Випросили гарячу воду

Газовики і тепловики тимчасово домовилися. Однак львів’яни трохи більше ніж за тиждень можуть знову залишитися без гарячої води

Газовики і тепловики тимчасово домовилися. Однак львів’яни трохи більше ніж за тиждень можуть знову залишитися без гарячої води

Цілий тиждень львів’яни були заручниками перемовин між НАК“Нафтогаз” та “Львівтепло­енерго”, через що мешканці майже восьми сотень будинків міста, а також медичних, освітніх та соціальних установ були без гарячої води. Нині це благо цивілізації містянам мали б поновити, однак чи надовго? 

Річ у тім, що ситуація і надалі залишається нез’ясованою, адже “Львівтеплоенерго” отримало ліміт газу лише на десять днів. Якщо до цього часу тепловики не знайдуть грошей на закупівлю нових лімітів, проблема може повернутись!

Ба більше, про відключення гарячої води львів’ян ніхто не попереджав. Особ­ливо така ситуація обурила справних платників! Під час такої “гарячої” ситуації очільник міста Андрій Садовий (20 серпня він має повернутися на роботу) перебуває у відпустці. Отримати бодай якийсь коментар від посадовців міськради “Пошті” так і не вдалося… 

Десятиденний договір 

У результаті переговорів, учора, 15 серпня, НАК “Нафтогаз України” виділила комунальному підприємству ліміти природного газу в обсязі 1 млн 70 тис. м3, інформує прес-служба Львівської міськради. 

За словами головного інженера ЛМКП “Львівтеплоенерго” Володимира Штейбарта, вчора мали налагодити технологічний процес на ТЕЦ-1 і сьогодні зранку мешканці 745 будинків Львова мали б отримати гарячу воду. Тимчасом, питання подачі газу до 15 котелень ще у процесі вирішення...

Нагадаємо, “Львівгаз” відімкнув від газопостачання “Львівтеплоенерго” через заборгованість комунального підприємства (станом на 1 серпня 2012-го борг за газ становить 128 млн грн). Однак, як пояснювали там, саме борги держави перед тепловиками  призвели до такої ситуації. Держава мала повернути “Львівтеплоенерго” кошти за різницю у тарифах, а також за спожиту теплову енергію.

Чи платитимемо за відсутність гарячої води?

Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, городяни не оплачуватимуть гарячу воду в той період, коли їх відключили від цієї послуги або коли в місті проходять гідравлічні випробування. Як пояснив заступник директора з економічних питань ЛМКП “Львівтеплоенерго” Богдан Камінський, львів’янам, які не мають вдома встановлених лічильників гарячої води, ті дні, коли її не було, не враховуватимуть у квитанціях. Натомість, якщо в мешканців є лічильники, нарахування відбуватиметься традиційно – за їхніми показами.

Як писала раніше “Пошта”, коли під час відключення з крану гарячої води тече холодна вода, то треба бути свідомим і не відкривати його. Бо це нараховуватиметься як споживання гарячої води. Таке можливо, коли засувки, які є в кожному будинку, і пропускають воду. Щоб їх поміняти, потрібно звертатися у районні ЛКП. 

А тут гідравлічні випробовування

Тимчасом, у “Залізничнетеплоенерго” також є борг за різницю у тарифах, щоправда менший. Нині там проводять гідравлічні випробування. 

“Наше підприємство нормально подає гарячу воду, за виключенням планових гідравлічних випробувань. Перші чотири котельні ми постараємося до суботи запустити, у Рясне-2 гарячої води не буде з 20 по 23 серпня, а на наступних чотирьох котельнях ми виключимо гарячу воду аж 10 вересня, – розповідає “Пошті” Мирон Терех, директор ЛКП “Залізничнетеплоенерго”. – Нині ми поставлені в такі умови, що практично всі мають борги. Просто у “Львівтеплоенерго” різниця у тарифах і об’єми більші, а в нас менші. Тимчасом “Львівгаз” вимагає правомірно своє. У вівторок я був у Києві, щоб закрити частинку різниці в тарифах по нашому підприємстві. Умовно можу назвати цифри: з 25 млн грн різниці у тарифах за 2011 – 12 роки, нам мають виділити на сьогодні лише 2 млн грн. Звісно, через цю ситуацію “Львівгаз” може мати претензії і до нас”. 

 

ДО ТЕМИ

Винна у СИТУАЦІЇ – байдужість...

Ігор Марчак, голова правління ПАТ “Львівгаз”, про те, чому львів’яни були без гарячої води і чому її поновлять лише на 10 днів

 

– Пане Ігоре, скажіть, будь ласка, чому так довго тривали перемовини і що стало каменем спотикання?

– Ситуація не вирішувалася, бо її ніхто й не вирішував… Починаючи від закінчення опалювального сезону й досі “Львівтеплоенерго” не мало виділених обсягів газу. 

З травня “Львівгаз” посилав листи в мерію та керівництво “Львівтеплоенерго” про те, що в них немає виділеного ліміту газу. 

Ми просили, щоб вони вирішили зі своїм постачальником НАК “Нафтогаз Україна” питання подачі газу. Оскільки в травні-червні було Євро-2012 та підготовка до нього, їх не обмежували. Однак у липні ми продовжили звертатися до тепловиків, але реакції не було… 

Відповідно з НАК “Нафтогаз” прийшов лист про те, що “Львівтеплоенерго” безлімітно споживає газ, а ми не контролюємо цього питання. 

Потім до нас звернулися з “Укртрансгазу” з претензією, що ми перевищуємо добовий ліміт газу для споживачів. Тобто, вони виділяють нам газу менше, ніж ми віддаємо своїм споживачам. Оскільки “Львівтеплоенерго” свого ліміту не мало, ми мусили частково його обмежити в споживанні. Проте всі лікарні ми залишили з гарячою водою! 

