Під час Євро-2012 вони відкрили для себе і полюбили древній Львів – привітне та гостинне, толерантне та доброзичливе, безпечне та чисте місто. У ті червневі дні вони і ми кайфували від фантастичної атмосфери у місті Лева! Ми тішилися і пишалися, коли вони називали наше рідне місто класним й казали, що обов’язково повернуться зі сім’ями та друзями і наступну відпустку проведуть саме у Львові!
Звісно, що мова про емоційних та драйвових фанів свята футболу – співучих данійців, красенів-португальців та веселих німців, які площу Ринок та проспект Свободи перетворили на епіцентр позитиву. Загалом впродовж чемпіонату місто відвідало понад 150 тис. туристів.
Запальні вболівальники поїхали додому не лише переповнені футбольними емоціями, але й у захваті від архітектурних перлин та європейського Львова, дешевого пива і смачного борщу, запашної кави, галицької гостинності і вродливих дівчат! Іноземцям сподобалося тут усе, зокрема й ціни, тому вони пообіцяли обов’язково повернутися. Хтось подався додому вивчивши: “Вітаю” та “Будьмо! – Гей!”, інші ж знайшли тут нових друзів і тепер листуються з ними у соцмережах.
А ось один із данійських уболівальників повернуся додому з особливою згадкою про Євро-2012 у Львові – повіз зі собою примірник “Львівської Пошти”, де було його фото на першій сторінці нашого видання. На світлині – щасливий фан із національним стягом Данії на пл. Ринок. Напередодні третього і останнього матчу у Львові фотограф видання знову ж таки на пл. Ринок удруге (!) зустрів уже знайомого співучого героя-вболівальника і подарував йому газету. Радості і щастю не було меж!
Євро-2012 ще більше закріпило за Львовом статус туристичної столиці України. У мерії сподіваються, що іноземці приїдуть у Львів уже як туристи, а не футбольні фани. Тому для міста пріоритетом є розвиток туризму і промоція. Посадовці та львів’яни певні: туристи обов’язково (і ще й не самі) повернуться до нас, і їм є що показати і чим зацікавити – храми, музеї, театри, старі вулички, колоритні фестивалі та свята. Так, на серпень 2012-го запланований фольклорний фестиваль “Етновир”, у вересні буде міське свято “На каву до Львова”, а далі – фестиваль ковальського мистецтва “Залізний Лев”, свято сиру і вина.
Міський голова Львова Андрій Садовий вважає, що місто має якнайкраще використати позитивні результати від свята футболу. “Туризм – пріоритет для міста, а успішне проведення Євро-2012 – це велика перспектива для туризму Львова. Місто отримало звання комфортного для туриста, тому тепер очікуємо наступних хвиль туристичних потоків – чимало з уболівальників планують приїхати сюди з родиною та друзями, – зазначає очільник міста. – Вважаю, що важливо не зупинятись, а швидко впроваджувати в життя позитивні результати від Євро-2012, щоб у місті розвивався туризм. Якщо ми б половину податків лишали у Львові, то був би інший розклад цифр. А коли ми 90% зароблених грошей віддаємо Києву, то можемо розраховувати на якусь певну частку. Як-от, маємо аеропорт, а це великі перспективи для міста на майбутнє”, – певен мер.
Поза тим, на думку міського голови, Львів у сфері туризму наразі зробив лише 2%, а 98% – ще треба зробити. “Маємо велику можливість росту. До речі, Львів – єдине місто в Україні, яке вступило у європейську туристичну асоціацію”, – додає Андрій Садовий.
А ось із покращенням розвитку сфери бізнесу згодом Львів, як сподівається мер, матиме більше французьких, німецьких та австрійських туристів. “Якщо будуть авіарейси до США та Канади, то варто Львову очікувати туристів і звідтіля”, – додає він. На думку мера, люди, які їдуть на відпочинок у Трускавець, Моршин та Східницю, обов’язково заїздять до Львова.
На запитання “Пошти”, кого Львів може очікувати у першу чергу після Євро-2012, міський голова Львова відповів: “Передусім українського туриста, зокрема зі Східної України. Якщо порівняти Краків, то з восьми мільйонів туристів п’ять – поляки, а три – іноземці. Думаю, що аналогічна пропорція зберігається і в нас. Це дуже добрий турист, бо у нашому місті він знаходить європейську атмосферу та українські ціни. Тому в цьому керунку працюватимемо й надалі”.
