Десятиліття поневірянь

Потерпілі у Скнилівській трагедії судяться в Європейському суді: через рік чекають вироку

Потерпілі у Скнилівській трагедії судяться в Європейському суді: через рік чекають вироку

Наступного тижня, 27 липня, у Львові вшановуватимуть пам’ять загиблих у Скнилівській трагедії. Цьогоріч минає десять років від дня страшної авіакатастрофи. Однак, за цей час наша країна так і не спромог­лася надати повноцінні грошові компенсації багатьом постраждалим. 

За словами адвоката потерпілих в українських і в Європейському суді Світлани Хилюк, що більше часу минало від дати трагедії, то менше ставало тих, хто мав відповісти перед судом за те, що сталося. Так, спочатку статус обвинувачуваних у справі мало більше десятка осіб, однак “невинуватими” виявилися насамперед ті, хто займав високі посади у Повітряних Силах України та мав генеральські звання. Як наслідок: покарання за цю катастро­фу несе лише один із пілотів – Володимир Топонар.

Відтак, понад сотня осіб, які постраждали у Скнилівській трагедії, звернулися до Європейського суду з прав людини. Цьогоріч саме тут розпочався активний розгляд 33 справ – кожної родини окремо. 

Потерпілі скаржаться на порушення права на життя, яке, за словами представника потерпілих в Європейському суді з прав людини Дмитра Гудими, серед іншого полягає і в зобов’язанні держави вжити всіх заходів, аби вберегти громадян від будь-яких загроз, особ­ливо під час проведення нею урочистих заходів. У середньому Європейський суд за життя людини присуджує 50 тис. євро компенсації.

ДОВІДКА

Скнилівська трагедія сталася під час святкування 60-ї річниці 14 АК на Скнилівському аеродромі під Львовом 27 липня 2002 року. Внаслідок падіння винищувача Су-27УБ у натовп глядачів, загинуло 77 осіб (серед них 28 дітей) і постраждало близько 250 людей. За кількістю загиблих вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят. 

Тим часом самі потерпілі нарікають на несправедливі виплати компенсацій. За словами адвокатів, судді не вникали в ситуацію кожної родини і, як наслідок, неповнолітня донька, в якої загинула мама, отримала 20 тис. грн, а дорослий брат загиблої – 100 тис. Також, були випадки, коли за важкі травми людям присуджували 10 тис. грн компенсації, а за середні – 250 тис. грн. Окрім цього, деяким неповнолітнім дітям, які втратили батьків у Скнилівській трагедії, присудили по 300 – 400 грн щомісячної компенсації, але і ці мізерні суми можуть не виплачуватися роками. 

“Ми хочемо справедливості, щоб Європейський суд розсудив нас та державу Україну, бо зараз немає іншого механізму відшкодування, як фінансові компенсації”, – каже Стефан Козак, потерпілий і керівник ГО “Скнилівська трагедія”. Чоловік обурюється, що потерпілим держава виплатила менше грошей, аніж громадянам Росії і Ізраїлю після того, як російський літак збила українська ракета. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5081 / 1.55MB / SQL:{query_count}