Автомобільне табу

“Пошта” дізнавалася, чи стане заборона в’їзду автомобілів у центр Львова благом для пішоходів і чи не обернуться новації незручностями для бізнесменів?

“Пошта” дізнавалася, чи стане заборона в’їзду автомобілів у центр Львова благом для пішоходів і чи не обернуться новації незручностями для бізнесменів?

Згідно із соціологічними опитуваннями Інституту міста, основ­ним туристичним конкурентом Львова є польський Краків. Там гості міста та самі містяни можуть вільно гуляти центром та насолоджуватися його принадами. Аби не відставати від Європи, у Львові знову заговорили про перетворення історичної частини міста у пішохідну зону.

Зокрема, міські чиновники з допомогою німецьких та французьких фахівців опрацювали концепцію створення пішохідних та паркувальних зон у центрі міста. Незабаром машини не зможуть заїжджати в історичне ядро, окреслене вул. Валовою, вул. Підвальною, вул. Гавришкевича, пл. Осмомисла, пл. Торговою, пл. Міцкевича, пл. Галицькою, пр. Свободи. 

Також у розпорядження пішоходів, можливо, перейдуть квартали, прилеглі до пл. Вічевої і пл. Старий ринок. А в околицях центральної частини створять закриті паркувальні зони, обладнані спеціальною технікою, тому водії матимуть справу не з паркувальниками, а зі шлагбаумами.

Що, де і коли?

Основна суть новацій полягає в чітко регламентованому в’їзді машин у пішохідну зону. Так, за планами чиновників, до 2013 року місто має повністю розмежувати паркувальні і пішохідні зони. А в цілому ідею планують втілити до 2016 року. 

“Наша концепція має на меті впорядкувати транспортний рух та створити паркувальні й пішохідні зони. Адже це взаємопов’язано, бо не можна створити пішохідну зону, не впорядкувавши паркування. В концепції не вказуються деталі, адреси, кількість паркувальних зон, але вона є важливою, щоб ми бачили куди ми рухаємось”, – розповів “Пошті” заступник керівника робочої групи щодо впорядкування транспортного руху і паркування у межах історичної частини Львова Олег Шмід. 

Планується, що доступ автотранспорту в пішохідну зону буде обмежений фізичними перепонами, – вазами, велостійками, огородженнями, встановленими по периметру. В’їзд до старого міста охоронятимуть висувні стовпчики – болларди, які реагуватимуть тільки на рух трамваїв. Вони також пропускатимуть транспорт спеціального призначення. Про це інформує прес-служба Львівської міськради. У нічний час стовпчики опускатимуться. 

До ранку авто повинні виїхати з пішохідної зони, тому що болларди знову піднімуться. Всі штучні обмежувачі руху всередині пішохідного простору буде знято. Як наслідок – пов­ністю автоматизованими будуть паркувальні зони. Ба більше, усі вони будуть платними. 

Довгоочікуваний лад

Місто нарешті зможе отримати належної якості паркомісця та стоянки. Згідно планів міських чиновників, парковки будуть оснащені в’їзними і виїзними терміналами, а також паркувальними автоматами. Такі паркінги планують на вул. Валовій, вул. Герцена, пр. Шевченка, вул. Чайковського, пл. Маланюка, пл. Св. Теодора, пл. А. Міцкевича. 

З 2014 по 2016 рр. платне паркування мають поширити на всю центральну частину Львова в межах австрійсько-польської забудови. 

“Таке паркування дозволить нам створити пішохідну зону. Вона, в принципі, створена давно у межах колишніх міських валів, але досі не втілені правила поведінки у ній. Нині водії знають, як заїхати у цю зону, припаркувати авто. Згодом це буде неможливо, бо всі в’їзди у цю зону будуть заблоковані, за винятком вул. Руської та П. Беринди, по яких курсують трамваї”, – зазначає  Олег Шмід. 

ДО ТЕМИ

Про можливі новації “Пошта” поспілкувалася з мешканцями будинків та працівниками закладів, які розташовані на вул. Лесі Українки, яка після ремонту увійде до пішохідної зони:


“Це створить додаткові проблеми, адже нині і так наші постачальники незадоволені, бо не дуже зручно вузенькими вуличками доставляти  товар. А якщо вул. Лесі Українки буде пішохідною, тоді доведеться з кожним постачальником окремо домовлятись, щоб вони товар на спеціальних возах привозили”, – зазначає Катерина, продавець продуктового магазину.


“Це, звісно, добре, що центр міста стане повністю пішохідним, але і про львів’ян потрібно подумати, бо немає місця де машини паркувати”, – каже  Аліна, клієнт салону краси.


“Це дуже добре. Машин поменшає. Я не маю власного авто, тому це для мене ніяк не стане проблемою”, – говорить Ірина Іванівна, жителька вул. Лесі Українки.


“Здебільшого клієнти нашого салону приїжджають на авто, якщо усі вулиці будуть пішохідними – для наших клієнтів це буде дискомфортно”, – зазначає  Тетяна, перукар.


“Те, що центр буде пішохідним – це позитивна зміна у місті. Відтак, у Львові побільшає туристів. Адже набагато легше можна буде гуляти Львовом, на тротуарах не заважатимуть припарковані машини. Поставка товару для нас не проблематична, з найближчих не пішохідних вулиць його можна донести в руках”, – говорить Іван, працівник арт-галереї.