В останні роки до нашого міста активно почали їздити заможні росіяни. Скажімо, у цьому році, за словами мера, на Alfa Jazz приїздили дуже впливові люди з Москви та Санкт-Петербурга. “Також досить активними стали й білоруси, тому плануємо під час Днів Львова у містах Білорусі запросити їх до нас. У них до нас немає віз, а до країн Європи вони обов’язкові, – зазначає мер.
Тим часом, на думку відомого американського телеканалу CNN, найпершу зупинку в Україні іноземні гості мають зробити у Львові. Про це йдеться у відеосюжеті телепередачі “Eye on Ukraine”, що її після Євро-2012 запустив CNN, повідомляє Інформаційний центр “Україна 2012”. Цикл програм розповідає про те, як змінилися українські міста завдяки проведенню футбольного турніру.
“Львів – місто в 500 кілометрах на захід від Києва. Це маленька Німеччина. Це місто з вулицями, що вимощені бруківкою, приголомшливою архітектурою, чудовою кавою, молочним шоколадом та смачним пивом. У Львові все виглядає, пахне та смакує так, як найкраще у Європі”, – наголошує журналіст телеканалу.
На переконання американського телеканалу, Львів займає вигідне географічне положення і є важливою точкою на торговельному шляху між Сходом та Заходом. “У Львова є чудовий туристичний потенціал. Це історично-фінансовий центр України. Місцеві мешканці сподіваються, що багато туристів, які відвідали місто під час Євро 2012, повернуться сюди”, – резюмує CNN.
КОМЕНТАРІ | |
Петро Радковець, львовознавець: |
Сергій Кушнір, віце-президент Української асоціації туристичних агентств: |
- Для туристів є багато атракцій у Львові. Скажімо, унікальний Шевченківський гай. Є музеї, які ще досі не пізнані, навіть самими львів'янами. Архітектура теж займає належне місце в сфері видовищ. Але я б робив ставки все ж таки на той креатив і гостинність львів'ян. Це вражає європейців набагато більше, ніж усі пам'ятки!Також украй важливою є атмосфера львівських затишних подвір'їв. Мене здивувало, що сказали німці: "У нас усі архітектурні пам'ятки так відновлені, що навіть не видно історії, а у вас видно, що це історична пам'ятка". Звісно, розумію, що воно не має валитися, але все-таки воно дозволяє відчути оцей дух міста... Львів не є просто кам'яний пам'ятка - він живий!Ми можемо показати національні традиції, але, на жаль, нині для того, щоб вони були належно представлені, треба фінанси. Тому самі львів'яни мусять показувати свої креативні доробки. Навіть ті ресторани, які позиціонують себе як українська кухня, далеко не є такими. Там або взагалі не українські страви, або туди заходити не зовсім хочеться. На жаль, українська кухня представлена, як на мене, погано, хоча креатив львівської ресторанної справи стоїть дуже високо. І це оцінюють європейці, навіть ті фани, яким було важливо, здебільшого, пиво. | - Наразі сказати точно, скільки туристів і звідки приїдуть неможливо. Згідно зі статистикою, планується збільшення туристичного потоку на 40%. Певен: здебільшого приїдуть туристи з тих країн, збірні яких грали у Львові. Традиційно, окрім поляків, найімовірніше, завітають німці та данійці. Поляки переважно цікавляться історичними екскурсіями і відвідують наші замки. Певно тому, що там власниками деякий час були поляки. Для Європи наші замки взагалі нецікаві, бо в них вони набагато кращі - більші, гарніші, краще збережені. Під час Євро у туристів був інтерес до футболу, випивки, їжі та дівчат. Туристи по музеях не ходили... Загалом туристи у Львові оглядають історичну частину міста. Вітчизняні туристи повністю відрізняються від закордонних. Тут вони на все не дивляться круглими очима. Переважно замовляють історично-оглядові екскурсії - їх цікавить історія з легендами. Ми можемо привабити туриста тим, що ми ще нерозкрита Європа, тому правильний вибір промоції - це йти в сторону того, що ми невідомі. В Празі, до прикладу, ви не знайдете автентичного будинку, там все перемальовано. У нас ще можна відчути справжній дух. Ми не можемо сказати, що маємо щось таке, що немає в них. А якщо сказати так, що ви побачите ту Європу, якої ще не бачили інші, тоді успіх гарантовано. |
Стів із Німеччини, який веде блог для туристів, написав про своє захоплення Львовом: “Я поїхав на футбольний чемпіонат, але відкрив для себе набагато більше: історичний центр, приємних людей, красивих дівчат та смачну їжу… Якщо б хтось запитав мене щось про Україну до мого приїзду сюди, я б відповів щось на зразок: “Київ, Чорнобиль, старі будівлі радянських часів, церкви та кирилиця”. Проте, я повернувся з України із зовсім іншими відповідями”, – пише блогер, інформує медіа-центр “Львів 2012”.
