До нестачі свіжих фруктів, овочів чи йогуртів у меню дошкільного закладу ми вже звикли, але ж годувати малюків макаронами, посипаними цукром, також не вихід! Проте дошкільнятам одного з дитсадків Сихівського району Львова таку вкрай дивну страву все ж подавали, стверджують матері дітей.
“Приводячи дитину в садок, щодня читаю меню, яке вивішують на першому поверсі закладу. Інколи його навіть забираю. Першого березня у меню були прописані макарони, хліб з маслом і чай. Спочатку значення цьому не надала, але у меню 5 березня також були зазначені макарони. На запитання, з чим, цікаво, діти їх їстимуть, з’ясувалося, що макарони посипають цукром, – розповіла “Пошті” молода мама. – Обуренню немає меж – як дитині, яка проводить більшість дня у садку, можна давати таку страву! Я щомісяця справно сплачую за харчування, тому хотіла б бачити хоч інколи фрукти, йогурти, кисломолочні продукти. Цього ж немає!”.
ДО ТЕМИ Якщо батьки виявили будь-яке порушення у харчуванні дошкільнят, в. о. начальника управління освіти Львова Катерина Гороховська просить не мовчати та інформувати про це управління освіти. Дзвінки приймають навіть анонімні. Телефонувати на номер 297-57-84, запитувати спеціаліста з дошкільного виховання Софію Чемерис. |
Про те, що дітей у садку цього місяця стали гірше харчувати, за словами матері, заговорили й самі няні. Кажуть, що це пов’язано з браком грошей. Інколи є навіть проблеми з хлібом та маслом! Тим не менше ціни на харчування в дошкільних закладах з 1 лютого зросли, а батькам не перестали нагадувати, аби ті не забули вчасно оплатити квитанції.
Зокрема, якщо раніше за харчування дітей ясельної групи батьки платили 5 грн на день (половину суми платять батьки, половину – з держбюджету – “Пошта”), то з 1 лютого 2012-го для них ціна становить 5,30 грн; вартість харчування дітей 3 – 6 років зросла на 60 копійок – з 7,60 до 8,20 грн.
З 1 лютого за харчування у спецгрупі сплачують 9,50 грн за день; у санаторній ясельній групі – 7,45 грн; санаторній садочковій групі – 9,20 грн; старшій санаторній групі – 10,35 грн (з триразовим харчуванням) і 12 грн (з чотириразовим харчуванням).
Тим часом ще одна львівська матуся, дитина якої також відвідує дитсадок у Сихівському районі, претензій до харчування малюків у садку не має. Каже, що всім задоволена, дітям дають салати, тушковані овочі тощо.
Чому ж в одних садках дітей харчують краще, а в інших – гірше, однозначної відповіді ніхто не дає.
ДОВІДКА Корисні телефони для батьків • відділ освіти Галицької райадміністрації, вул. Л. Українки, 5, тел. 235-49-45; • відділ освіти Залізничної райадміністрації, вул. Виговського, 34, тел. 262-37-93; • відділ освіти Личаківської райадміністрації, вул. Левицького, 67, тел. 276-96-97; • відділ освіти Франківської райадміністрації, вул. Ген. Чупринки, 85, тел. 237-40-19; • відділ освіти Шевченківської райадміністрації, вул. Джерельна, 71, тел. 294-93-80; • відділ освіти Сихівської райадміністрації, вул. Зубрівська, 9, тел. 221-75-50. |
Отримати коментар у керівництва садочка, на який надійшла скарга, “Пошті” не вдалося, оскільки з’ясувалося, що завідувач дошкільного закладу перебуває на лікарняному, а ось виконувач обов’язків завідувача садка Ольга Горова відповіла, що жодних коментарів із цього питання без дозволу керівництва не даватиме.
Натомість з’ясувати ситуацію “Пошті” пообіцяла в. о. начальника управління освіти Львова Катерина Гороховська. За її словами, денна вартість харчування в садочку дитини відповідного віку для всіх дошкільних закладів міста однакова. Проте перспективне меню в кожному садочку своє. “Перспективне меню складає медична сестра на основі медичних карт та норм харчування, яке є у садочку. У переліку страв є макарони з твердим сиром, а ось макаронів із цукром у меню немає взагалі. Вперше про таке чую, будемо з’ясовувати”, – запевнила вона.
