Андрій Москаленко, керівник управління інформаційної політики та зовнішніх відносин Львівської міськради, – про “Дні Львова” в українських та іноземних містах і туристичний трикутник Прага-Краків-Львів

Старенькі вуличні лабіринти, стукіт трамвая по бруківці, кам’яні леви-охоронці, бій годинника на ратуші, львівський дощ. Ця унікальність манить! Побачити таку красу та закохатися в неї 17серпня пропонуватимуть на дні Львова у Луцьку. Ось так триває проект “Дні Львова”, подібні презентації вже відбулися у Харкові, Одесі, Луганську, Запоріжжі, Дніпропетровську та Відні. А у вересні будуть у Донецьку та Маріуполі. І справді, для донеччан Європа дуже далека та дорога, а Львів – чи не найкраща альтернатива. Тому й варто рекламувати принади Львова.
Євро-2012 дало ще сильніший поштовх Львову у розвитку туризму. Чому потрібна промоція міста й надалі та як презентують Львів із скороченим бюджетом, “Пошта” запитує керівника управління інформаційної політики та зовнішніх відносин Львівської міськради Андрія Москаленка.
– Чи потрібна Львову після Євро-2012 промоція? Свято футболу відвідали тисячі фанів, які пообіцяли повернутися разом із друзями та рідними…

– Декілька років тому Львів обрав свою стратегію, де є два пріоритетні напрямки розвитку – IT-сфера і туризм. Якщо порівнювати місто нині і п’ять років тому, то колись Львів був практично без кав’ярень.
Якщо порівнювати місто нині і п’ять років тому, то колись Львів був практично без кав’ярень. Якщо говорити у кількісному значенні, то у Львові перед Євро-2012 у центрі та поблизу центру створили близько 10 тисяч робочих місць – це реальні люди, які працюють у кав’ярнях, готелях, у сфері виробництва та продажу подарунків.
Євро-2012 пришвидшило усі ці процеси і збільшило зацікавлення Львовом: упродовж двох пікових тижнів Євро-2012 про Львів написали приблизно 20-25 тисяч публікацій у різноманітних ЗМІ. Перед чемпіонатом топові теми публікацій про Львів – це кір, що в нас собак вбивають у центрі міста і що все місто у нацистській символіці. То після Євро-2012 Львів у ЗМІ ототожнювали зі “сплячою красунею Сходу, що прокидається”.
А сьогодні важливо цей імпульс, який дало Євро-2012, підсилювати та розширювати. Нині про місто пам’ятають, але через три-чотири місяці можуть призабути, тому нам потрібно розвивати туристичні продукти, створювати нові атракції, приваблювати ключові ринки туристів із Німеччини, Данії, Білорусії, Польщі.
Про результати та плани
– У яких містах уже проходили “Дні Львова”?
– Власне, проект “Дні Львова” має довгу історію. Відтак ми впродовж десяти років презентуємо Львів у Кракові. Згодом ми обрали стратегію щодо популяризація Львова в українських містах, адже є міста, де не знають нашого міста і не знають, що Львів є туристичним.
Уже проведено “Дні Львова” у Харкові, Одесі, Луганську, цього року – у Дніпропетровську, Запоріжжі та у Відні. Про успіх цих “днів” свідчить те, що Луганськ і Одеса захотіли до нас приїхати з презентацією, і до того ж, згідно статистики, зростає кількість туристів, що приїжджають до Львова із тих міст, де ми його презентували.
– У якому місті “Дні Львова” відвідало найбільше гостей?
– Найбільше відвідувачів було в Одесі, Харкові та Дніпропетровську, адже це великі міста.
– За Вашими словами, промоція Львова була зорієнтована на східну та південну Україну, як сприймали мешканці тих міст Львів, який часто називають гіпернаціоналістичним?
– Щоби про Львів не говорили і не думали – Львів там люблять! Звісно, є багато стереотипів щодо Львова, так як і у нас щодо інших міст. У жодному місті, де ми роздавали листівки “Зустрінемось у Львові”, їх ніхто не викидав, що свідчить про повагу. У містах, де спілкуються російською мовою, люди переходили на українську, так хотіли показати свою гостинність.
