Продовження. Початок – у номері №33 (1212)
Як писала «Пошта», фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”. Довідник містить вісім тем щодо: фасадів, балконів, дахів, вікон, дверей та брам, сходів, дворів, а також вітрини магазинів і вивісок. Власне нині «Пошта» пропонує читачам важливі поради та рекомендації фахівців щодо обачної реставрації фасадів.
ДОВІДКА Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці www.urban-project.lviv.ua або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами:
Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) Вул. Богомольця, 6, оф.6 Львів, 79005 Тел. +38 032 275 13 08, +38 032 276 05 52 www.urban-project.lviv.ua info@urban-project.lviv.ua
Управління охорони історичного середовища міськради вул. Валова, 20 79008 Львів, Україна +38 032 2975566 www.city-adm.lviv.ua |
Фасади відображають відповідний архітектурний стиль і визначають загальний вигляд вулиці. Продуманий ансамбль вікон, дверей, балконів, лоджій, рельєфних поверхонь, пілястрів, карнизів та найрізноманітніших декоративних елементів виражають творчий задум архітектора. В минулі часи декоративний вистрій фасаду вказував на функціональне призначення будинку та відображав соціальний статус його власника.
У старих кварталах Львова, в межах колишніх міських мурів, розташовані будівлі різних епох, а в історичній частині міста поза середньовічним центром переважають будинки в стилі сецесії та модернізму, а також будівлі часу соціалізму.
При всіх видах реставраційних заходів важливо брати до уваги час побудови конкретного будинку. Найважливішою реставраційною ціллю в даному випадку є збереження цінного історичного фасаду з усіма його особливостями.
Руйнування стін, а тим самим і руйнування фасадів, може мати багато причин, які тільки підсилюють одна одну. Стан фасадів слід регулярно і старанно перевіряти, а всі виявлені пошкодження та їхні причини мають усувати спеціалісти. Якщо не проводити поточного ремонту, то стан фасаду може значно погіршитися, а кошторис на ґрунтовну реставрацію суттєво зрости!
Вологість. Усунення причини вологи та можливих солей є передумовою якісної реставрації. Систему водовідведення з даху потрібно ремонтувати негайно, щойно у ній з’являються якісь пошкодження. Вологу в зоні цоколю можна усунути, встановивши горизонтальний чи вертикальний засув. Особливо чутливі до вологи консольні елементи фасаду, тому карнизи, підвіконня та вінцеві декори слід захищати від вологи перекриттям з цинк-титанового сплаву чи мідної бляхи (їх слід встановлювати щільно й акуратно, щоб не створювати шпари, через які може протікати волога).
Оформлення. Автентичні історичні фасади необхідно зберігати з усіма їхніми декоративними елементами, а втрачені частини слід відновити. Реставрація та реконструкція фасадних елементів вимагає від майстрів високого професійного рівня та відповідних технічних знань і може проводитися тільки досвідченими спеціалістами.
ДО ТЕМИ Заборонено • Руйнування історичних фасадів шляхом оббивання історичних тиньків, карнизів, віконних обрамлень та декоративних елементів (напр., консолей та декоративних плиток) або прокладання комунікаційних мереж. •Зміна членування історичного фасаду через пробивання нових отворів та замурування наявних вікон та дверей, через добудови та демонтаж елементів оформлення будинків (напр., балконів). •Використання матеріалів непридатних для історичних будівель (цемент, набризг, пінопласт та декоративні елементи з нього). • Зовнішнє утеплення фасадних стін. • Облицювання цоколя будинку нетиповими для пам’ятки архітектури матеріалами (плитка, бетон, плити з нетипового для Львова каменю). • Зміна автентичної колористики фасаду. •Влаштування ролокасет та ґрат на вікнах та дверях. •Влаштування на вуличних фасадах кондиціонерів та антен, не погоджених вивісок, витяжок та інших технічних елементів. |
Всі фасадні дверні та віконні отвори мусять бути збереженими в автентичних формі, масштабі та кількості. Важливо провести всі необхідні будівельні заходи, щоб зберегти весь історичний матеріал. Під час реставрації слід використовувати лише ті будівельні матеріали, які є типовими для даної місцевості і конкретної споруди, або матеріали, які за своїми характеристиками відповідають історичному фасаду. До таких належать: вапняний розчин, вапняні фарби, дерево, коване залізо.
Зміни на всіх елементах фасаду (а також вікнах, балконах та ін.), які було проведено неправильно під час попередніх ремонтів та перебудов, під час проведення реставрації мають бути виправлені.
Тиньк. Історичні тиньки не обов’язково відновлювати повністю. Їх можна частково відремонтувати і покращити, використовуючи інші матеріали, які допускають до використання на пам’ятках архітектури. Вони мають бути достатньо водостійкими, щоб витримувати сильні дощі, проте водночас повинні пропускати повітря, щоб з приміщень могла випаровуватися волога. Можливе використання спеціальних реставраційних тиньків у зонах з підвищеним рівнем вологи та солей.
Колір. Колористика фасаду має базуватися на результатах досліджень історичних пофарбувань. Окрім традиційних вапняних фарб, для пофарбування історичних фасадів можна використовувати також силікатні фарби та фарби на основі силіконової смоли.
Доглянутий фасад епохи бароко
Про колишню красу будівлі свідчать лише віконні відкоси. Через запущеність та вологість будинок більше не придатний для проживання
Неправильно вибрана колористика та різні концепції пофарбування в окремих мешканців,що псують загальний вигляд фасаду
Правильно відреставрований цоколь будинку з природного каменю та з урахуванням історичного рельєфного тиньку
Плитка на цоколі не відповідає історичному зразку і перешкоджає природному циркулюванню повітря, що погано впливає на будівельні фізичні параметри будинку
Доглянутий фасад історичного будинку
Перед реставрацією фасаду було проведено дослідження фарб і на цій базі розроблено та затверджено концепцію його пофарбування
Майолікові вставки на сецесійному фасаді; декоративні кахлі є особливістю місцевої архітектури
Спотворений історичний фасад через його неправильну реставрацію
При встановленні пластикових вікон часто руйнуються віконні відкоси, що загалом псує загальний вигляд історичного фасаду