П'ятизіркового готелю у Львові на вулиці Федорова, який мали збудувати до Євро-2012, може й не бути. Проект, який запропонували інвестори, категорично не погодила містобудівна рада.
П'ятизіркового готелю у Львові на вулиці Федорова, який мали збудувати до Євро-2012, може й не бути. Проект, який запропонували інвестори, категорично не погодила містобудівна рада.
Цього тижня в Ратуші розглядали ескізний проект двох готелів на вул. Федорова. Нагадаємо, торік під час Міжнародного економічного форуму у Львові компанія "Українські інвестиційні системи" купила на аукціоні право оренди земельних ділянок на Федорова, 23, і Федорова, 28, під будівництво готелю за рекордну для міста суму 19 млн грн. Інвестори планували побудувати там п'ятизірковий готель до Євро-2012. Однак вже зараз зрозуміло: зробити їм це навряд чи вдасться.
Після довгої мовчанки інвестори запропонували на розсуд львівської містобудівної ради ескізний проект (принаймні так вони це назвали) двох готелів. Розробником ескізного проекту виступив головний архітектор проекту "John Seifert Architekts" Дж. Сіферт. Згідно з пропозиціями, на цих ділянках мала би постати семиповерхова сучасна споруда на 150 номерів з елементами історизму, яка радше нагадує дешевий кітч. Проектанти запевняють, що запропонували Львову проект, схожий до тих, які побудовані у Лондоні та Парижі. Дві будівлі готелю мали би з'єднуватися підземним поверхом шириною 18 метрів (!), який планували розташувати під вул. Федорова. При цьому будівля кардинально відрізнялася стилем від решти забудови, а межі забудови навіть захоплюють частину "не своєї" території, ігноруючи при цьому первісне історичне планування. Знехтували закордонні архітектори і безцінні історичні підвали, які збереглися на ділянках майбутньої забудови.
Попри те, що містобудівна рада мала розглянути ескізний проект, за словами фахівців, запропонований до розгляду макет був не ескізним проектом, а лише картинкою того, як мають виглядати нові будівлі. Адже проектанти не подали жодних реальних вимірів, порушили пункти, прописані в історико-містобудівному обґрунтуванні, й не надали жодних супроводжувальних документів, як цього вимагають норми українського законодавства. Порушили вони й низку інших правил. Однак в Ратуші, здається, були готові закрити на це очі. За інформацією "Пошти", успішне затвердження "ескізного проекту" активно лобіював особисто міський голова Львова Андрій Садовий. Мабуть, у цьому випадку йдеться про особисті домовленості між очільником міста та інвестором, який торік щедро заплатив до бюджету за можливість будувати тут. Але "фокус" не вдався.
Не допомогло інвесторам ні високе лобі, ні ім'я закордонного проектанта. Такої одностайності львівські архітектори не демонстрували вже дуже давно. Дехто просто перераховував численні недоліки проекту, як от один з рецензентів Михайло Ягольник, а дехто висловлював своє відверте "фе". За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міськради, у пропонованому проекті архітектори не врахували ще однієї будівлі на вул. Федорова, 28, що є пам'яткою архітектури XVI - XIX ст. і фасад якої сьогодні збережено. За українським законодавством, зносити її категорично заборонено. Однак це не знайшло свого відображення в проекті. Рішення містобудівної ради було безапеляційним: такий ескізний проект схвалити не можна.
"Пропоноване рішення передбачає агресивне втручання в об'ємно-просторову структуру кварталу, що означає цілковите її знищення. Представлені матеріали передбачають освоєння підземних просторів територій кварталу, ігноруючи при цьому наявність підвалів та інших елементів втрачених середньовічних кам'яниць", - зазначив у своїй рецензії архітектор, член бюро українського комітету ІКОМОС Микола Гайда. Тож тепер попереду розроблення нового проекту.
"Треба з'ясувати, на чому ми стоїмо. Це такі об'єкти і таке місце, що завжди є альтернативні підходи. Слушно почати з історії та археології. Є збережені підвали, парцеляція (структура кварталу) та архівні матеріали про будівлі, які там були раніше. Тим більше, що є попередні пропозиції місцевих архітекторів з реставрації та пристосування будівлі. Інвестор має залучати до роботи львівських експертів. Я пропоную далі працювати над ескізним проектом. Можливо, оголосити архітектурний конкурс на цю ділянку. Наступну зустріч доцільно провести після проведення археологічних досліджень", - зазначив Юрій Криворучко, головний архітектор Львова.
Однак така зустріч може бути зовсім не близькою перспективою. Сьогодні виключне право на розкопки на цій ділянці має археолог Юрій Лукомський, колишній співробітник ЛКП "Археологічно-архітектурна служба". Щоправда, пан Лукомський "копати" там не планує.
"Я спілкувався з інвестором, і все було добре, доки не змінився керівник ААС. Ми запропонували інвестору відповідну програму робіт і кошторис, на які він погодився. Натомість, нове керівництво ААС спробувало це все зробити по-іншому, зменшило кошторис на власний розсуд. Я не проводитиму там дослідження. Вихід один - нехай наступного року хтось інший візьме відкритий лист на цю ділянку. Цього року там роботи не проводитимуться", - розповів "Пошті" пан Лукомський. А без археологічних досліджень усі подальші роботи, зокрема й проектування, є заблоковані. Адже історики припускають, що тут можуть бути знахідки ще з XIII - XIV ст., коли тільки починалася історія Львова. Розкопки ж можуть затягнутися і до кінця наступного року. Якщо, звісно, інвестору вдасться знайти археолога, який матиме право, час та бажання їх робити. Представники інвестора ж не надто охоче розповідають про свої плани, але сподіваються, що все буде добре.
"Поки що я не можу дати чіткої відповіді, чи оголосимо ми архітектурний конкурс. Сьогодні є певні проблеми з будівництвом. Але пріоритетом залишається Євро-2012, і ми сподіваємося, що до цього часу готель введуть в експлуатацію", - сказав у коментарі "Пошті" Олександр Петровський, директор компанії "Українські інвестиційні системи". З моменту, коли "Українські інвестиційні системи" купили право оренди земельної ділянки на вул. Федорова, минув рік. Однак питань щодо цієї компанії не поменшало. Фірма майже не відома на українському ринку нерухомості, про жоден інший її проект інформації немає...