У Львові під тротуаром навпроти будинку №29 на вулиці Лесі Українки фахівці Рятівної археологічної служби під час розкопок знайшли вежу XV століття, яку колись називали Вежею ткачів. Вона була однією з 28-ми, які входили до системи фортифікації середньовічного міста.
“Під час розкопок на місці будівництва торгово-офісного центру ми наштовхнулись на залишки Високого муру – першої лінії оборони Львова. З історичних джерел відомо, що Високий мур мав 28 веж, кожна була закріплена за одним або кількома ремісничими цехами. У разі нападу саме цей цех відповідав за оборону певної ділянки муру. Було відомо, що десь тут, на розі вулиць Лесі Українки та Друкарської, є рештки Вежі ткачів, однак точного місця розташування досі не знали. Історики припускали, що Високий мур, а отже і Вежа ткачів, проходив під фасадами будинків, натомість ми встановили, що він зміщений на метр-півтора в бік дороги, – розповів науковий співробітник Науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України Остап Лазурко.
“Ми знайшли точку примикання вежі до Високого муру. Обидва об’єкти зроблені з грубо оброблених вапнякових каменів. Дуже би хотілось дослідити її повністю. Це дослідження може допомогти з’ясувати, якими саме були ці вежі. Адже на деяких мапах вони зображені як вежі закритого типу – з чотирма стінами, а на інших – відкритого типу, тобто лише з трьома стінами. Досі у Львові не дослідили повністю жодної вежі з Високого муру”, – каже археолог Юрій Лукомський.
Під час розкопок фахівці також виявили залишки кам’яних фундаментів будинків кінця XVIII ст., частину печі того ж часу, а також цікавий мурований протоколектор XIX ст., який мав відводити ґрунтові води.