– Чи було від вас якесь сприяння у вирішенні цієї проблеми?

– Починаючи з минулого тижня я сам дзвонив у “Наф­тогаз” і виясняв ситуацію, щоб можна було хоча б часткового завести ліміт, аби подати гарячу воду населенню. 

Ми сьогодні (15 серпня – “Пошта”) подали тепловикам газ на десять днів. У цей термін вони мають якось вирішити свої проблеми. Від нас це не залежить, ми просто транспортуємо газ. “Львівтеплоенерго” має прямий контракт на постачання з НАК“Нафтогаз Україна”. 

– Прошу сказати, чи бу­ли спроби врегулювання ситуації з боку влади міста?

– Варто розуміти, що це пряме питання між споживачем газу “Львівтеплоенерго” і його постачальником НАК “Нафтогаз Україна”. Тут немає нічого складного, просте бізнесове питання, яке необхідно взяти і вирішити… Ніякої політики там немає, просто потрібно сісти на поїзд, приїхати в Київ і домовитись про купівлю газу чи відтермінування оплати.

– Чому, на вашу думку, цю проблему так запустили?

– Не знаю… Ми стільки часу скеровували їм звернення, а вони все спустили на самоплив. Тому не можна сказати, що ми без попередження відключили їм газ.

– Якщо через десять днів “Львівтеплоенерго” таки не знайде коштів для того, щоб оплатити ліміти, львів’яни знову залишаться без гарячої води?!

– Ми свого газу теж не маємо, та як і тепловики його купуємо для інших наших споживачів. Якщо вони не оплатять ліміти в “Наф­тогазі”, ми не зможемо їм постачати блакитне паливо. 

– Коли ви були начальником “Львівтеплоенерго”, у вас була схожа ситуація з гарячою водою. Як ви тоді діяли?

– Я постійно їздив до Києва, сам усе вирішував. Бо якщо по телефону проблема не узгоджується, потрібно поїхати і на місці переговорити, підписати нові договори, продовжити старі. Бо марно сподіватися, що проблема сама собою вирішиться.  

КОМЕНТАРІ

Василь Куйбіда, міський голова Львова у 1994 - 2002 рр.:

Олег Мицик, адвокат:

- Звичайно, що сьогоднішні клопоти Львова не є новими і свіжими, щось схоже було й раніше. Були такі часи, коли заборгував "Львівводокнал" "Львівтепоплокомуненерго", а ті, в свою чергу, не заплатили газовикам. Але ніхто не припиняв подачу газу чи води. Такі повідомлення обов'язково скеровували міському голові. Відповідно, створювалась робоча група, яка шукала варіанти вирішення проблеми та знаходила той, який влаштовував хоча б частково. Не можна перекладати непорозуміння чи борги між двома суб'єктами господарювання на споживача, який добросовісно платить за отримані послуги! Неправильно робити людей, які користуються цими послугами, заручниками безгосподарності когось із цих підприємств!Думаю, що немає ніяких підстав вважати, що це якісь політичні конфлікти. Мені здається, що це звичайна господарська проблема, якою треба займатися, а не абстрагуватися від неї і говорити, що до мене це немає ніякого відношення. Процедури вирішення проблеми є, але вони можуть довго тягнутись, а в той час люди будуть без води. Тому завжди треба ставати на бік звичайних користувачів.  - Ненадання послуг із водопостачання гарячої води для населення в будь-якому випадку є порушенням прав споживачів! Винятком із правил не може бути і наявність конфлікту між "Львівтеплоенерго" та "Львівгазом" . Пунктом 21 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення встановлено форми відповідальності сторін щодо виконання договору.Ненадання послуг по водопостачанню гарячої води є підставою для звернення до положень Закону України "Про захист прав споживачів". Так, відповідно до ч.5 ст.10 Закону 5 у випадку, коли виконавець не може надати послуги, зокрема з водопостачання гарячої води, згідно з договором, за кожний день прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості послуги. У разі коли вартість послуги не визначена, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення. Хто немає лічильника на гарячу воду, пеню розраховують від суми, яку споживач має сплати за той місяць, коли було відсутнє водопостачання. Якщо є лічильник - пеня розраховується за розміром отриманих послуг за аналогічний період.Споживачі можуть звернутися до суду, однак компенсація навряд чи покриє витрати за участь у судовому процесі. Споживачам потрібно детально ознайомлюватися з текстом договору про надання таких послуг та звертати увагу на обов'язки та відповідальність виконавця (постачальника). Як правило, більшість громадян не читають ті договори, які вони підписують.

Любомир Буняк, міський голова Львова у 2002 - 2005 рр.:

 
- Я знав, що рано чи пізно Львів дійде до кризи. Її причина, звісно, є у рівні господарювання. За час мого перебування на посаді міського голови таких проблем не було. У той час ми нормально розраховувались за газ, за електроенергію і боргів у нас не було. Ми господарювали по-іншому. Ба більше, я гадаю, що це не остання криза з гарячою водою. Не хотів би бути поганим пророком, але, на мій погляд, такі кризи у Львові невідворотні. Це точно не пов'язано з майбутніми виборами, ні з політикою, це лише показує рівень господарювання. У цій ситуації ніхто нічого не доказує та не ставить на коліна. Виправити ситуацію з гарячою водою у Львові не вдасться за декілька днів. До прикладу, я прийняв місто у квітні 2002-го, коли була велика проблема з водопостачанням, а лише у жовтні ми вивели "Львівводоканал" із кризи.   

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4250 / 1.69MB / SQL:{query_count}