чекаємо від них пропозицій, як ліквідувати львівську проблему”, – зазначає головний технолог “Львівводоканалу” Микола Одуха.
То що ж кажуть дослідження?
Із жовтня минулого року і по травень цього року у Львові експерти обстежили 27 каналізаційних колодязів, із них 22 – це колодязі основних львівських підприємств.
За словами Леоніда Здеворука, директора підприємства “Еко-Захід”, яке здійснювало дослідження, серед компаній, у стоках яких зафіксовані найбільші порушення допустимих концентрацій є “Ензим”, “Перша приватна броварня”, ВО “Світанок”, “Львівський жиркомбінат”. Сумарний коефіцієнт перевищення забруднюючих речовин у стоках такий: “Ензим” – 7,25 рази, “Перша приватна броварня” – 2,75 рази, ВО “Світанок” – 2,3 рази. Всього є 12 підприємств порушників.
Як зазначає Леонід Здеворук, причиною утворення неприємного запаху є наднормативні стічні води, у результаті яких утворюються випари сірководню, аміаку і метилмеркаптану. Як вважають посадовці, саме наднормативно забруднені стоки під час транспортування від каналізаційних колодязів підприємств-забруднювачів до міських очисних споруд при контакті з повітрям зазнають інтенсивного окислення, що і продукує неприємний запах. Як додає Леонід Здеворук, усі підприємства впливають на неприємний запах, але сказати які конкретно – важко.
Найчастіше, говорячи про підприємства-забруднювачі, посадовці згадують “Ензим”. Так, коефіцієнт перевищення забруднюючих речовин цього підприємства найвищий, проте “Ензим” єдине підприємство, що має очисні споруди. Чиновники виправдовуються, мовляв, підприємство не реконструює очисні споруди і не зменшує забруднення скидів у міську каналізацію, що обіцяли ще у 2007 році. Однак, за словами Миколи Одухи, головного технолога “Львівводоканалу”, їхні очисні споруди ще не завершені, тому й смердить.
КОМЕНТАР |
Ліна Старинчук, лікар відділення комунальної гігієни Львівської обласної санепідемстанції: |
– Гази, як сірководень, так і аміак, якщо вони є в атмосферному повітрі, мають подразнюючу дію на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Насамперед ми відчуваємо цей неприємний запах, що вже є дискомфортним. Окрім того, це може викликати у львів’ян сльозотечу чи покашлювання. Проте у тих кількостях, у яких виявлено ці перевищення, відчутного впливу на здоров’я містян ці речовини не мають. Єдине, що вони можуть погіршувати перебіг таких хронічних захворювань, як бронхіт чи астма та інших бронхо-легеневих захворювання. Важко сказати, що ці речовини можуть викликати алергію, бо це залежить від індивідуальних особливостей організму. |
“Ці 12 підприємств, окрім того, що ми їм дозволили понаднормові викиди, вони і їх перевищили. На ці підприємства накладені штрафні санкції, вони, в середньому, щомісяця сплачують 600 тис. грн. Також суди зараз розглядають позов, згідно з яким “Ензим” має заплатити 4,5 млн грн штрафу. А загалом же суди розглядають справи на суму 6,5 млн грн штрафів”, – каже Володимир Садовий, головний інженер “Львівовдоканалу”. Він переконує, що ці гроші використають на купівлю матеріалів і обладнання для очисних споруд та міської каналізації.
Володимир Садовий заперечує вину водоканалу у поширенні неприємного запаху. “Якби ми порушували правила експлуатації, нас би покарали штрафними санкціями. До того ж, стан міської каналізації задовільний”, – зазначив Володимир Садовий.
Тим часом, як писала “Пошта”, прес-служба обласної прокуратури минулого тижня повідомила, що власне неналежна робота каналізаційної системи міста, яка є застарілою та зношеною, є причиною виникнення смороду!
Натомість міські чиновники кажуть, що смородом повинні займатись відповідні органи контролю, а не водоканал. “Ця проблема потребує реагування органів контролю. Тобто, екологічної інспекції та сангігієнічної служби”, – певен Андрій Галушка, в. о. начальника управління екології Львівської міськради.
Микола Одуха, головний технолог водоканалу, зазначає, аби вирішити проблему з неприємним запахом, потрібно, щоб усі підприємства мали очисні споруди, а на “Ензимі” – будівництво споруд завершити.
Тим часом, в. о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури міськради Володимир Олійник зазначає, щоб радикально вирішити проблему, можна просто закрити 12 підприємств, проте він сумнівається, що львів’яни готові до цього…
Також готове до розгляду на сесії Львівської міської ради питання реконструкції міської каналізації та каналізування вулиць, які його не мають. Програму планують фінансувати з трьох джерел, інформує “Львівська хвиля”. “Мова про кошти місцевого та державного бюджетів, а також залучення фінансів безпосередньо підприємств. Підприємства зобов’язані, згідно із законом, вкладати свої кошти в облаштування очисних споруд, аби місто не мало таких проблем, які зараз є”, – резюмує Володимир Олійник.