Водії місцевих таксі вирішили бунтувати, аби впорядкувати ситуацію з таксомоторними стоянками у місті, а точніше з їх відсутністю. Легалізованих стоянок для таксі у Львові тільки 50 та є ще 250, систему паркування на яких досі не впорядковано. Такий хаос суттєво зменшує прибуток водіїв, що змушені паркуватися на тротуарах або інших непризначених для цього місцях і платити за це "штрафи" міліціонерам та чиновникам. За словами Андрія Корчинського, голови Асоціації вільних профспілок автотранспортників України, легалізувавши стоянки, влада відкриє й для себе легальне джерело прибутку, адже наразі міський бюджет втрачає понад 200 тисяч гривень річного прибутку з податків, які сплачуватимуть таксисти. Але наразі чиновники крутять носом... Аби пришвидшити процес міркування ратушанців, близько півсотні таксистів вже два дні блокують центр міста, кружляючи довкола центральної частини зі швидкістю 20 кілометрів на годину. Щоправда, суттєво на рух вулицями це не вплинуло, у ці години центр міста щодня й так перетворюється на суцільний корок.
Питання щодо легалізації постало ще минулого року. Вже тоді влада та таксисти зійшлися на тому, що легалізуватимуть стоянки на основі пакета документів, який збиратиме управління транспорту ЛМР. П'ятдесят уже легалізованих стоянок посадовці обіцяли не займати, та у вересні цього року змінили своє рішення і вирішили віддати всі 300 таксомоторних стоянок тільки на конкурсній основі.
"Звичайно, нас таке отримання стоянки не влаштовує, - розповідає пан Корчинський. - Тому ми вирішили страйкувати, аби повернутися до попередньої домовленості. Крім того, ми робимо крок назустріч владі - підготували 13 стоянок для легалізації, зібравши всі потрібні документи і тим самим виконавши роботу за управління транспорту і зв'язку ЛМР. Їм залишається тільки підписати..."
У Ратуші перевізникам сказали, що для страйку немає причини - усе можна вирішити мирно. І звинувачують їх у тому, що вони не скористалися законним шансом легалізувати стоянки, оскільки не прийшли на засідання робочої групи, яка й вирішує ці питання. На розмову до пікетувальників вийшов Олег Синютка, перший заступник міського голови, і запропонував зустрітися за тиждень на засіданні робочої групи, щоб спокійно владнати ситуацію. Проте таксисти відмовилися від запропонованого, обіцяючи коркувати центр до того часу, поки влада не пристане на їхні умови. Остання поки що непохитна у своїх рішеннях, а начальник управління транспорту та зв'язку міської ради Микола Шкурган закидає перевізникам незнання транспортної системи і заявляє, що погодиться на їхні умови тільки... через свій труп.
"Якщо на місця, погоджені ДАІ, є один претендент - рішення приймаються на засіданні робочої групи, і з перевізником ми можемо укласти угоду, - пояснює систему легалізації пан Шкурган. - Місця, на які є кілька претендентів, виносяться на конкурсний комітет. У нас є положення про проведення конкурсу, є процедура проведення конкурсу у два етапи. Якщо ми оголосили конкурс, протягом 15 днів є звернення, які будуть розглядатися на першому етапі засідання конкурсного комітету. Якщо на цьому етапі перевізники між собою не домовляться, то місця розподілятимуть з аукціону на другому етапі конкурсу. Це буде прозоро і зрозуміло для всіх. Бо на ринку таксоперевезень працює сьогодні не тільки "Український автомобіліст". Є багато фірм, які не входять у асоціацію чи інші профспілки. Я думаю, що задекларована позиція є справедливою і правильною..."
Цікаво, що підтримати бунт таксистів погодилися не всі водії, зокрема, голова асоціації "Львівське таксі" Леонід Бойко відмовився страйкувати перед Ратушею, мотивуючи це тим, що проблема не стоїть так гостро, аби її виборювати криками на вулиці.
"Це не буде конкурс, який суперечитиме здоровому глузду, але якщо справді на одну стоянку є кілька претендентів, то відбір робити треба, - пояснює пан Бойко. - Я не виводитиму людей на страйк, та це не означає, що я не погоджуюся відстоювати права таксистів разом із Корчинським. Навпаки, я готовий їх захищати, коли ми розмовлятимемо за столом чиновників, я вважаю це важливіше. Кількість людей, що зібралися перед Ратушею, показує, що справа того не варта. Я нарахував близько тридцяти водіїв, а їх у Львові понад три тисячі. Чому це не хвилює решту? Тому що все можна владнати мирно..."
Поки що йти на поступки не має наміру жодна зі сторін. Таксисти обіцяють і надалі паралізувати центр організованими "тягучками", а страждають від таксомоторних перепалок пересічні львів'яни, простоюючи в корках годинами. Чекати нормалізації руху не слід принаймні ще кілька діб...
Мар'яна Вербовська,
"Суботня пошта".
Анна Спіцина, "РадіоМан"