Гуляючи у серці Львова, схоже, що перебуваєш на карнавалі – на пл. Ринок та на пр. Свободи всі співають, танцюють, а також є живі скульптури! Центр перетворився на великий ярмарок зі святковим футбольним настроєм. Практично у всіх сувенірних ятках продають футбольну символіку, є дуже багато краму ручної роботи.
Тим часом перевагу іноземні фани надають не українським сувенірам, а таки футбольній символіці та пиву. Тішить, що більшість крамарів хоч мінімально знають англійську мову. Ба більше, чимало сувенірних торговців не зі Львова, а з Центральної України та Криму.
Найвищі ціни на сувенірний крам у фан-зоні на пр. Свободи. Так, у наметі міста-господаря Львова ціни коливаються від 10 грн за магніт і до 500 грн – за… постільну білизну зі символікою Євро-2012. Складається враження, що в офіційному львівському наметі подарунки лише для жінок, адже окрім постільної білизни, продавці пропонують тарілки, дощечки для нарізання їжі, підставки та рукавички для гарячого посуду і все з футбольною символікою!
А ось у наметі УЄФА Євро-2012 ціни на сувеніри дещо вищі та стартують від 50 грн. Футболки з атрибутикою чемпіонату у фан-зоні коштують від 100 до 250 грн, а олімпійки продають по 400 грн. Що цікаво, ціна футболки нашої збірної – 300 грн, а інших збірних – 800 грн!
Як розповів “Пошті” продавець цих сувенірів, футболки португальської збірної розкупили найшвидше, а найбільшим попитом користуються футболки української збірної. Ба більше, їх купують не лише українці, але й іноземці.
У фан-зоні також можна придбати талісмани Євро-2012 Славека і Славка у вигляді м’яких іграшок за 150 грн та копії м’ячів чемпіонату за 1300 грн. Охоче купують й солом’яні капелюхи з німецькими, португальськими, українськими стрічками.
Усі знають, що найбільше різноманіття сувенірів є на львівському вернісажі. Але нині він пустує, продавці бідкаються, що вже другий тиждень у них немає покупців. “Максимально, що іноземці у нас купують – це магніти із Львовом за 10-15 грн. Ми навіть ціни не підіймали! Дивно, на пиво фани мають гроші, але не на подарунки. Продаж вишитих сорочок зараз взагалі зупинився”, – розповіла “Пошті” пані Леся, продавець із вернісажу.
Ятки з подарунками стоять, де є тільки місце, проте, всі продавці кажуть, що вболівальники купують більше футбольні сувеніри. На крам із народною символікою звертають увагу більше наші люди або туристи з Канади та США. Ось керамічний посуд туристи вибирають частіше з рослинним орнаментом, аніж зі зображеннями козаків. За спостереженнями “Пошти”, українські туристи, зазвичай, торгуються, а ось чужоземці цього взагалі не практикують.
Дуже багато на львівських вуличках прикрас і сувенірів ручної роботи: ляльки-мотанки цінять від 50 грн, ткані сумки – орієнтовно 100-140 грн. Туристам пропонують взяти участь у різноманітних майстер-класах – зробити власну ляльку, зліпити щось із глини. На жаль, такі забави найбільше цікавлять українців, іноземці-фани залишаються уважними спостерігачами.
Чимало людей, які продають львівські сувеніри, з’їхались з різних куточків України. На пл. Ринок діє монетний двір, де козаки із Миргорода вибивають монети з футбольною символікою, гербом Львова або зображенням короля Данила Галицького. Такі монети коштують 20-30 грн в залежності від металу, найменшим попитом у туристів користуються монети з Данилом Галицьким.
Більшість продавців мінімально знають англійську мову, принаймні можуть пояснити, що продають та за скільки, також на львівських вуличках багато й російськомовних продавців.
“Ми привезли м’які іграшки ручної роботи, більшість іноземців купують сучасні кумедні ляльки, а з народного – іграшки-козаки у вигляді яйця. Ціни у нас стартують від 50 грн”, – розповів “Пошті” Сашко, продавець із Києва.
Сфотографуватись із львівським півнем біля ратуші пропонує пані з народному строї, ціну за світлину не каже, лише показує на кошик з грошима. На пл. Ринок пропонують зробити фото з живим орлом чи соколом із Криму. “Пошті” хлопці дозволили сфотографуватись за 20 грн, хоча усім іноземцям кримчани називають ціну у 50 грн. Найбільше ж туристи фотографуються з великими “скульптурами” м’ячів, та це й не дивно, адже безкоштовно.
Гуляючи на пр. Свободи, важко не запримітити, що практично на усіх вітринах магазинів є інформація про знижки. Навіть на деяких табличках вказано, що акція закінчується 17 червня, коли у Львові буде останній матч. Проте “Пошті” продавці цих магазинів так і не зізналися, чи ці знижки сезонні, чи через зменшення попиту.