Буквально через день, у момент підготовки номера до друку, Катерина Гороховська “Пошті” зазначила, що в результаті перевірки факт наявності такої страви, як макарони з цукром, у садку був підтверджений. “Догану отримає старша медсестра дошкільного закладу, адже вона не зуміла правильно врегулювати меню”, – сказала в. о. начальника управління освіти Львова.
За словами посадовця, за харчуванням у садочках завжди пильнують – батьки у будь-який час можуть не лише ознайомитися з меню, а й зайти на кухню і подивитися на процес приготування страв. “За увесь період, що я працюю в управлінні освіти, це перший сигнал щодо незадоволення харчуванням у садках, – сказала Катерина Гороховська. – Продукти харчування завозять централізовано. У районному відділі освіти фірма виграє тендер. Переможець самотужки розвозить продукти у кожен садок. Тобто якщо везуть молоко, хліб чи м’ясо – то везуть у всі садки району”.
Щодо йогуртів, то, як зазначила Катерина Гороховська, їх не закуповують, бо дорогі. “Кефіри також не беремо, бо санепідемстанція вимагає аналізи. Нам розвозять лише молоко і згущене молоко – неодмінно сертифіковане та якісне, – додала освітянка. – З фруктами в зимовий період також були складнощі – ми зобов’язали садочки закупити лимони, щоб діти час від часу пили чай з цитриною. А ще дають дітям яблука та сухофрукти”.
Апельсини та банани, за словами Катерини Гороховської, у меню не вводять, бо вважають їх небезпечними продуктами.
Якщо батьки виявили порушення у харчуванні дітей у дошкільних чи навчальних закладах, за словами завідувача гігієни харчування дітей та підлітків Львівської обласної СЕС Галини Савченко, вони не повинні мовчати, а відразу ж реагувати.
Так, торік до Львівської обласної санепідемстанції надійшло 15-17 скарг, пов’язаних із якістю харчування у садках. На кожну з них миттєво реагували, залучаючи до перевірок не лише СЕС, а й відділи освіти, громадськість і навіть батьків.
Оцінюючи стан харчування в садках міста та області, Галина Савченко зазначила, що все залежить від керівника закладу та фінансування. “У постанові №1591 від 22.11. 2004 р. не лише є перелік продуктів, якими можуть харчуватися діти у навчальних закладах, у тому числі садочкових, а й визначені продукти, які можуть замінити у разі відсутності перших, – сказала співрозмовниця. – Наприклад, якщо немає молока, його замінюють на згущене молоко, вершки з цукром чи твердий сир. Картоплю дозволено заміняти горохом, квасолею тощо”.
За словами Галини Савченко, постановою дозволено добову норму продукту використовувати не щодня, а акумулювати за два-три дні. Тобто, якщо денна норма риби для дитини трьох-п’яти років становить 45 грамів, то, підсумувавши вагу за три дні, дитині приготують рибу вагою 135 грамів.
Серед обов’язкових продуктів, які щоденно повинні бути у меню дитячих садків, завідувач гігієни харчування дітей та підлітків обласної СЕС назвала хліб, овочі, фрукти, цитрусові, картоплю, цукор, соки, молочну продукцію, м’ясо, сметану та какао.
Натомість у меню дошкільнят та школярів не повинно бути м’яса та яєць водоплавної птиці; м’яса, яке не пройшло ветеринарного нагляду; м’ясних обрізів; субпродуктів, крім печінки та язика; свинини жирної; річкової та копченої риби; грибів; соусів; перцю; майонезу; виробів, приготовлених у фритюрі; чипсів; напівфабрикатів; заморожених продуктів; газованих напоїв; квасу; спредів; масел з додаванням різної сировини (оселедцеве масло тощо); продуктів, які містять синтетичні ароматизатори, барвники, підсилювачі смаку і консерванти.