Ласий шматок землі площею 22 га знаходиться біля самого Самбора. Місцина давно мала шанси стати житловим районом. За часів Радянського Союзу на ділянці почали будувати прядильно-ткацьку фабрику, але так і не завершили. Довший час земельна ділянка пустувала. На початку 2000-х років недобудови фабрики викупив Василь Кархут. Він же взяв в оренду 22 га землі навколо. Однак загосподарювати на цій ділянці заважали юридичні нюанси - земля належить до земель резервного фонду селищної ради. Тому, перш ніж щось робити, потрібно було земельну ділянку включити в межі населеного пункту. Щоправда, домовитися з Бабинською сільською радою панові Кархуту не вдалося, тому підприємець пішов обхідним шляхом.
У 2006 році пану Кархуту порадили, що логічніше і простіше прив'язати ділянку до хутора Рудня Бісковицької сільської ради, який територіально розташований ближче, ніж Бабина. Він намагався домогтися зміни меж населених пунктів, але, дослухавшись до протестів сільського голови села Бабина, Львівська обласна рада їх не погодила. Щоб довго не ходити владними коридорами, Василь Кархут звернувся... до суду.
Вирішив справу Самбірський міськрайонний суд Львівської області з головуючим суддею Марчуком І. С. Він змінив межі населених пунктів, перенісши 22,35 га землі з Бабинської у Бісковицьку сільську раду, віддавши землю в оренду пану Кархуту без згоди на те ради села Бабина. Рішенням суду також змінено цільове призначення зазначеної ділянки із земель промисловості на землі житлової та громадської забудови і зобов'язано постійну комісію з питань використання земель та регулювання земельних відносин Львівської обласної ради подати на сесію документацію щодо зміни меж населених пунктів.
"Ми готові були віддати цю землю в оренду, гроші від якої мали надходити в бюджет. Однак для цього треба було спершу змінити межі села і ввести в них саму ділянку. Це потребувало багато часу та документів. Пану Кархуту порадили, що простіше прив'язати ділянку до хутора Рудня Бісковицької сільської ради. Але для цього треба було нашу згоду. Ми її не давали. Нам нема потреби цього робити. Але, незважаючи на нашу незгоду, таке рішення ухвалив суд. Наскільки мені відомо, там зараз надають ділянки під індивідуальне будівництво. Ми можемо подавати скаргу в апеляційний суд, але для цього потрібні гроші на адвоката", - розповів "Пошті" голова Бабинської сільської ради Василь Мінкевич.
За словами юристів, часто такі "ходи" є звичайними схемами майже законного перерозподілу землі.
"Питання зміни меж має розглядатись за умови згоди обох територіальних громад. У разі, коли одна з громад не погоджується, що може бути цілком логічним і очевидним, питання мало б вирішуватись обласною радою - колегіальним органом, компетенція якого поширюється на територію області. Суд міг визнати у своєму рішенні бездіяльність обласної ради в частині необґрунтованого нерозгляду питання про зміну меж, і тоді вже постановити рішення, яким зобов'язати раду розглянути і прийняти рішення про зміну меж. Але питання зміни меж із використанням судових рішень як встановлення факту бездіяльності і необґрунтованої відмови у прийнятті відповідного рішення - класична майже законна схема захоплення земель", - розповів "Пошті" Ярослав Жукровський, керівник проектів центру "Наше право".
Рішення самбірського судді щиро обурило не лише сільського голову, але і депутатів Львівської обласної ради. Обурило те, що суддя наважився врізати їхні повноваження і присвоїв їх собі. Адже зміна меж сільських рад належить виключно (!) до компетенції обласної ради. Тож депутатів закономірно дивує те, що суддя не знав цих норм закону. Тому обласна рада планує звернутися до Кваліфікаційної комісії суддів Львівської області щодо порушення дисциплінарного провадження, а можливо, і звільнення судді Марчука. Основним аргументом є те, що Бабинська сільська рада виступає категорично проти вилучення ділянки.
"Своїм рішенням суддя вилучив 22 га землі з однієї сільської ради і передав іншій без згоди Бабинської сільської ради. Суд не міг розглядати справи без цієї згоди. Ми звертаємося до Вищої ради юстиції щодо оцінки таких дій судді. Межі сільських рад може змінювати лише обласна рада", - сказав "Пошті" Євген Буба, депутат облради. До речі, під час сьогоднішнього сесійного засідання депутати Львівської облради розглядатимуть звернення до Кваліфікаційної комісії суддів у Львівській області щодо дій судді І. Марчука.
На жаль, застати суддю Марчука на робочому місці, щоб дізнатися його позицію, "Пошті" не вдалося...