Стів зазначає, що Львів у західній частині України є мабуть найкрасивішим містом країни і дуже нагадує Відень та Будапешт: древні будівлі, вкриті бруківкою дороги, жінки у середньовічних костюмах, гостинні кафе та ресторани з терасами разом із сонячною погодою створюють бездоганне поєднання.
“З моменту приїзду я був оточений добротою, привітністю та бажанням місцевих жителів допомогти. Також я зустрів волонтерів, які допомагали людям цілий день, не отримуючи за це гроші і ще зрозумів, наскільки багато красивих та гарно вбраних дівчат живуть тут. Вони – ще одна хороша причина, щоб повернутись у Львів”, – ділиться враженнями від Львова досвідчений турист-блогер.
Згадував блогер і про традиційні страви – борщ і пироги, за його словами, повинні бути у списку їжі тих, хто їде до Львова. Також гість Львова добре відгукувався про ціни на житло та транспорт. “Для туриста середнього достатку із Західної Європи Україна виглядає раєм”, – резюмує німецький турист.
150 тисяч туристів із понад 30 країн світу відвідало Львів під час 10 днів єврочемпіонату. Найбільше гостей було з Німеччини та Португалії. Загалом у місті за дні турніру побувало 32 тис. німців, 15 тис. данійців, 10 тис. португальців, повідомляє медіа-центр “Львів 2012”.
400 тисяч осіб відвідали об’єкти Євро-2012 за час проведення трьох футбольних матчів у Львові. Майже сто тисяч побували на стадіоні, утричі більше – у фан-зоні.
250 євро – саме стільки витрачали іноземні фани у Львові на один матч, враховуючи транспорт, проживання, харчування та квиток на стадіон. Про це заявив директор департаменту “Євро-2012” Львівської міськради Олег Засадний.
100-120 євро – коштували готелі в центрі Львова
50-70 євро – вартість готелів на околицях
Від 30 євро – ціни на проживання у хостелах
“Спілкувався з австрійськими та британськими експертами, які стверджують, що Євро-2012 дає відчутний ефект збільшення напливу туристів. Судячи з їхніх оцінок, уже у листопаді Львів може очікувати масових відвідин туристів. Десятки тисяч іноземців тепер діляться з друзями та знайомими власними позитивними враженнями про місто”.
Андрій Сидор, директор ПП “Дік Арт”
“Львів став відкриттям для німецького фана. Багато хто повернеться з друзями та сім’ями на відпочинок, і я також. Львів більше схожий на західноєвропейське місто, у Харкові ще “радянський” устрій”.
Герд Вагнер, один із керівників
німецького фан-посольства у Львові
“Промоція, яку отримало місто від Євро, безцінна і повернеться нам сторицею. Як свідчить досвід попередніх турнірів, приплив туристів до приймаючих міст зріс на 40%. Тому чекаємо цих гостей знову”.
Соломія Короненко, заступник директора ЛКП “Агенція з підготовки м.Львова до Євро-2012”
“Сума на харчування була додатковою мотивацією людей приїхати ще й на третій матч. Фани були приємно здивовані тим, що обід може коштувати 10 євро разом із пивом. Тому всі ресторани у центральній частині міста справді залишилися дуже задоволені кількістю відвідувачів і доходів”,
Олег Засадний, директор департаменту “Євро-2012” міськради
“Львів був великим туристичним центром України. Ми конкурували з колоритними великими містами держави. А після Євро знаємо, що ми є вже впізнавані в Європі, що нас уже знають і до нас повернуться”.
