Проект внесення вісьмох дерев’яних українських церков до Світової спадщини у ЮНЕСКО прийняли без зауважень. Експерти вражені: таке буває вкрай рідко. Із восьми запропонованих церков – чотири на Львівщині. Тепер фахівці із збереження історичної спадщини чекають на приїзд у вересні інспектора ІКОМОС, який проведе огляд пам’яток.
Наразі цього тижня розпочала свою роботу українсько-польська робоча група. Фахівці подивилися дерев’яні церкви Прикарпаття, Закарпаття і Львівщини, а наприкінці тижня поїдуть у Польщу.
ДО ТЕМИ Церкви обирали за певними критеріями. Основними були автентичність (тобто об’єкт має бути побудований для конкретного місця, повинен мати всі ті елементи, які були збудовані від самого початку, перенесені церкви не розглядалися), церква не може бути обробленою сучасними матеріалами. Також бралось до уваги оточення храмів (нічим не забудоване, не пошкоджене), доступність (як для вірян, так і для туристів), технічний стан. |
“Серед проблем українських церков – утримання та поганий технічний стан. Наприклад, унікальна Ужоцька церква всередині забита фанерою та частково пластмасою. Ззовні це фантастична церква, а всередині вона зіпсована. Є великі проблеми в Дрогобичі. Дрогобицька церква святого Юрія – найкраща дерев’яна церква в Україні. Те, що ми рекомендували там зробити, поки що не зробили. Але думаємо, що все-таки до вересня всіма можливими силами будемо натискати, щоби трішки поправити ситуацію, яка там є”, – розповів Володимир Герич, директор державного історико-архітектурного заповідника у Жовкві, де є одна з церков-претендентів до ЮНЕСКО.
“Такі об’єкти у Польщі підлягають консервації і у них держава вкладає гроші. У проекті йдеться про бажання показати як держава і громадськість дбають про ці об’єкти. Ми це робимо все для того, щоб під час голосування наступного року, у якому прийматимуть участь усі країни, більшість сказала “так, це достойні об’єкти”! Щоб показати всьому світові, що ми тут маємо. Тішить те, що порушень архітектурної цілісності пам’яток, які знаходяться під охороною, стає все менше, через те що змінюється свідомість парафіян. Люди починають розуміти яка цінність знаходиться в їхніх руках”, – каже Маріуш Чуба віце-директор Національного інституту спадщини з Варшави.
ДОВІДКА До номінації у список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО у Львівській області пропонують чотири дерев’яні церкви: ансамбль церкви святого Юрія у м. Дрогобич (XVI-XVII ст.), ансамбль церкви Пресвятої Трійці у м. Жовква (1720 р.), ансамбль церкви Собору Пресвятої Богородиці у с. Маткові Турківського району (1838р.) та ансамбль церкви зiслання Святого Духа у с. Потеличі Жовківського району (1502р.). |
“Філософія полягає в тому, що ми подаємо на огляд світу найкраще, що маємо. І ми як українці, як етнос, як нація, найкраще, що маємо в архітектурі, це дерев’яну церкву. Софія Київська – це візантійська архітектура. Це зовсім інше. А у нас своє, рідне, чого нема в цілому світі – дерев’яна церква”, – каже Володимир Герич.