Ремонт без наслідків

Аби узаконити самовільно переплановані помешкання, окрім штрафу, доведеться сплатити 10% вартості виконаних робіт, а неприпустимі “покращення” привести у відповідність до норм 

Аби узаконити самовільно переплановані помешкання, окрім штрафу, доведеться сплатити 10% вартості виконаних робіт, а неприпустимі “покращення” привести у відповідність до норм 

Три тижні тому у Львові, в одній із квартир будинку, що на вул. Січових Стрільців, здійснювали ремонт і самовільно демонтували перегородки,  внаслідок чого обвалилося перекриття і двоє осіб загинуло. А за місяць до того через самовільне перепланування помешкання обвалився під’їзд багатоповерхівки у Луцьку. Скільки людей без дозволів роблять такі ремонти, не знає ніхто, бо, на жаль, результати цієї діяльності стають відомі, коли вже пізно щось виправляти. “Пошта” з’ясовувала, що потрібно зробити для того, аби перепланувати свою квартиру в законний спосіб.

Часто виникає бажання перепланувати помешкання, зробити його просторішим і комфортнішим. Люди, як правило, розширюють площу кухні або ж об’єднують ванну з туалетом, щоби було де поставити пральну машину. 

Проте фахівці застерігають: навіть якщо ви власник квартири, це ще не означає, що можете робити у ній все, що заманеться. Адже неправильне перепланування поставить під загрозу життя не лише вашої родини, але й сусідів. 

Сам собі будівельник?

Для того, щоб перепланувати помешкання, потрібно отримати дозвіл від районної адміністрації міста (йдеться лише про перепланування усередині квартири, а не про надбудови чи прибудови.) 

 Проте, як розповідають чиновники, більшість львів’ян роблять це самовільно. “На жаль, городяни звикли спершу здійснювати перепланування, а тоді вже його задокументовувати, і то після того, як  такі “покращення” помітили працівники ЛКП або ж поскаржилися сусіди. Крім того, по дозволи на вже проведене перепланування львів’яни звертаються, коли хочуть подарувати чи продати помешкання, бо воно не відповідає технічному паспорту”, – розповів “Пошті” Олександр Удовенко, голова Шевченківської районної адміністрації.

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за самовільне перепланування житлового приміщення загрожує штраф від… 17 до 51 грн. І це при тому, що незаконні перепланування можуть стати небезпечними для життя мешканців будинку! 

Коли потрібно, до прикладу, продати самовільно переплановану квартиру, такий “ремонт” узаконюють. “Незаконно зроблене перепланування розглядає міжвідомча комісія рай­адміністрації, представники якої з’ясовують, чи не порушені якісь будівельні норми. Після цього громадянин повинен укласти з райадміністрацією договір погодження самочинного будівництва. Відповідно до цього договору він має сплатити райадміністрації 10% вартості виконаних робіт”, – пояснює Юрій Верхола, начальник відділу територіального управління міста управління архітектури Львівської міськради. 

“Виконані роботи оцінюють ліцензійні проектні організації. А до міжвідомчої комісії входять представники райадміністрації, пожежної інспекції, санепідемстанції, управління земельних ресурсів, управління архітектури, водоканалу, управління історичного середовища, газової служби”, – пояснює Олександр Удовенко. 

Тобто якщо ви самовільно об’єднали туалет із ванною і це обійшлося вам у 10 тис. грн, то райадміністрації мусите сплатити 1000 грн.

Найчастіше демонтують перегородки

Немає чіткого переліку, чого власне не можна переплановувати чи переносити. Однак категорично не можна втручатися в несучі конструкції без відповідної експертизи і технічних виснов­ків. Також, зі слів Олександра Удовенка, є такі приміщення у квартирі, як ванна, туалет, кухня, які заборонено переносити. Вони мають бути розташовані так, як закладено в проекті. 

Чиновники кажуть, що найчастіше звертаються до них по дозвіл на об’єднання туалету з ванною або ж знесення перегородки. “Це внут­рішні тонкі стіни, які в капітальних і нових будинках можуть легко встановлюватись та демонтовуватись”, – веде далі Юрій Верхола.   

Дуже часто переплановують помешкання на перших поверхах будинків задля магазинів, аптек чи офісів. “Перепланування квартир у таких випадках передбачає пробиття виходу на вулицю на місці вікна. Хочу зазначити, що це  не є аж так небезпечно, як вважають багато людей, навіть у старих будинках. Якщо правильно підсилити цей проріз, можна легко вибити нижню частину стіни, тому що вона не несе жодного навантаження”, – запевняє Юрій Верхола. 

Виконані роботи із перепланування помешкання перевіряє міжвідомча комісія. “Складає відповідний акт і вводить приміщення в експлуатацію. Тоді вносяться зміни у технічний паспорт. До слова, з початку року наша райадміністрація видала понад 10 дозволів на перепланування”, – каже Олександр Удовенко.

Також не можна самовільно переплановувати і приватний будинок. Аби облаштувати мансарду чи знести якусь перегородку,  власник має пройти таку ж процедуру, як власник квартири у багатоповерхівці. 

Збільшуємо площу

Нині є багато охочих розширити площу свого помешкання за рахунок прибудов, надбудов, балконів, горищ. Дозвіл на це видає Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області на підставі розпорядчого документа департаменту містобудування Львівської міськради. Тож перше доведеться мати справу з міськими посадовцями, а вже тоді звертатися в інспекцію. Коли ж таке перепланування стосується приміщень спільного користування (коридор, горище, підвал), тоді знадобиться ще й згода сусідів. 

А якщо такі реконструкції зроблені незаконно, доведеться сплатити штраф. “Що стосується самовільної реконструкції та капітального ремонту квартир багатоповерхового будинку, то сума штрафу становить: для фізичних осіб – від 400 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для юридичних – 90 мінімальних заробітних плат”, – пояснює  Роман Желих, головний державний інспектор Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області. 

 

ДОВІДКА

Як повідомляє офіційний сайт Львівської міськради, для того, щоб перепланувати помешкання, потрібно повідомити міжвідомчу комісію райадміністрації та подати необхідні документи: квитанцію про оплату послуг (від 17 до 24 грн); довідку з місця реєстрації (видається жеком); заяву всіх повнолітніх співвласників на ім’я голови районної адміністрації, підписи яких затверджені балансоутримувачем (жеком); акт обстеження помешкання експлуа­таційною організацією (жеком): правовстановлювальні документи (договір купівлі-продажу, технічний паспорт, витяг справ з реєстру); проектні пропозиції, розроблені  ліцензованою проектною організацією. 

Залежно від конкретної ситуації потрібно подати й інші документи, наприклад, акт обстеження технічного стану приміщення експлуатаційною організацією, поверховий план (зі суміжними поверхами).

Зібрані документи належить подати у Центр обслуговування мешканців райадміністрації. Міжвідомча комісія розглядає їх протягом місяця, крім того,  члени комісії повинні оглянути квартиру. Мешканець, який вирішив зробити перепланування квартири, має право бути присутнім на засіданні міжвідомчої комісії і висловити свої зауваження щодо її рішення. За детальною інформацією можна звернутися у відділи житлового господарства району.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4911 / 1.62MB / SQL:{query_count}