Оригінальний спосіб заробітку практикують у міській раді
Львівські урядники узаконюватимуть самовільну забудову. Замість блокувати випадки самобудів, які, до речі, можуть загрожувати цілісності будинків, міська влада воліє заробляти пост-фактум на їх узаконенні, зневажаючи щонайменше архітектурним обличчям міста. Лише Шевченківська райадміністрація цього року узаконила 199 різноманітних об'єктів, заробивши на цьому 370 тис. грн. Ба більше, самовільно будують не тільки прибудови, але й повноцінні одно- та двоповерхові будинки. До того ж у Ратуші не спромоглися назвати бодай приблизну кількість львівських самобудів. Лише за сім місяців цього року виявили понад 450 таких об'єктів. При цьому, попри запевнення чиновників, що самобуди, які грубо порушують законодавство, зокрема вимоги безпеки, буде знесено, у Львові наразі знищили лише... один балкон.
З 2005 року у Львові діє Положення про узаконення самочинного будівництва. Згідно з яким, людина, яка здійснила самовільну прибудову, має можливість за певних умов її узаконити. Для цього їй потрібно звернутися із заявою до міського голови, а потім у всі інстанції, висновок яких потрібен для дозволу на будівництво. А саме: ліцензовану проектну організацію, санстанцію, пожежну службу, управління архітектури і містобудування. Після чого будівлю оглядає міжвідомча комісія і дає чи не дає дозвіл на завершення будівництва. Якщо дозвіл дають, з порушника стягують адміністративний штраф у розмірі 85 - 170 грн, а також перераховують у бюджет міста з фізичних осіб 10% від оціночної вартості самої забудови, а для юридичних - 25%. В іншому випадку порушник повинен протягом десяти днів знести забудову. Та такого зазвичай не відбувається, справу передають до суду, який і вирішує подальшу долю самочинної добудови. Зокрема, може прийняти рішення щодо знесення споруди. Та таких випадків, знову ж таки, трапляються одиниці.
За словами Ярослава Сеньківа, заступника голови Шевченківської райадміністрації, цього року з більше двохсот об'єктів самовільного будівництва на розгляд до суду потрапили лише два, решта - узаконили. А минулого року взагалі узаконили 324 самовільні будівлі, заробивши на цьому 314 тисяч гривень. За ці кошти райадміністрація здійснює ремонти і знесення незаконних кіосків та яток. Ба більше, Ярослав Сеньків похвалився, що має на прикметі до узаконення вісім повноцінних будинків. Голови ЛКП (ЖЕКів) вже поговорили з власниками, і троє готові до узаконення "відносин" з містом. Тож райадміністрація зірве "солідний куш".
- Там є один двоповерховий будиночок на Варшавській вартістю не менше 600 тисяч гривень, - тішиться чиновник. - Ми отримаємо солідну суму на рахунки райадміністрації. І це тільки один будинок!
Виглядає на те, що міські чиновники тішаться нововиявленим самобудам куди більше, ніж законно побудованим будинкам. І замість привчати громадян до послуху закону, пропонують їм варіант обходу цього ж таки закону.
Представники ж громадських організацій взагалі вважають таке узаконення нонсенсом.
Адже Положення не тільки не розмежовує історичну частину і решту Львова, що мало б суттєво відображатися на штрафах. Але й воно працює лише в бік узаконення і не працює у бік знесення об'єктів.
- Фактично, якщо ухвалюється рішення про знесення добудови і справа доходить до суду, то все залежить від судді. Адже чіткої покрокової процедури, що потрібно зробити для того, щоб знести будівлю, немає. А якщо суд справа затяжна, рішення на користь знесення виглядає дуже сумнівним. А вплинути на рішення суду не в компетенції міської ради, - говорить Олександр Неберикут, член ГМ "Опора". Він додає, що проблему самовільної забудови можуть вирішити місцеві правила забудови, які матимуть юридичну силу. Саме там можна чітко виписати, що і де можна добудовувати. Все що не входить в цей перелік, має підлягати знесенню.
- Але протягом найближчих двох років це зробити не вдасться, оскільки лише тоді має бути завершений генплан. Хоча, за попередніми обіцянками, його мали завершити ще три роки тому. Тож про правила забудови наразі взагалі не йдеться, - обурюється Олександр Неберикут.
Натомість Олесь Лужецький, начальник відділу територіального управління міста департаменту містобудування ЛМР, стверджує, що з наступного року правила будуть значно жорсткішими. Ба більше, планується створити спеціальну структурну одиницю в міській раді, яка займатиметься процедурою знесення самовільного будівництва. Та виглядає на те, що ця структура може стати ще однією ланкою для корупційних схем.