Десять військових частин Західного оперативного командування вже два тижні без електроенергії
З 29 вересня повітряний простір Західної України за крок від небезпеки - повітряне командування відключили від мережі електропостачання за заборгованість. Аби вийти з ситуації, військові розкладають польові кухні, працюють на дизпаливі, що суттєво підриває їхній бюджет й навіть на половину не замінює електроенергію. Крім світла, військові не мають і води. Але нестача останньої не проблема - її військовим завозять, куди важче впоратися із відсутністю електрики.
"На щастя, маємо спеціальні агрегати, що дозволяють за допомогою палива в деяких випадках постачати електроживлення, але воно далеко не таке надійне, як електрика. До того ж агрегатна система може живити лише прилади та спорядження, самі ж військові досі живуть у темряві , - розповідає Жанна Кормило, прес-секретар повітряного командування "Захід" Військово-повітряних сил Збройних сил України в системі гуманітарної підготовки особового складу. - У таких випадках ускладнюється система стеження за безпекою у небі. До прикладу, минулого літа на територію Західної України без попередження та дозволів залетів літак з Румунії. Його вчасно помітили й попросили покинути територією. Зараз складно сказати, чи в таких умовах відстеження об'єкта буде таким же оперативним..."
Борги різних військових частин коливаються від 6 тис. грн до 40 тис. За підрахунками ВАТ "Львівобленерго", загальний борг Міноборони становить 2,6 млн грн. Система проплати в ланцюзі пунктів, через які повинні пройти гроші, надзвичайно складна. Оскільки військових забезпечує держава, то першим фінансування отримує Міноборони, звідти гроші потрапляють в Західне територіальне квартирне управління, опісля скеровується до квартирно-експлуатаційного відділу області, а тоді до "Львівобленерго". Цьогорічне гальмування нарахування грошей, що потягнуло за собою відключення електроенергії, спровоковане зміною системи проплати...
Та найбільше обурило військових не затягування часу в Кабміні, а свавілля "Львівобленерго". Як зазначила "Пошті" Жанна Кормило, військовим заборонено відключати електроенергію за будь-яких умов. Про це свідчить піднормативний акт до Закону про сплату за електроенергію "Про заборону відключень від енергоносіїв військових частин, які несуть бойове чергування в системі протиповітряної оборони", що ввели в дію 2005 року. Та у "Львівобленерго" на це не зважають, керуючись загальними правилами сплати за користування електричною енергією. Керівник відділу корпоративних зв'язків ВАТ "Львівобленерго" Галина Єлисеєнко розповідає "Пошті", що всі військові частини підписали договір про систему оплати, де зобов'язані сплачувати заборгованість за 5 днів після отримання квитанції. Про жодні піднормативні акти в "Львівобленерго" не чули, тому й не беруть до уваги.
Тим часом напруга у військовій частині зростає, відсутність електроенергії може потягнути за собою серйозні наслідки...
"Зараз зазнаємо солідних втрат, тому що дизельне пальне куди дорожче, зменшується кількість пального для використання його в повсякденній діяльності, у здійсненні бойових завдань, - коментує "Пошті" керівник прес-центру Західного оперативного командування Олександр Поронюк. - Є система сигналізації, оповіщення, пожежної безпеки, які знеструмлені, і це постійно змушує керівництво скеровувати все більшу і більшу кількість людей для виконання функції спостережень. Якщо офіцер з групою солдатів може в кімнаті за допомогою телезображення контролювати ситуацію - це одна справа, інша, що тепер на тих об'єктах повинні стояти пости, йде навантаження на людей, які там працюють. На превеликий жаль, ми повільно звикаємо в таких умовах працювати. Я маю моральне право про це говорити, такі відключення стали характерними для держави із середини 90-х років..."
Аби на майбутнє вберегтися від несподіваної відсутності електроенергії, посадовці військових частин вирішили зменшити власну залежність від електропостачання: економити витрату електроресурсів (в майбутньому), готувати дрова та вугілля. Увімкнути електроенергію обіцяли з дня на день від середи, але поки що всі "відрізані" військові частини лишаються працювати "на бензині"...