У Львові тепер неможливо отримати візи до Польщі – львів’яни, і не лише вони, не можуть зареєструватися для подачі документів у візовому центрі. Ба навіть більше, аналогічною є ситуація і під час інтернет-реєстрації в консульстві Польщі.
“Пошта” з’ясовувала, що ж насправді відбувається з візами до сусідньої Польщі. Ми провели журналістське розслідування, спробувавши перед тим зареєструватись на сайті консульства для отримання анкети.
Попри те що одержали відповідь „відсутність вільних місць до 24.10.2012”, ще й не було потрібної кнопки для реєстрації після вказаної дати.
На цьому наші спроби подати документи для оформлення візи до Польщі не закінчилися. Йдемо до спритників, які коло стін консульства обіцяють за додаткову плату допомогти відкрити візу в найкоротший термін. Зокрема, метрів за сто від будівлі стоїть досить примітний рекламний щит із текстом: “Виготовлення документів на візу. Подача документів. Дешеве страхування”.
Зайшовши у приміщення поруч, ми побачили лише двох осіб. Поцікавившись, чи можна в них зробити візу до Польщі на два тижні з туристичною метою, одержали негативну відповідь. Жінки пояснили, що неможливо здійснити інтернет-реєстрацію на сайті консульства. А на запитання, коли це стане можливим, одна з них відповіла, що навіть не має уявлення. Та коли ми повідомили їй, що у інтернеті зазначене 24 жовтня як можлива дата реєстрації, вона усміхнулась і сказала, що насправді це число “стоїть” набагато далі. Однак призналася: якби була відкрита електронна реєстрація, то така послуга у них коштувала б 150 грн. Що ж, сума досить-таки оптимальна.
Йдемо до самого консульства. Перше, що зауважили, – міліціонерів. Майнула думка: добре, що вони тут є. Та щойно підійшли до головного входу, як вискочив чоловік років 30-ти із запитанням: “Ви, напевно, прямуєте до консульства?”. І одразу ж запропонував свої послуги: всього лиш за 2000 грн поступається нам місцем у черзі, а потім (ще за 200 євро) може забронювати номер у готелі та оформити страховку. Правду кажучи, чоловік був не надто приємної зовнішності, але люб’язно погодився залишити номер свого мобільного.
Поспілкувавшись зі спритником, прямуємо до входу у Генеральне консульство Республіки Польща. Що ж, ситуація тут невтішна. На палючому сонці майже 30 людей чекають: хтось на те, щоби подати документи, хтось – на їх отримання. На тротуарі через дорогу приблизно така ж кількість людей очікують на те “щось” під деревами у затінку. Запитуємо охоронців, як належить подавати документи, до кого звертатись, як зареєструватись на сайті, однак чуємо у відповідь: “Не знаємо”.
Позаду нас стояла жінка, яка цікавилась подачею документів для оформлення візи до Польщі для своєї доньки, що вступила до польського університету. Охоронець запитав, чи є у неї якісь документи, що підтверджують цей факт. Жінка показала їх. Після цього охоронець скерував її в ту чергу з 30 людей.
Здавалося б, ситуація зайшла в глухий кут... Аж тут наче з-під землі з’явився хлопець, на вигляд років
23, і почав пропонувати свої послуги: 100 доларів за місце у черзі та 400 гривень за страховку. Але одразу ж сказав, що гроші візьме лише тоді, коли отримаємо документи. Пояснив, що нам треба буде піти на вулицю Садову, 2-а (пункт прийому візових анкет), і там усе зроблять за п’ять днів, звичайно ж, за його допомоги.
Правду кажучи, ми були шоковані. Хіба міліціонерам, що стоять поруч, про це нічого не відомо?! На наше запитання: “Як так може бути: у інтернеті неможливо зареєструватись для подачі документів, а в тебе вони є?” хлопець відповів: “Гроші нині потрібні усім…” Після чого також залишив свій номер телефону.
Ярослав Дрозд, Генеральний консул Республіки Польща у Львові, – про шахраїв, фальшиві заяви, телефонну реєстрацію і термінове відкриття віз
Отож, залишаються відкритими питання: що ж відбувається з (е-консулятом) інтернет-реєстрацією, чому така різна ціна у тих самих шахраїв, як таке допустила влада і, зрештою, що робити тим, кому віза потрібна вже сьогодні. Невже “купувати” документи у шахраїв?! Про це “Пошта” запитала у самого Генерального консула Республіки Польща у Львові Ярослава Дрозда (на фото).
– Він працює увесь час. І реєструє всіх так само, як і раніше… Але проблема в тому, що у системі є різні шахраї, які роблять свої махінації. Я можу за день прийняти 2000 заяв для отримання візи. Але якщо за день з’являється 500, а то й більше фальшивих реєстрацій, тобто хтось реєструється і не приходить у призначений час або до візового центру, або до консульства, тоді це вже виходить за рамки.
Я можу повірити в те, що людина раптом захворіла, у неї зламався автомобіль, не має з ким залишити дітей… Та таких людей може бути відсотків 10, а не 40 – 50, як є зараз. Це означає, що кілька сотень осіб щодня не мають можливості отримати візу.
