Майже 73% мешканців Львівщини хочуть до альянсу і сподіваються від нього підвищення рівня життя
Соціологія свідчить: підтримка вступу до НАТО на Львівщині є великою, а мешканці регіону вважають прийнятним вступ до альянсу через референдум. Отож майже 73% опитаних мешканців Львівщини готові проголосувати за вступ до НАТО на референдумі (цікаво, що ідея вступу до ЄС має кращу підтримку - 81% - "Пошта"). Утім, проти вступу України до альянсу проголосувало б 16,2%, ще 11,1% зазначили, що їм "важко відповісти". Власне всеукраїнський референдум є найприйнятнішим способом з'ясування перспективи - так вважає 68,7% опитаних жителів.
Такими є результати соцдослідження "Громадська думка жителів Львівщини щодо євроінтеграційного спрямування держави та перспектив вступу України до НАТО". Зріз вперше проведений за моделлю і методикою, розробленою Інститутом трансформації суспільства, на основі досвіду країн, які стали членами НАТО. Шляхом прямого інтерв'ювання у період з 20 серпня до 4 вересня цього року опитали 1600 респондентів регіону. Помилка репрезентативності дослідження становить +/- 2,8%.
Оксана Музичук, начальник управління міжнародного співробітництва ЛОДА, зазначила, що опитування не слід трактувати як пропагандистську акцію: "Ми хотіли побачити реальну картину настроїв та розуміння населення Львівщини стосовно теми НАТО".
Вступ до альянсу жителі Львівщини пов'язують із низкою позитивних змін: зміцненням безпеки держави (46,3%), поліпшенням економічного становища (37,9%), зростанням рівня життя громадян (29,3%), посиленням авторитету України на міжнародному рівні (25%), а також узгодженням українського законодавства зі стандартами країн-членів НАТО (16,6%), боротьбою з корупцією (13,2%) і навіть поліпшенням системи охорони здоров'я (6,6%). Поза тим, 15,1% опитаних не очікують жодних позитивних змін. "Ці відповіді засвідчують, що вступ до альянсу люди не сприймають як одноактову подію. Це процес, який зачепить усі форми їх життя", - зазначив Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства. Він акцентує, що проведено "актуальне, глибинне та важливе дослідження". Мовляв, "Львів - центр, який серйозно впливає на 10 областей України та столицю". До речі, перебуваючи у Львові, О. Соскін повідомив, що Інститут трансформації суспільства розгортає мережу Центрів євроінтеграції в регіонах України. Наприкінці жовтня такий центр запрацює і в нас на базі інституту менеджменту і туризму.
Стосовно перешкод на шляху до НАТО, то опитані певні: вони є не поза Україною, а всередині держави. Отож найбільшою перешкодою на шляху до Північноатлантичного альянсу, на думку 28,9%, є небажання цього частини громадян, 28,4% - небажання Росії, а ще 21% переконаний, що це "небажання частини керівництва України". Дві третини (66,9%) респондентів вважають, що Україна має приєднатися до ПДЧ в НАТО. Значна частина жителів сказали, що приєднання України до НАТО може становити загрозу інтересам Росії, відтак розуміють, що таке приєднання може призвести до погіршення відносин із Росією. Цікаво, що 62,4% респондентів певні: військовий конфлікт у Грузії був би неможливим у випадку членства Грузії в НАТО. 65,7% мешканців регіону висловилися, що через події в Грузії Україна має робити рішучіші кроки до альянсу.