Фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”, з яким “Пошта” щотижня знайомить читачів. Нині пропонуємо ознайомитися з порадами фахівців щодо правильної реставрації дахів.
З вежі ратуші чи з Високого замку відкривається чудова панорама і, якщо опустити очі, побачимо вже не бруківку, а особливий візерунок міста, орнамент його дахів. Звісно, дивимося на місто з висоти пташиного польоту не щодня, проте його можна впізнати з першого погляду за його простим, мов рисунок, силуетом дахів. До найбільш впізнаваних символів належать передусім вежі церков, але не менш важливу роль відіграє також поєднання кольорів, форми, нахилів, покрівельного матеріалу дахів на будинках середмістя. Тому серед усіх реставраційних заходів саме у випадку дахів особливо важливим є комплексний підхід із урахуванням загального архітектурного ансамблю міста.
ДО ТЕМИ Заборонено • Будь-яка зміна оригінальної форми та висоти даху (включно з усіма отворами і надбудовами) на будинках-пам’ятках архітектури. • Будівельні або художні зміни на історичних аттиках, фронтонах, мансардних вікнах, люкарнах та коминах. • Використання покрівельних матеріалів, що не відповідають історичним або не є придатними до використання в історичній частині міста, як зокрема, профільована черепиця, шифер, пластик, руберойд та профільована бляха. • Розбирання профільованих конструкцій даху, консолей з бляхи чи тиньку. • Підключення каналізації до ринв та водостічних труб. |
Конструкція та форма даху. Не легковажте, виявивши гнилі та поламані частини даху. Ставтеся серйозно до вологи та замокання на стелі та стінах і якомога швидше знайдіть їх причину. Помітивши пошкодження, одразу проконсультуйтеся зі спеціалістом! При реставрації варто брати до уваги автентичну форму даху та відновлювати її.
Пристосування горища під житлові потреби у всіх історичних будівлях в охоронній зоні необхідно узгоджувати з управлінням охорони історичного середовища. Особливу увагу варто приділити дахам, що виходять на вуличну сторону, адже будь-які втручання саме на цій частині покрівлі будуть найбільш помітними. Враховуючи складність конструкції та естетичну функцію, яку виконує дах, розбудову горища мають проектувати та виконувати виключно спеціалісти!
Комини – це характерний елемент історичного дахового ландшафту, їх також слід зберігати, ремонтувати, а при потребі – реконструювати. Щоб забезпечити стійкість та стабільність комину, всі ушкодження, як, наприклад, незакріплені камені чи відкриті фуги, слід усувати одразу ж під час поточного ремонту. За правилами пожежної безпеки, димові труби під дахом мають бути щільно закритими.
Дахова покрівля. Регулярно перевіряйте всю конструкцію даху. Закривайте нещільні місця на даху якомога швидше, щоб не допустити проникнення дощу і снігу та поширення вологи.
ДОВІДКА Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці www.urban-project.lviv.ua або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами: Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) Вул. Богомольця, 6, оф.6 Львів, 79005 Тел. +38 032 275 13 08, +38 032 276 05 52 www.urban-project.lviv.ua info@urban-project.lviv.ua Управління охорони історичного середовища міськради вул. Валова, 20 79008 Львів, Україна +38 032 2975566 www.city-adm.lviv.ua
|
Під час ремонту даху, при можливості, неушкоджену стару дахівку варто використовувати знову. Для нового покриття даху слід використовувати дахівку тої самої форми, кольору і того самого матеріалу, що й оригінальне покриття. Покриття бляхою можливе лише на будинках, які первісно теж були нею покриті (тут необхідно використовувати оцинковану або мідну бляху).
Антени і сателітарні “тарілки” можна встановлювати лише для потреб усіх мешканців будинку, і тільки на дворовій частині даху. Всі місця прилягання необхідно добре ущільнити.
Проекти на ремонтні роботи покриття та конструкції даху мають складати спеціалісти, а проводити їх повинні спеціалізовані фірми. Всі ремонтні роботи необхідно узгодити з відповідальними особами в управлінні охорони історичного середовища міста.
Горище та його використання. Утримуйте горища в чистоті, не зберігайте там сміття, яке притягує шкідників. Перекрийте отвори, через які на горища можуть потрапити птахи та інші тварини, адже пташиний послід може зашкодити вашому здоров’ю. Вентиляційні отвори можна закрити простими ґратами або дротом.
Водовідведення з даху. Водовідведення з даху разом зі всіма з’єднаннями слід регулярно перевіряти, а при необхідності негайно ремонтувати. Це дешевий та дієвий спосіб запобігти складним будівельним проблемам! Вчасно прибирайте сніг, листя і дикорослі рослини з проблемних місць на даху.
Розташування жолобів і ринв має відповідати оформленню фасаду, а прокладати нові ринви слід по кутах будинку і за виступами. Кількість, місце розташування та розміри водостічних труб мають бути розраховані відповідно до величини даху. Водостічні труби необхідно щільно під’єднувати до каналізаційних стоків під землею, щоб надійно відводити вологу від стін та фундаментів будинку.
Правильне водовідведення (дощові ринви, водостічні труби та ін.) забезпечує захист від впливу навколишнього середовища
Приклад правильної реставрації даху – використання історичного покрівельного матеріалу, відновлення коминів та оригінальної форми даху
Часто неправильне водовідведення з даху можна побачити неозброєним оком з вулиці. На фото на фасаді будинку видно наслідки нещільного покриття даху
При перебудові історичний щипцевий дах замінили на мансардний. Такі дії є абсолютно неприпустимими в найстарішій частині міста
Розбудоване горище, яке може стати красивою квартирою. Геометрія даху з вуличного фасаду була повністю збережена
Такі засмічені і захаращені горища є прекрасним підґрунтям для поширення гризунів, плісняви та різних грибків