Я вже звертався з цією проблемою до української влади. Маю намір щодо цього ще раз поспілкуватися з правоохоронними органами в Україні. Не знаю, чи існують якісь покарання для таких шахраїв, – усе залежить від того, як цю справу розгляне місцева влада.
Нам здавалося, що саме анонімна електронна реєстрація стане найкращим способом подачі документів для отримання візи, тому що це можна зробити в будь-який час. А виявилося, що такою анонімністю скористалися спритники. Що більше таких фальшивих заяв, то більшою стає черга. Тому що ті люди, які насправді хотіли прийти і були попередньо зареєстровані, просто не мають змоги цього зробити. Це призводить до того, що збільшується час для з’ясування всіх цих проблем, і працівникам консульства бракує часу для обслуговування клієнта. Адже саме через шахраїв ми змушені перевіряти всю документацію особи.
– Наразі намагаємося вдатися до “контрнаступу”. Найперше говоритимемо з владою, щоби вона, своєю чергою, посприяла нам допомогти громадянам України. Ми перевірили липові поштові адреси, з яких надходить багато заявок. Проте їх також важко знайти. Адже будь-який туроператор теж реєструє достатню кількість осіб. Тож не так просто натрапити на слід шахраїв.
Візові центри вже найближчим часом перейдуть на телефонну реєстрацію. Власне така розмова буде більш контрольованою. Насправді ця система вже працює, але хочемо, аби там ставили більше запитань, щоби з’ясувати, чи особа не є підставною. Будемо контролювати, з яких номерів телефонують, і таким чином вираховуватимемо спритників.
Але, відверто кажучи, це не найкращий вихід із ситуації, адже інтернет-реєстрація набагато краща, зручніша. По телефону ми можемо прийняти лише 70% анкет, а серед тих, що надіслані через інтернет, 50% – фальшиві.
– Не знаю. Але тут ситуація така: клієнт, який зареєструвався в інтернеті, має змогу лише раз виправити свої особисті дані в анкеті. Підозрюю, що саме так шахраї торгують документами, реєструючи їх на якусь особу, а згодом змінюють дані для перепродажу.
Наразі коригуємо деякі речі в системі.
Для мене особисто дуже важливим є те, аби міська влада зацікавилася тими особами, що намагаються під стінами консульства щось, десь, комусь продати.
– До того часу, поки ми не відкрили візового центру, тут були черги з двох-трьох тисяч людей. Понад те, вони часто займали чергу на добу раніше. Відкриття візового центру мало два завдання: покращити умови прийому громадян і створити певні зручності для того, щоб можна було залагодити всі питання з приводу оформлення візи – заповнити анкету, купити страховку, зробити фотографію, оплатити візу, випити кави і отримати всі потрібні документи. Ми відкрили 14 візових центрів по всій Україні. До прикладу, з Чернівців нам надіслали листа з проханням відкрити такий пункт прийому анкет і в них.
Я людина держави, тож для мене важливим є те, щоби доступ українців до Польщі був якнайширшим! Але це не лише моя концепція. Це концепція усієї держави, а також міністра закордонних справ.
– Так. Україна для Польщі є надзвичайно важливим партнером, і ми, своєю чергою, очікуємо допомоги від вашої держави. Я зараз не можу нічого обіцяти. Хотів би через місяць відчути ефект нашої так званої “боротьби”. Такий діалог украй потрібен.
– Вони можуть звернутися до візового центру – там триває реєстрація осіб. Бувають ситуації, коли люди мають вагомі причини для отримання візи – зустрічі, конференції, навчання чи лікування хворої дитини. Всі ці проблеми беремо до уваги. До прикладу, нещодавно громадянин України звернувся до нас із проханням про видачу візи, бо його дитина отруїлася і її потрібно було лікувати в Польщі. Ця справа була вирішена впродовж години. Ми не ізольовані від суспільства: у нас є телефон, факс, електронні адреси і т.д. Тому за нагальної потреби українці можуть звертатися до нас – ми з радістю їм допоможемо.
Важко тим особам, що не мають досвіду контактування з установами. Вони воліють викласти величезну суму за те, що не вартує і копійки, замість того, аби вирішити питання легально.
Нещодавно лише за один вечір на сайті візового центру було заброньовано п’ять тисяч місць.
Як я вже казав, будемо просити про допомогу місцеву владу, правоохоронні органи, інші установи, аби вони допомогли нам знайти вихід з цієї ситуації. Сподіваюся, за місяць спробуємо владнати усі питання. Але я не можу бути в цьому до кінця упевнений, адже 4-5 місяців тому ситуація була кращою, ніж тепер. У червні ми отримали до 20% фальшивих реєстрацій, а сьогодні їх уже понад 40%! Та я – оптиміст, тож будемо вирішувати це питання вже зараз.
P.S. Зі слів Генконсула Ярослава Дрозда, за рік його перебування на цій посаді жодна людина не звернулася до правоохоронних органів зі скаргою на дії шахраїв, які “перепродують” чергу.
Понад те, незважаючи на всі ці проблеми, різні агентства все ж таки пропонують українцям свої послуги. До прикладу, за відкриття візи до Польщі на два тижні дехто править від 250 євро, а за відкриття візи на рік – від 800 євро.