
На обласні маршрутки, які їздять по Львову, міські чиновники нарікали вже не раз. Мовляв, ці автобуси створюють хаос у транспортній схемі і створюють додаткові корки у Львові. Однак останньою краплею стала нещодавня поява на вулицях міста маршруту № 371.
У мерії кажуть, що цей маршрут треба ліквідувати, бо він їздить без їхнього дозволу і дублює комунальний №3а, що призводить до зниження його рентабельності. Тепер міські чиновники з перевізниками виступають публічно одним фронтом проти дублюючих приміських маршрутів.
ДО ТЕМИ
Останнім часом пожвавішали розмови про підвищення цін на проїзд у маршрутках до трьох гривень. Перевізники не заперечують цих намірів. У “Львівелектротрансі” заявили: якщо перевізники піднімуть ціну в автобусах до 3 грн, то вони будуть підвищувати ціну до 2 грн. Наразі начальник управління транспорту міської ради Микола Жук повідомив, що всі розрахунки щодо витратної частини маршрутних перевезень були надані у відділ цінової політики департаменту ЖКГ, який має опрацювати ці розрахунки і винести вердикт, чи вони насправді відповідають процедурі формування тарифу. Тоді ЛМР розгляне питання щодо підвищення тарифів.
“Це питання складне і його не можна розглядати однобоко, ніби, якщо ми сьогодні різко піднімемо ціну на перевезення, то економіка наших підприємств раптово стане значно кращою. Ми розуміємо, що сьогодні вартість 2 грн обтяжує наших клієнтів, мабуть, теж немало. Тому треба дуже виважено підходити до цього питання і чи воно на часі. Якщо ми різко піднімемо вартість перевезення, можемо отримати зворотній ефект – спад послуг. Це питання треба вивчити і зважити ретельно і тоді приймати рішення”, – каже директор АТП №1 Михайло Сидорович.
“Згідно з нормативними документами, тариф переглядається, коли один з параметрів зріс на 10%. А пальне зросло на 25%, відколи було затверджено тариф 2 грн. Мінімальна зарплата зросла на 70%. І по інших параметрах відбувся ріст. Тому вартість проїзду сьогодні треба підіймати. Але ми повинні так само враховувати, що на наших автобусах їздять не громадяни Швейцарії, у яких зарплата 3 тис. євро, а їздять українці, в яких пенсія 1100 грн. Тому про рівень ціни, за яким підприємства могли б жити і розвиватися, ми навіть не говоримо. Ми ініціюємо, щоб вартість проїзду становила 3 грн – саме такі розрахунки ми подаємо”, – каже Іван Велійка, директор фірми “Міра і К”.
|
Наразі через місто пролягає понад 20 приміських маршрутів. У міській раді нарікають на те, що майже всі їхні маршрути на 50-70% пролягають територією міста і більше того, центральною його частиною.
“Найбільш проблемі місця – це несанкціоновані кінцеві зупинки приміських маршрутів. Всі вони знаходяться у центрі міста чи максимально наближені до нього. Місто разом з перевізниками пропонує альтернативні кінцеві зупинки”, – каже Микола Жук, начальник міського управління транспорту.
Посадовець, зокрема запевняє, що місто не погодило курсування нового маршруту №371, дозвіл на відкриття якого дали у Львівській обласній держадміністрації. “Таким шляхом вибудувана паралельна мережа, яка дублює міські маршрути, які накопичуються на складних ділянках”, – нарікає чиновник.
“Ми прекрасно розуміємо, що ми не можемо залишити людей без маршруток. Але виникає запитання чи потрібно 22 автобуси, щоб вивезти мешканців Рудно до Львова? Чи 20 автобусів, щоб вивезти людей із с. Сороки? Потрібно шукати компроміс. Була б здоровою пропозиція не ліквідовувати ці маршрути, а обмежити кількість автобусів, щоб їх було достатньо, щоб довезти людей до Львова. Має бути здорова кількість машин”, – розмірковує Іван Велійка, директор фірми “Міра і К”.
“Перевантаженість центральної частини міста автобусами не найкращої комплектації та технічного стану створюють високу загазованість вулиць, яка виникає в результаті вуличного потоку транспорту. Немає логістики в перевезеннях”, – каже Михайло Сидорович, директор АТП №1. “Ця проблема є вже давно, ще до нової транспортної схеми. Приміські маршрутки не мають заїжджати до Львова, бо вони забирають міського пасажира і впливають на рентабельність міських перевізників. Якщо ці всі маршрути зняти, міські перевізники могли б збільшити кількість своїх автобусів, щоб заповнити цю нішу. І тоді б нам не треба було різко збільшувати вартість проїзду, наприклад, не з 2 грн до 3-х, а на 2,5 грн”, – каже Юрій Лесь, директор львівської філії фірми “Фіакр-Львів”.
Більше того, в мерії нарахували вісім обласних, на їхню думку, несанкціонованих приміських маршрутів. Натомість обласні чиновники усе заперечують. “У нас немає жодного нелегального перевізника. На якій підставі ми повинні погоджувати відкриття маршрутів. Всі ці маршрути відкриті більше десяти років тому. Вони до першого січня нікому не заважали. Ті недоліки, які виникли з впровадженням нової транспортної мережі міська рада хоче перекласти свої недопрацювання, прорахунки на приміські маршрути”, – каже Віктор Чайко, заступник начальника управління інфраструктури ЛОДА.
Водночас чиновник погоджується, що заїзд приміських маршруток в центр є не бажаним. “Логічніше було б, щоб вони доїхали до якогось місця формування міських маршрутів і тоді добирались до місця призначення. Але таке буде за умови, якщо місто забезпечить функціонування автостанцій і тоді ці проблеми вирішаться”, – вважає Віктор Чайко.
Тим часом на вул. Городоцькій-Збиральній до кінця року планують збудувати автостанцію. За словами Миколи Жука, начальника міського управління транспорту, є проект перспективної автостанції Городоцького, Самбірського, Старосамбірського, Мостиського напрямків, яка б мала там бути.
“У п’ятницю рішенням виконкому затверджений проект розбудови автостанції на вул. Городоцькій-Збиральній. Процес рушив. Думаю, що до кінця року, а то й швидше, ця автостанція буде збудована для розвантаження площі Двірцевої. Адже приміський вокзал і площа Двірцева вже не можуть впоратися з тією кількістю автобусів, які тут курсують”, – зазначив Микола Жук.
За словами перевізників, через Львів їздить приблизно 220 приміських автобусів, які складають 30% від усіх маршруток у Львові. За неофіційними даними водій одного автобуса у Львові щодня здає в АТП орієнтовно 450-500 грн. Таким чином за приблизними підрахунками ціна питання – 100 тис. грн в день, які недоотримують львівські перевізники.