Євро-2012: втрачені шанси Львова

За тиждень до свята футболу "Пошта" пригадує "євро"-обіцянки влади, які так і залишилися на папері

Те, чого ми чекали впродовж кількох минулих років, станеться наступного тижня – стартує Євро-2012! За роки підготовки до футбольного чемпіо­нату чи не всі зміни, які відбувалися в місті, чиновники приурочували саме цій події, навіть якщо вони не стосувалися безпосередньо футболу. 
У Львові за цей час зроблено чимало: відремонтовані дороги, підсилені міські електромережі, проведена велика промо-кампанія, зрештою, чимало людей знайшли роботу, працюючи на будівництві головних об’єктів. 
Попри те, є чимало обіцянок чиновників, які так і залишилися обіцянками. “Пошта” пригадала найголовніше, що мали намір зробити у місті до Євро-2012, однак так і не зробили. Також беремо до уваги те, що можна було ще зробити, маючи таку можливість. 
Нині, говорячи про готовність головних об’єктів міста до Євро-2012, можна відзначити новий аеропорт, який не лише успішно функціонує, але й має  чудово облаштовану  навколишню територію. 
Мусимо визнати, що більшість об’єктів зробили за “совковим” принципом: “є, і головне – щоб працювало”, бо естетична складова практично відсутня. Досить глянути на бідні газони біля стадіону, автовокзал чи “ганебну” площу Двірцеву! 
Попри виділені на підготовку величезні суми, владі наче бракує чи то часу, чи то бажання подекуди вирівняти чи засіяти газони, посадити квіти чи купити кілька сміттєвих урн. Не кажучи вже про косметичний ремонт страшних обдертих фасадів будинків, які бачитимуть іноземці на шляху аеропорт-вокзал-центр-стадіон.
Водночас Львів має достатню кількість готелів і хостелів. Для гостей якісно ознакували місто. Але фани поїдуть, а нам далі жити у ньому. Отже, подивимось, на нереалізовані можливості Євро-2012 для Львова.  

Омріяна “Арена Львів”

Стадіон – один із повністю готових і протестованих головних об’єктів. Разом із аеропортом вони є єдиними великими сучасними будівлями, зведеними у Львові за 20 років незалежності. 
Однак нещодавні прогулянки навколо арени залишають не надто позитивні враження. Деяких люків на дорогах і дощоприймачів так і не було! Багато дерев навколо повсихали, а газони висаджені неакуратно. Загалом, неозброєним оком видно, що благоустрій біля стадіону зроблений поспіхом, так би мовити, для галочки. На алеях відсутні сміттєві урни, видніються ями на новій дорозі. 
Зрозуміло: якщо до Євро-2012 цього ніхто не виправить, то цією “красою” милуватимемось ще багато років. Наразі біля арени освітлили пішохідну доріжку. Сподіваємося, закінчать і решту згаданих робіт. Пригадаємо і одну з дрібниць, яка мала стати родзинкою фасаду львівського стадіону. 
У 2010-му чиновники обіцяли, що “Арена Львів” вирізнятиметься з-поміж інших стадіонів оригінальним дахом, який матиме елементи національного колориту. А саме: по периметру покриття мав бути розміщений орнамент, який нагадував би вишиванку, якого чомусь немає…  

Аеропорт: готовність 100%

Єдиним об’єктом, готовим майже на сто відсотків разом з усією інфраструктурою, є повітряні ворота Львова. 
План реконструкції аеропорту включав перебудову існуючого аеровокзалу зі збільшенням його пропускної здатності. Сучасний термінал за годину зможе прийняти 2000 пасажирів. У понад 20 напрямків світу зможуть літати авіалайнери з Міжнародного аеропорту “Львів” ім. Данила Галицького. 
Наразі аеропорт успішно працює,  поступово збільшується кількість рейсів та авіакомпаній, які хочуть співпрацювати з ним. Однак інтер’єр не зможе потішити пасажирів українським орнаментом, як раніше обіцяли.  

Вокзал та площа перед ним

Сама будівля вокзалу справляє досить приємне враження, натомість площа Двірцева могла бути кращою. Звучало багато обіцянок стосовно неї, але всі вони залишились на папері. 
Зі слів чиновників, мав бути впорядкований сусідній сквер, добудоване і дещо зміщене транспортне кільце, знесений фонтан. Водночас слід віддати належне залізничникам, які відремонтували фасади корпусів вагоноремонтного заводу. А от на місці автостанції, яку планували перенести на Городоцьку–Збиральну, мала бути ще одна парковка. Єдині три маршрути, які відправлялись би від Двірцевої площі, – це автобуси до Моршина, Трускавця та Східниці.
Натомість навіть саму автостанцію належно не відремонтували. Чиновники планували замінити дорожнє покриття і тротуарну плитку, зробити її відповідно до європейських стандартів та навести лад з рекламою. Крім того, до вокзалу обіцяли провести тролейбусну лінію і втричі більше озеленити територію. Дотримали своєї обіцянки стосовно МАФів – деякі з них таки забрали. З обіцяного відремонтували відтинок вул. Чернівецької та посадили велику клумбу.

