Вхід без готівки заборонено

Обіцяні платіжні термінали до Євро-2012: “Пошта” з’ясовувала, коли  львів’янита туристи зможуть без проблем розраховуватися банківськими картками 

Обіцяні платіжні термінали до Євро-2012: “Пошта” з’ясовувала, коли  львів’янита туристи зможуть без проблем розраховуватися банківськими картками 

Згідно з постановою уряду, ще до початку 2012-го всі підприємці були зобов’язані встановити платіжні термінали для того, щоб клієнти мали змогу розраховуватися банківськими картками. Кількість таких терміналів має  становити не менше, ніж 50% від кількості касових апаратів у тому чи іншому закладі торгівлі. 

Поза тим, у Львові ці вимоги виконуються далеко не всіма підприємцями: бізнес ігнорує вимогу уряду обзавестися POS-терміналами. А до Євро-2012 це питання стало особливо актуальним, адже до нас приїде чимало іноземців.

Відмовити покупцеві 

“Пошта” вирішила з’я­сувати, яка ж нині ситуація з терміналами у Львові. Так, наразі без проблем можна розрахуватися банківською карткою лише у великих роздрібних мережах, торгових центрах, ресторанах і кафе, як правило, теж мережевих. 

ДО ТЕМИ

До недавнього часу жодного контролю над встановленням терміналів підприємцями не було. Однак зараз цим займається Міністерство економіки. Невиконання  постанови несе за собою накладення на порушника адміністративного стягнення в розмірі  від 17 до 170 гривень. Повторне порушення –  від 85 до 459 гривень. Це є невелика сума, тому вона не може бути стимулом для підприємців.  

Проте, в більшості менших магазинів в центрі міста та на околицях вам відмовлять в розрахунку за допомогою терміналу. Ще рідше картки приймають в місцях, де надають дрібні послуги фізичним особам: в перукарнях, салонах краси, станціях техобслуговування, ательє. У невеликих торговельних точках, які працюють у форматі “магазин біля дому”, розрахуватися карткою просто неможливо, бо у них просто немає спеціальних пристроїв для зчитування карток.

“Наскільки мені відомо, то не всі торгові мережі хочуть встановлювати термінали, оскільки це по-перше певні затрати, що лягають на плечі підприємців. По-друге частину виручки потрібно платити за комісію банку, ну і по-третє, якщо розрахунки йдуть через картку, то вони всі проходять у звітності підприємства”, – розповів „Пошті” Віталій Кравчук, старший дослідник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Замалі обороти та комісія

КОМЕНТАР
Еккхарт Джайдосов, німецький вболівальник: 
- У Німеччині карткові розрахунки - це звична річ, тому я без цього не уявляю свого життя, тому мені платити готівкою трохи незвично. Коли я буду в Україні під час Євро-2012, то, звичайно, що мені буде зручніше відвідати той магазин чи кафе, де встановлені термінали. Бігати по місту і шукати обмінники незручно, але очевидно, що доведеться.

“До нас приходили з пропозицією встановити термінал представники одного банку, мовляв для зручності клієнтів. Однак, у нас не було таких великих “оборотів”, два покупці в день приходили і ніхто не питав чи можна безготівково розрахуватись, – пояснив власник одного з львівських магазинів. –  Інша причина – це те, що банк ніби і безкоштовно встановлює термінал, однак за деякий час йому довелося б сплачувати певний відсоток”.

Як з’ясувалось, не тільки підприємці неохоче встановлюють в себе POS-термінали, а й самі львів’яни не надто активно розраховуються картками. “Я б не сказав, що так оплачувати вигідніше ніж готівкою, адже там є комісія. Звісно, можна було б стимулювати самих людей частіше розплачуватись без готівки, деякі банки пробують домовитись з торговими мережами про знижки при розрахунку їхньою карткою. Для магазинів це також додаткові клієнти, – певен фахівець Віталій Кравчук. 

Тим часом відсутність терміналів може стати досить суттєвою проблемою для туристів, з тих країн, де вони звикли платити картками. “Навіть ті туристи, що розраховуються в себе вдома готівкою, зазвичай обирають закордоном картку, бо це спрощує життя в тому плані, що ризик, що в тебе хтось вкраде готівку зводиться до мінімуму”, – зазначає економіст.

Побільшати у Львові платіжних терміналів може за умови збільшення попиту на безготівкові розрахунки та конкуренція з іншими магазинами, що вже мають в себе такі термінали. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4254 / 1.58MB / SQL:{query_count}