У церкві Петра і Павла завершили фіксацію усіх стінописів із використаннями комп’ютерних технологій, після чого створять 3D модель храму. Ця модель дозволяє розробити концепцію реставрації стінопису та самого храму. Нині ж фахівці інституту “Укрзахідпроектреставрація” реставрують два зображення пророків з ікони-триптиха Пресвятої Богородиці, яку знайшли у костелі після відкриття.
“Зараз завершили непросту інвентаризацію храму, яку проводили методом фотограмметрії – комп’ютерного сканування інтер’єру. За допомогою цього отримаємо 3D модель храму. Фотограмметрія дозволить визначити необхідні види реставраційних робіт, скласти проектну документацію і кошторис”, – каже Лілія Онищенко, начальник міського управління охорони історичного середовища.
Процедуру проводили спільно польські, українські та румунські фахівці. Роботи фінансувало воєводство Малопольське та Міністерство культури Польщі.
“Впродовж місяця польська сторона представить свої напрацювання по костелу, зроблять 3D модель. Думаю, що до кінця року має бути створена концепція комплексної реставрації храму”, – каже отець Андрій Хомишин. Священнослужитель сподівається, що найменші деталі, які потребують нагального відновлення, реставруватимуть цього року.
“Наступного року плануємо провести першочергові роботи з укріплення стінопису. Найскладніша ділянка – південна нава (опукла частина простору церкви, розташована між рядом колон, – “Пошта”), де стінопис є втраченим . Якщо не відновлювати її вже, то щодня ми втрачаємо якусь частину стінопису. У цій наві почнемо працювати цього року”, – розповідає Лілія Онищенко.
Нині міські чиновники разом із священиками шукають різні джерела фінансування. Власне, через брак грошей до реставрації долучатимуть студентів. За словами отця Андрія, під керівництвом досвідчених реставраторів і консерваторів до відновлення храму залучать українських і польських студентів у менш кваліфікованих роботах.
До слова: спудеї уже допомагали – напередодні свята Воскресіння студенти і викладачі Львівської національної академії мистецтв відреставрували фігуру лежачого Христа, яку також знайшли у храмі після відкриття.
“Шукаємо меценатів на фінансування храму, адже проблеми не лише із стінописом, але й з фасадом та дахом. З міського бюджету цьогоріч на костел виділили невеликі гроші – це лише 200 тис. грн, які використаємо на реставрацію зовнішньої штукатурки”, – каже Лілія Онищенко.
Поза тим, скільки грошей потрібно на реставрування – ніхто назвати не може. Коли ж почнуться роботи, риштування у храмі встановлять так, щоб воно не заважало проводити літургії. “Оренда риштування для цього храму коштує чимало. Очевидно, що його не встановлюватимуть від низу до самого верху приміщення”, – каже Лілія Онищенко.
За словами Лілії Онищенко, експерти рекомендують якнайшвидше встановити у церкві датчики, які б вимірювали вологу та температуру у храмі. Адже від цього залежить збереження стінопису. Правильний температурний режим і рівень вологості залежить і від вікон. Як зазначає отець Андрій Хомишин, на другому ярусі храму вже всі вікна відреставровані.
“Вікна третього ярусу не мають історичної цінності, бо були зроблені у радянські часи з неякісної сосни. Вони є дуже понищеними, тому їх не реставруватимуть, а поміняють на нові, дерев’яні. Нові вікна, власне, вже у процесі виготовлення, і скоро деякі з них почнуть монтувати. Їхнє встановлення ускладнене тим, що до цього ярусу немає достатнього доступу”, – розповів отець Андрій Хомишин.