Автовокзал на Стрийській

На автовокзал “Львів”, що на вул. Стрийській, щодня з різних куточків України та з-за кордону прибуває велика кількість людей. Та цей автовокзал, що є воротами міста, вражає аж ніяк не красою…
Кілька років тому власники автовокзалу планували його модернізувати. До оновленого комплексу, окрім кас, залу очікування, мав входити готель на 500 місць, у самому вокзалі мали бути кав’ярні, фаст-фуд, розважальні заклади, конференц-зал і виставковий зал, офісні приміщення тощо. 
Планували реконструювати й криті платформи автовокзалу, щоб він міг приймати автобуси єврокласу. Архітектурно-містобудівна рада департаменту містобудування міськради лише зійшлась на думці, що автовокзал необхідно реконструювати, а сам проект визнали недосконалим. На тому все й закінчилося. 

Автостанції на папері

У Львові до 2012 р. планували реконструювати старі та побудувати дві нові автостанції. Їх мало б бути як мінімум чотири на кожний напрямок. 
Розробили проекти будівництва таких автостанцій: у городоцькому напрямку – ближче до кільцевої дороги, в личаківському – на території розформованої військової частини, у Рясне-2 та по вул. Зеленій. Нові автостанції мали постати на вул. Шевченка (яворівський напрямок) та на вул. Городоцькій, що біля ТЦ “Метро” (городоцький напрямок). Автостанцію на вул. Б. Хмельницького планували модернізувати і перетворити на автовокзал “Північний” (див. проект на фото). 
Внаслідок реалізації цього проекту мала б постати нова комфортабельна будівля. Її повинні були з’єднати критим переходом зі спорудою нинішнього вокзалу. Відтак новий автовокзал мав відповідати усім вимогам першого класу. Нічого з обіцяного виконано не було. Найбільше соромно стає за той жах, що є навпроти вокзалу. Автостанція №8 має не тільки  невпорядкований вигляд, але й є незрозумілою як для туристів, так і для самих львів’ян.

Тренувальна база

У списку тренувальних баз до Євро-2012 в області готували стадіони “Україна”, “Сокіл”, “Дрогобич”, “Моршин”, а у Львові – “Скіф”. Про це у 2010-му повідомив директор департаменту Євро-2012 Львівської міськради Олег Засадний. 
Зі слів посадовця, спершу було вирішено тренування команд-учасників Євро-2012 проводити у Моршині, а поселити людей у Трускавці, однак згодом ухвалили інше рішення – в Трускавці збудувати стадіон. Але, як з’ясувалося, іноземці відмовилися тренуватися у Львові. 
За інформацією “Пошти”, лише на “Скіфі”, можливо, тренуватимуться німці. Єдине, що там зараз готове повністю, – стадіон. Решта спорткомплексу не готова. За лічені дні до Євро-2012 там тільки почали асфальтувати частину території, яка нагадує радше будівельний майданчик. 

Громадський транспорт 

Обіцянки про забезпечення міста новими автобусами виявилися найбільшою брехнею. Планувалося, що до Євро-2012 Львів закупить 220 автобусів та 85 тролейбусів. Насправді ж нині місто має орієнтовно лише 33 нові ЛАЗи. 
Водночас, судячи зі слів нового гендиректора автобусного заводу Володимира Дзунза, в інших приймаючих містах автобусів більше: “Ми віддали в рамках підготовки до Євро приблизно 500 машин. Програма програмою, але має бути фінансування. А держава з нами ще й досі не розрахувалася за вироблені машини. Точну суму не скажу, бо я ще молодий директор і не знаю всього достеменно. А загалом реалізовано машин на понад 600 млн грн”, – сказав він. 
При цьому керівника ЛАЗу дивує політика міської влади Львова, яка, замість підтримати власного виробника, купує вживані імпортні автобуси. Отже, нові автобуси до Євро-2012, як і розмови про підтримку львівського виробника, залишилися обіцянками. Про нові тролейбуси ніхто й не згадує… 

Проблема паркування

Ситуація з браком паркувальних місць також не вирішена. У 2009-му міські чиновники обіцяли збудувати підземні паркінги до Євро-2012. Загалом у місті планували зробити 12 підземних стоянок. 
Готовність долучитися до проекту оголосили навіть литовці. Також журналістів інформували про те, що в мерії розроблена схема земельних ділянок для проектування паркінгів, на якій визначили 37 ділянок для майбутніх наземних та підземних стоянок. Частина з них – у центральній частині міста. Одна з них мала бути на розі вулиць Стефаника – Коперника. 
Станом на сьогодні в місті не побудовано жодної з підземних стоянок і з паркуванням – хаос: вільних місць бракує, евакуатори не працюють, не встановлені обіцяні паркомати.

