Підприємство “Львівводоканал” почало знезаражувати воду за допомогою нового способу: якщо колись застосовували хлор, то тепер для цього використовують природну сіль. Технологію вдалося змінити внаслідок реконструкції насосної станції “Сокільники”. Однак оброблену в такий спосіб воду п’є лише третина львів’ян: мешканці Франківського, частково Галицького та Сихівського районів.
Як не дивно, але відмовитися від хлору “Львівводоканалу” допоміг… футбол. А причина власне в тому, що поблизу хлораторної станції “Сокільники” збудували євростадіон. За нормативами безпеки, станції, де зберігається запас хлору у балонах, повинні бути розташовані на певній відстані від житлових та побутових об’єктів. Оскільки “Арена Львів” розташована занадто близько до хлораторної станції у Сокільниках, її реконструювали, що дозволило замість хлору, використовувати безпечніший в експлуатації гіпохлорит натрію.
Як розповів головний технолог “Львівводоканалу” Микола Одуха, реконструкція цієї станції фінансувалася з держбюджету та коштувала 12,5 млн грн. “Прогресивні водоканали йдуть цим шляхом. Це перша така установка в Україні і за потужністю, і за якістю обладнання. Після нас іде Житомир, таку систему нині проектує Київ. Знаю, що у планах ця система є і в Одеси”, – каже Микола Одуха.
ДОВІДКА Нова система очищення води працює так: сіль розчиняється пом’якшеною водою, концентрований соляний розчин подається в електролізер, де у процесі електролізу утворюється гіпохлорит. Насосами-дозаторами гіпохлорит (NaClO) подається у магістральний водогін. |
Для того, щоб ввести цю систему в експлуатацію, німецькі інженери два тижні навчали львівських фахівців. У новій системі знезараження води всі процеси абсолютно автоматизовані і людський фактор виключений. Контроль за кількістю залишкового хлору у воді відбувається автоматично за допомогою аналізаторів.
“Усе автоматизовано та комп’ютеризовано, починаючи від завантаження солі і до виготовлення самого гіпохлориту. Люди на станції є лише для того, щоб забезпечити технологічний процес. Працювати ж стало набагато легше, бо ми забрали хлор. А його використання було дуже шкідливим для організму та впливало на здоров’я людей”, – розповів Ігор Посін, інженер-технолог насосної станції “Сокільники”.
Для очищення води за день на цій насосній станції витрачають 180 кг солі. За словами Миколи Одухи, це звичайна кухонна сіль марки “Екстра”, її привозять із Білорусі, бо лише там знайшли таку, яка відповідає усім необхідним вимогам.
“Щодо експлуатаційних витрат, то, безумовно, хлор дещо дешевший, але його потрібно доставляти через усю Україну, його небезпечно і транспортувати, і зберігати. Проте введення в експлуатацію цієї станції не змінило вартість води”, – зазначає головний технолог.
Таку ж систему знезараження води за допомогою солі планують запровадити і на насосній станції, що обслуговує Залізничний район Львова.