Меркурія буде врятовано!

У Львові розпочали реставрувати скульптуру Меркурія на даху будинку в проїзді Крива Липа

У Львові розпочали реставрувати скульптуру Меркурія на даху будинку в проїзді Крива Липа

Стартував третій етап порятунку скульптури Меркурія відомого львівського митця XIX ст. Леонардо Марконі. Статуя прикрашає карниз колишнього будинку управління залізниці на вулиці Січових Стрільців, 3. Ідея врятувати цей витвір мистецтва з’явилась у групи ініціативних людей ще навесні два роки тому. Впродовж цього часу її учасники працювали в різних напрямах, щоб зібрати необхідні для проведення реставраційних робіт гроші і залучити до цього якомога більшу кількість небайдужих. 

“Перш за все, ми збирали гроші. Зокрема, ставили скриньки в численних закладах, проводили благодійні акції, виставки, концерти, кінопокази, всі кошти з яких також йшли на нашу мету. Працювали з підприємствами та організаціями”, – розповідає учасник ініціативи “Врятувати Меркурія” Ростислав Паранько. 

 “Наша місія була організувати все таким чином, щоб це відповідало чинному законодавству, а сама реставрація відбувалась в належному напрямку”, – пояснює Андрій Салюк, президент благодійного фонду збереження історико-архітектурної спадщини Львова. За його словами, досить важко зібрати і належно оформити всю документацію людям, які не є спеціалістами в тій галузі, відтак довелося допомагати.

Всього від початку діяльності ініціативи було зібрано 43 тис. 407 грн. За словами ініціаторів, із них 33 тис. 777 грн уже використали. 23 тис. 312 грн, пішла на цілі, безпосередньо пов’язані з реставрацією. Деяку частину цих грошей треба було використати на промоцію та рекламу. 

“Таким чином за ці кош­ти нам вдалося створити реставраційне завдання та проектно-кошторисну документацію”, – каже Ростислав Паранько.

Третій етап власне реставрації вимагає ще 160 тис. грн. Ці гроші погодилось надати в межах свого проекту відновлення старої частини міста Львова Німецьке товариство міжнародної співпраці (GIZ). “Ми залюбки ці гроші виділили для того, щоб, по-перше, підтримати громадську ініціативу, а по-друге, врятувати саму скульптуру”, – розповів Дірк Брюгеман каменяр-реставратор з Німеччини.

Реставрацію проводитимуть фахівці з “Львівської політехніки” разом з  німецькими експертами.

“Скульптура в надзвичайно поганому стані. На Меркурія вкрай негативно вплинули некоректні ремонтні роботи, які проводили десь у 1970–х роках, тому що там було використано дуже багато цементу, що суттєво зашкодило самій скульптурі. Ми прийняли рішення попередньо зміцнювати його вапняною водою, а місця, де є розшарування каменю, ін’єктувати безпосередньо вапняним тістом. Паралельно також змушені знімати неймовірно агресивні біонарости – мохи і лишайники, які дуже важко знімаються”, – пояснює Олег Рибчинський, доцент кафедри реставрації “Львівської політехніки”.

Ще однією проблемою, з якою зіткнулись ініціатори порятунку Меркурія – риштовання. Як розповів Богдан Солоха, менеджер компанії, яка  безкоштовно його надала, вище над будинком фактично немає можливостей для кріплення. “Ми на даху зробили спеціальну об’ємну конструкцію, щоб риштовання було стійким, і до пам’ятки можна було безпечно дістатись”, – каже Богдан Солоха. 

За словами реставраторів, всі роботи планують закінчити до середини жовтня, якщо буде добра погода. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4441 / 1.56MB / SQL:{query_count}