Винайняти житло у Львові нині стало дорожче. Рієлтори та експерти ринку нерухомості кажуть, що така ситуація на львівському ринку нерухомості повторюється щороку перед початком осені, адже у розпалі студентський сезон.
Якщо раніше з власниками квартир можна було поторгуватися і знизити вартість житла на 10 – 15%, то тепер домовитися не вдасться.
Дивує те, що цього року на відміну від минулого пропозицій оренди житла на ринку замало, а дешевого житла немає вже місяць. Тож люди змушені погоджуватися на все, що залишилося. Популярні, навіть, так звані квартири-кавалерки без вигод і житло з господарями. Тому рієлтори радять – починати шукати житло треба ще взимку.
Попри те, що нині студенти нарікають на те, що оренда житла у Львові подорожчала, експерти запевняють, що ціни просто стали на звичне місце. Зокрема, Євген Міщанчук, віце-президент асоціації фахівців із нерухомості України запевняє, що ціни на оренду квартир не зросли.
“Це сезонне явище, коли студенти вступають у виші й, відповідно, мають визначитися, де мешкатимуть. У цей час дешеве житло зникає з ринку, тобто його швидко орендують. Не дивно, що найдешевший сегмент на ринку львівської нерухомості одразу розбирають. Як наслідок, не ціни на оренду підвищують, а з ринку зникають дешеві квартири. Вже місяць, як у Львові немає дешевого житла”, – розповідає “Пошті” Євген Міщанчук.
Тож вже багато років поспіль ситуація повторюється. Так, Євген Каркавчук, директор однієї з львівських рієлторських компаній певен: у період закінчення відпусток, і на початку нового навчального року ціна на оренду житла у місті Лева не зростає.
“Ціна на оренду житла в цей час повертається на звичне місце. Відомо, що подобова оренда житла влітку дорожчає, а довготривала – навпаки, має тенденцію до зниження, бо немає попиту. Якщо на початку літа за оренду житла із власником можна було поторгуватися, й він міг здешевити ціну оренди. То нині не поторгуєшся! Адже клієнтів нині не бракує. Тож можна вважати, що ціна на оренду підвищилася на 10 –15%. Не підійде ціна одному клієнтові, то завтра житло за цією ж ціною винайматимуть інші люди”, – пояснює “Пошті” Євген Каркавчук.
Натомість Сергій Борисов, фахівець із нерухомості, розповідає “Пошті”, що цього року, в порівнянні з минулим, на львівському ринку дуже малий вибір квартир, що здають в найм. Проте з чим це пов’язано сказати експерт не може.
Як і раніше найдорожче за оренду житла доведеться заплатити тим, хто поселиться у центрі міста.
“Найдорожчим і найпопулярнішим залишається Галицький район Львова, проспект Чорновола і квартири, які знаходяться на вулицях поблизу Львівського національного університету імені Івана Франка та Львівської політехніки. Якщо пощастить, то в центрі можна винайняти однокімнатну квартиру з нормальними умовами, холодильником, телевізором за 1700 грн у місяць. Двокімнатна обійдеться дорожче – 1900 – 2000 грн, але попит на такі помешкання малий. Адже студенти прагнуть зекономити, і винаймають однокімнатну квартиру, де згодом оселяються троє, четверо людей”, – каже Сергій Борисов.
Євген Каркавчук також підтверджує, що найдорожче орендувати квартиру в центрі міста й поблизу центру. “Ціни на винайм житла у Львові – різні. Все залежить від умов. До прикладу, ціна на однокімнатну квартиру, залежно від умов проживання, може бути вищою чи нижчою вдвічі!”, – зазначає співрозмовник.
З його слів, орендувати однокімнатну квартиру у центрі за двісті доларів – майже неможливо. Мовляв, доведеться заплатити від 250 до 500 доларів щомісяця.
А ось двокімнатна квартира в центрі з добрими умовами для проживання потягне приблизно 700-800 доларів на місяць, додає Євген Міщанчук.
Проте тим, кому не по кишені проживання в центрі міста, може оселитися трохи далі. Сергій Борисов зазначає, що недорогі квартири в районах Грінченка – Галицьке перехрестя, Левандівки, Тракту Глинянського.
“Найдешевше орендувати житло в масиві Рясне-1 і Рясне-2, але цей район попитом майже не користується”, – додає експерт. У районі Рясне однокімнатну квартиру можна орендувати від ста доларів за місяць, а двокімнатну приблизно за дві тисячі гривень.
Колись найдешевший район Рогатка, нині вже не такий дешевий. Зі слів Євгена Міщанчука, в цьому районі дешевих варіантів вже нема, за винятком так званих кавалерок. Так, проживання там обійдеться на місяць приблизно 1500 грн. Проте нормально жити в ній може лише одна людина, адже площа там дуже мала.
Буває, що через різні причини студенти погоджуються ділити квадратні метри із господарями, але інколи це триває недовго. Рієлтори кажуть, що до них надходять заявки від літніх людей, які шукають квартирантів.
“Буває, що й самі батьки виявляють бажання поселити своє чадо під пильним оком господарів. Тут вже зовсім інші розцінки. Співжиття господаря і квартиранта – це своєрідний догляд одного за іншим. Ціни на винайм такого житла в рази нижчі. Дехто бере собі на квартиру сільських дітей, які зможуть частково привозити продукти, й тому ціна оренди для таких студентів нижча. Як наслідок, місяць життя у Львові сільській дитині може обійтися від ста до чотирьохсот гривень”, – розповідає Євген Каркавчук.
Проте часто таке співжиття на довго не затягується. “Буває, що люди, які поселяються в одній квартирі із господарями за декілька місяців починають шукати окреме житло, адже по сусідству живуть люди зі своїм характером і забаганками”, – каже Євген Каркавчук.