Міські дороги: дочекалися!

За обіцянками влади, до Євро-2012 Львів мав би відремонтувати чи не всі головні дороги. Сьогодні маємо готові основні в’їзди у місто: вул. Хмельницького, Липинського, Любінська, Кульпарківська, Стрийська, просп. Чорновола, вул. Личаківська, частково – Зелена та Городоцька. 
Також відремонтували низку внутрішніх вулиць, до прикладу, просп. Свободи, частину Сахарова, вул. Вороного. Під реконструкцію потрапили частина трамвайних маршрутів №№ 2 і 6. На більшості цих вулиць мали бути велодоріжки, проте під час ремонтів їх проклали лише частково. Відтак досі немає замкненого велошляху по Львову. Ба більше,  на далеко не всіх нових вулицях облаштовані хідники. 
Попри плани, жодної нової вулиці у Львові так і не збудувати: не вдалося об’єднати Сихів із новим стадіоном через вул. Вернадського, також не продовжили вул. Ряшівську до Наукової повз аеропорт. Як на початку року писала “Пошта”, міськрада планувала відремонтувати до Євро-2012 і вул. Сахарова – від Княгині Ольги до вул. Стрийської, вул. Героїв УПА і  Антоновича. Проте грошей на ці ремонти так і не було виділено. 

“Ганебні”, обласні дороги

Обіцяні обласні дороги також не всі зроблені, знову ж таки через “брак грошей”. Якщо у Львові облаштували основні шляхи і дороги на в’їздах до нього, то у області – дороги, що ведуть до митних пунктів “Краковець”, “Рава-Руська” і “Шегині”. 
Як розповів “Пошті” у травні начальник Служби автомобільних доріг Львівщини Тарас Сиротинець, напрямок Львів – Тернопіль не встигнуть відремонтувати до початку чемпіонату. На внутрішніх шляхах області провели лише ямковий ремонт, що взагалі не практикують за кордоном. Також не збудували нової дороги Львів – Краковець, хоча наприкінці жовтня 2010-го у с. Гряда Жовківського району урочисто заклали капсулу. 
Дорогу до курортного селища Славського, де мала бути тренувальна база до Євро-2012, так і не зробили, тож місцеві жителі на початку квітня “поховали туризм”. Ба більше, напередоні чемпіонату почастішали протести на автошляхах, кілька днів тому жителі навколишніх сіл перекрили дорогу Радехів – Червоноград. 

Обіцянки студентам

Реконструкція гуртожитків до Євро-2012 також виявилася лише обіцянкою
11 гуртожитків львівських навчальних закладів входили до державної цільової програми з підготовки та проведення Євро-2012, яка передбачала їх реконструкцію і капітальний ремонт. Ці гуртожитки мали перетворити на недорогі готелі для фанів. 
Торік через зміни у вищезгаданій цільовій програмі держава виділила гроші лише на три гуртожитки: Львівського вищого професійного училища ресторанного сервісу та туризму, Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка та Львівської середньої спеціалізованої школи-інтернату ім. С. Крушельницької. Інші гуртожитки все ж готові до футбольного чемпіонату, бо власним коштом університети зробили косметичні ремонти. 

Естетика міських вулиць

Якщо б у Львові зробили косметичний ремонт фасадів будинків, місто стало б красивішим не лише на час Євро-2012, а й на значно довший час. 
Звісно, ніхто цього не обіцяв, однак це було б цілком реально, зважаючи на те, що підприємці за власні гроші в останні дні підготовки до чемпіонату успішно відновили два фасади будинків поблизу Привокзального ринку. Ніхто з бізнесменів не зобов’язаний цього робити, однак якщо б кілька років тому місто хоча б запустило проект із співфінансування фарбування фасадів, то місто сьогодні могло б виглядати зовсім по-іншому. 
Йдеться про страшні облуплені стіни будинків, скажімо, на Привокзальній чи Городоцькій. Ба більше, на відремонтованих вулицях – таких, як Городоцька чи Личаківська, мерія так і не спромоглася поставити сміттєві урни, яких там катастрофічно бракує. Невже їх важко було внести у проекти реконструкції?      
Фото: stadion.lviv.ua, Андрій Польовий, skyscrapercity.com (користувачі Alexx_Lviv, lpftv, Alexander Shutyuk), Андрій Бурда, Надія Гулик (vk.com/club3499771), galinfo.com.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4108 / 1.72MB / SQL:{query_count}