“Це буде чудово. Оскільки не дуже тяжко пройтися до автомобіля, а парковки є поблизу”, – переконані Оксана та її донька Наталя, жителі вул. Лесі Українки.  

Бізнес наче не проти…

Однією із найбільших проблем, яка може виникнути через перетворення центру у пішохідний, – обслуговування крамниць, кав’ярень, готелів. Як розповідають чиновники, постачання товару в торговельні заклади центру мало б здійснюватися лише в нічний і ранковий час. 

“Завіз товару має здійснюватись, як і у всьому цивілізованому світі, у пішохідних зонах у нічний або ранковий час. Наприклад, болларди опускатимуться з 24.00 до 8.00 (ще точний час не визначено, – “Пошта”), у цей час можна здійснювати прийом товару”, – додає Олег Шмід.  

Думки підприємців щодо цього різняться, проте опитані нами бізнесмени погоджуються, що заплановані обмеження є хорошою зміною у розвитку міста. 

“Це дуже незручно, але так чи інакше – це об’єктивний процес. Адже Львів – це місто туристичне і люди хочуть ходити вільно без машин. Хоча рестораторам це не дуже підходитиме. Я загалом підтримую цю ідею. З одного боку, це відобразиться позитивно на нашому бізнесі, адже ті ресторани, які розташовані в центрі, будуть мати більше клієнтів, які гулятимуть містом. З іншого боку, доведеться більше платити постачальникам, а це вже накладно. Адже потрібно буде додаткові домовленості з великими фірмами, – зазначає “Пошті” Марк Зархін, президент гільдії рестораторів Львова. – Якщо це буде зроблено на законодавчому рівні, то ми будемо до цього звикати і налаштовувати свою роботу так, щоб уночі доставляти всі продукти. Звісно, буде багато незадоволених серед тих, людей, що звикли всюди під’їжджати на автомобілі, однак всі звикнуть – це є світова практика”.

Додому пішки

Не оминуть незручності й жителів центральної частини міста. Так, залишити власний транспорт біля будинку можна буде лише у нічний час, коли будуть відкриті болларди. А удень щось завезти додому можна буде лише за спеціальною заявкою. 

“Мешканці завозитимуть чи вивозитимуть речі за окремими заявками. Це забезпечуватиме певна служба. Можливо, це буде охорона ратуші, яка опускатиме болларди за заявками. Нині ж перепустки, які мають жителі центру, не дають право на паркування у центрі. Втім, користуючись цим, вони зупиняються у центрі на цілий день”, – пояснив Олег Шмід. 

Попри незручності, позитивним у цьому нововведені буде зменшення загазованості, збільшення туристів на вулицях, полегшення пересування містом та змога розвивати велоструктуру.    

КОМЕНТАР

Андрій Салюк, голова Львівського обласного осередку Українського товариства охорони пам'яток історії та культури:

Василь Куйбіда, міський голова Львова у 1994 - 2002 роках:

- Моє ставлення до перетворення центру у пішохідну зону однозначно позитивне. Про це говорилось багато років і я тішуся, що це поступово вирішують. Це буде великою користю для збереження пам'яток Львова! Загазованість від автотранспорту - є однією із суттєвих причин руйнування архітектури, якщо не брати до уваги зумисне руйнування або некоректну реставрацію. Якщо говорити про об'єктивні фактори старіння, то автотранспорт є найбільшим чинником  нищення архітектури. Тому те, що по львівських вузеньких вуличках буде обмежений рух, це дуже позитивний крок у розвитку міста. Вузенькі вулиці дуже погано провітрюються і викиди від машин, осідаючи на будинках, значно їх руйнують, а в першу чергу білокам'яні декоративні елементи. У центрі старих європейських міст рух обмежений. До прикладу, Краків - тут рух у центрі заборонений, окрім спецтранспорту та випадків, коли жителям щось потрібно завезти чи ввезти. Я думаю, що влада Львова про це також подбає.           - За моєї каденції ми також планували зробити центр міста пішохідною зоною. Мотивували своє рішення тим, що центральна частина Львова занесена у Список світової спадщини ЮНЕСКО і потребує особливої уваги, а той рух, що є там - руйнує її. Також ми думали про велику кількість людей, які пересуваються містом пішки, щоб їм було зручніше.Однак перед тим, як закрити центральну частину міста для руху автомобілів, ми планували побудувати стоянки, як підземні, так і звичайні, щоб люди могли під'їхати до центру - залишити там свій автомобіль і мандрувати далі. Не побудувавши таких стоянок, не можна приймати якихось рішень, бо тоді людей ставлять у дуже незручне становище. Свого часу навіть були відведені землі під будівництво таких стоянок.Також потрібно було продумати транспорту систему так, щоб центр міста завжди можна було об'їхати і зручно дістатись у будь-якому напрямку. Задумувались ми і над тим, як обслуговувати в центрі крамниці та ресторани. Тому були розписані години вночі, коли б це могли здійснити. Окремо було продумане все для безперешкодного руху машин швидкої допомоги, пожежних та екстрених служб. На жаль, на той час, а це було близько 15 років тому, будівництво стоянок не було окупним. Зараз ситуація змінилася, і паркінг для 200 автомобілів вже є рентабельним. Яка зараз ситуація з цим проектом - мені невідомо, можливо, за основу взяли ті наші напрацювання, можливо, ще щось додали. Тоді не вдалося втілити цю ідею в життя, бо я вважав, що спочатку треба забезпечити всіма зручностями людей, а вже потім перекривати центр. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4287 / 1.68MB / SQL:{query_count}