Вардкес Арзуманян, відомий львівський ресторатор
“Очікуємо, що потік іноземців до Львова збільшиться втричі. Спілкувався з німцями під час візиту у Варшаву, вони знають про Львів через відгуки, цікавляться Львовом і планують сюди приїхати. Вже цього літа зможемо простежити приплив туристів”.
Лев Підлісецький, координатор проектів “Чудо-Тур”
Галина Гриник, в. о. начальника міського управління туризму, про те, як розвиватиметься галузь після футбольного чемпіонату
Євро-2012 стало для міста не лише випробуванням, але й чудовою промоцією. Про Львів заговорили всі. Для європейців він став справжнім відкриттям, адже ніхто не очікував, що десь в Україні є справжній райський куточок для туристів, що зберіг у собі купу незвіданих таємниць. Тому всі сподіваються, що цей запал не згасне, а навпаки розгориться все більшим потоком туристів до древнього міста. Про те, яких змін очікують в туристичному бізнесі “Пошта” запитала у в. о. начальника міського управління туризму Галини Гриник.
“Ті іноземці, які зупинялися у Львові під час Євро-2012, хочуть повернутися до нас у липні-серпні і вже забронювали житло у Львові. Ці люди також замовили тури і на наступний рік і планують свою поїздку. Ми очікуємо, що вони повернуться не лише самі, а й привезуть своїх друзів, членів сім’ї”, – каже співрозмовниця.
– Євро стало додатковим каталізатором, який дозволив нам покращити та здійснити чималі інфраструктурні зміни. Тому очікуємо інших туристів, які прилетять до нас на ділові зустрічі, на конференції чи просто на відпочинок. Загалом Львів отримав багато позитивного досвіду.
Поза тим, готелі, думаю, зробили певні висновки. Адже, як свідчить досвід, деякі готелі підвищили ціни, а натомість були не цілком заповнені… Далі мусимо ще активніше працювати і не зупинятися на досягнутому. Зокрема, створена робоча група з розвитку туризму, виділили цільові групи, над якими працюємо.
– Передусім затримати туриста якомога довше, щоб він більш комплексно пізнав місто. Ми повинні розуміти зацікавлення туриста, розуміти його потреби і вподобання.
– Сегмент туристів буде змінюватись. Раніше у нас теж було багато готелів, у них були хороші конференц-зали, але вони не могли бути настільки заповнені, бо ділові люди не мали змоги зручно прилетіти до Львова. А відкриття летовища дало таку можливість. Тому очікуємо в цьому напрямку великих змін. Те, що львів’яни теж зможуть вільно літати в інші країни, розказувати про себе і про наше місто – буде додатковою чудовою промоцією.
– Основні аудиторії, над якими працюємо – німецькі, польські та австрійські туристи. Також мусимо думати над розширенням внутрішнього туризму, а також гостей із Росії та Білорусі.
– Їздимо на міжнародні виставки, робимо презентації на великих міжнародних конференціях, проводимо їх у Львові. Одна з них, а саме “Перемагай з Левом!”, проходитиме вже втретє. На цей комплекс заходів, спрямовуємо наші зусилля. Загалом Львів приймає участь у масштабних туристичних виставках упродовж останніх шести-семи років, у тому числі двох найбільших – Лондонській і Берлінській. Там представляємо каталоги львівських туристичних продуктів і запрошуємо на різноманітні дійства. Дуже приємно, коли нам дзвонять з туристичних фірм, які розробили спеціальні тури під ці туристичні продукти.
– Нам вдалося домовитись із турбізнесом, що проводити промоцію міста за такими напрямками: архітектура, мистецтво, спорт, відпочинок, смаколики, пиво, духовність, конференц-туризм. Це основні напрямки, завдяки яким можемо сформувати в туристів уявлення про Львів. Ми повинні розробити цю програму так, щоб закордонний турист отримав її в себе вдома і приїхав до міста Лева.