– Пане Андрію, а чим відрізняється презентація Львова в Україні та за кордоном?
– Позиціюванням. Для українських міст, ми Львів представляємо як Європу в Україні та місто традицій. Адже здебільшого до Львова туристи із Сходу їдуть на Різдво та на Великдень. Щодо Європи, то Львів – це перлина, останнє місто Східної Європи, яке приховане та ще досі не відкрите. Якщо Прагу відкрили 15 років тому, Краків – п’ять, то зараз настав час Львова! Нині працюємо над туристичним трикутником Прага-Краків-Львів, пропонуватимемо туристам з Америки, Китаю, мандрувати Європою за таким маршрутом.
–Де плануєте провести цього року “Дні Львова”?
– У наступну п’ятницю презентуватимемо Львів у Луцьку, згодом будуть “Дні Львова” у Донецьку та в Маріуполі. Також плануємо презентацію в Чернігові та Сумах. Щодо закордону, то поки що лише у планах – Прага, міста Німеччини, Данії, Білорусії.
Про організацію
– Чи плануєте змінювати концепцію презентації Львова?
– Концепція працює, вона практично всюди однакова. Програма трішки залежить від міста, що нас приймає: в одних ми представляємо джаз, у інших – етнофольк.
– А як відбувається презентація Львова?
– Вона триває день або два. Ми зустрічаємося з публікою, туристичними операторами, місцевим бізнесом. Презентує Львів театр “Воскресіння”, ввечері ставимо нічну виставу з фаєр-шоу. Виступає або джазовий, або етнофольковий гурт, з нами їздили “Shokolad”, “Йорий Клоц”. Презентуємо книжки про Львів, роздаємо листівки, читаємо лекції у місцевих університетах на тему туризму та ІТ. Місцевим школам передаємо міні-бібліотеку про Львів. Також проводимо дегустації львівської кави та шоколаду.
– Що потрібно зробити, щоб організувати “Дні Львова”?
– Передусім варто найти гроші та отримати згоду місцевої влади. Потрібно також домовитись з університетами, для виступу театру “Воскресіння” треба багато дозволів щодо вогню, мають бути пожежники, швидка допомога. Загалом на організацію одного “Дня Львова” йде близько місяця часу.
– Чи траплялось, що мерія якогось міста вагалася, приймати Львів чи ні?
– Ні, насправді після того, як ми провели “Дні Львова” у Харкові, усі міста дуже люб’язно до нас ставилися. Цього тижня ми отримали дзвінок від міського голови Донецька, який попросив перенести презентацію на тиждень пізніше, щоб він мав змогу там бути, що є великим виявом поваги.
– Торік міста, де відбувались “Дні Львова”, майоріли біг-бордами “Запрошуємо на Різдво у Львові”, “Зустрінемось у Львові”, що нині плануєте?
– У Луцьку ми анонсуватимемо осінній сезон фестивалів (“Форум видавців”, “Золотий лев” та ін.). Також на інші міста знову готуватимемо запрошення на Різдво та просто “Зустрінемось у Львові”.
Про подарунки
– Щоб презентувати місто – потрібно їхати з подарунками, чи є гроші на це, адже депутати скоротили бюджет на промоцію Львова?
– На цей рік ми фактично не маємо коштів на промоцію Львова, депутати затвердили чотири тисячі гривень, які йдуть на фізичне утримання сайту. Тому ми працюємо зі спонсорами.
– Львів, до прикладу, Одесі подарував скульптуру Лева, які подарунки для нових міст є у планах?
– Маріуполю ми також даруватимемо Лева, над презентом для Донецька ми ще роздумуємо, а так як у Луцьку вже є лев і там презентація буде у меншому форматі, тому там одного великого подарунка не буде.
– А що Львів дарує мерам міст?
– Міські голови як презент отримують подарункові марки або монети.