Обережно! Мобільні шахраї

Через “мобільних” аферистів щомісяця страждає щонайменше сотня  львів’ян

Через “мобільних” аферистів щомісяця страждає щонайменше сотня  львів’ян

Це приблизні і неофіційні цифри деяких операторів зв’язку. Адже окремої статистики зафіксованих шахрайств з допомогою мобільних телефонів не мають ані правоохоронці, ані оператори зв’язку. Однак останні нарікають на пожвавлення нечесних на руку спритників, які хитрощами виманюють у людей гроші. Так, до одного з мобільних операторів тільки за останні два тижні за приблизними даними звернулося півсотні осіб, які запевняють, що їх намагалися надурити.

За словами Дмитра Пономаренка, директора Західного територіального управління одного з мобільних операторів зв’язку, зловмисники видурюють в людей від 20-ти і навіть до 1 тис. грн. Зазвичай це відбувається через прохання відправити sms на певний номер під різним приводом: проханням врятувати дитину чи реєстрацію для виграшу у неіснуючих акціях (детальніше про схеми дивіться “до теми”). 

ДО ТЕМИ

Рейтинг найпоширеніших мобільних шахрайств, через які страждають звичайні абоненти: у всіх випадках з рахунку знімаються гроші.

 1.  Особі приходить SMS такого змісту: “Сервер мобільного оператора Х. Перекажіть гроші на номер 8-ХХХ-ХХХ-ХХ-ХХ і отримайте удвічі більше!”. Насправді з номера перерахуються всі гроші, які є на рахунку.

2.  Абонентові приходить SMS з пропозицією відписатися від рекламної SMS-розсилки. Для того, щоб відписатися, пропонується відправити “безкоштовне” SMS на один з коротких номерів і перейти за отриманим у відповідь посиланням, для того щоб виключити номер із списку розсилки рек­ламних повідомлень.

3.  Абонент отримує повідомлення з невідомого номера про необхідність знайти рідкісну групу крові для порятунку дитини. У повідомленні вказується номер телефону, дзвінки на який автоматично знімають гроші  з рахунку.

4. Приходить повідомлення про збій в системі, а відтак телефон через півгодини буде заблоковано на чотири дні. Для чого потрібно ввести спеціальну комбінацію, яка є командою переказу грошей з одного рахунку на інший.

5. На вулиці до вас підходять і просять дати подзвонити хворій мамі або дітям додому, посилаючись на акумулятор, що сів, і терміновість дзвінка. Через хвилину телефон повертається до Вас, а ось кількість готівки на рахунку сильно зменшується. Дзвінок здійснюється на платний номер.

6.  Новий вид шахрайства: оголошення з пропозицією стабільної роботи з житлом і зарплатою 3000 дол. на місяць.

7. Оголошення “Шукаю роботу”: пропонується відправити SMS або зателефонувати на короткий номер. Однак, після відправки SMS з рахунку абонента знімаються гроші.

8.   Абонентові приходить SMS такого змісту: “Не можу тобі додзвонитися, немає грошей, перешли 5 гривень”. У тих, хто повірить зникає значно більша сума.

9.  Користувач мобільного телефону одержує SMS про те, що хтось перевів на його рахунок певну суму грошей. Найчастіше вона невелика – 10-15 гривень. Через декілька хвилин приходить і інша SMS-ка, з повідомленням про помилку і проханням повернути гроші назад. Насправді ніхто ніяких грошей не перераховував.

10.  Абоненту приходить SMS: “Банк Х відмовив вам у видачі кредиту”. Згодом абонент виходить на оператора, який правдоподібно описує ситуацію із заборгованістю за кредитом і розповідає номери кредитних карток тощо.

11. Відбувається масова розсилка інформації про нібито виграний приз, з пропозицією передзвонити за довідкою. Потім за різними легендами  просять вислати гроші для отримання ваучерів чи інших “документів”.

Найчастіше на гачок мобільних шахраїв потрапляють люди, яким за сорок років. Це в основному особи, які намагаються економити на багатьох речах, а відтак, отримуючи повідомлення про якийсь “бонус” чи акцію, поспішають відправляти sms, яке знімає всі гроші з рахунку. Найвинахідливішими у цьому ремеслі, як виявилося, особи, які перебувають у в’язницях: у них достатньо часу, щоб вигадувати різні схеми і небилиці для отримання легких грошей. 

У більшості випадків шахрайства можна уникнути, якщо абонент буде поінформований про такі випадки, запевняє Дмитро Пономаренко. “Я не можу на жаль, надати такої статистики, ми маємо цифри по шахрайству, але конкретно по шахрайству з допомогою телефонів у нас немає. Міліція такі випадки фіксує, якщо людина звертається із заявою. Відповідно буде проводитися перевірка, а якщо будуть підстави, порушуватиметься кримінальна справа”, – розповіла речниця ГУ МВС у Львівській області Галина Лемішко.

“Існують певні проблеми протидії шахраям, які стосуються правового поля. Збитки, що завдані одному абоненту переважно становлять лише 100-200 грн. Це дає підставу для того, щоб відмовити у відкритті карної справи, але якщо підсумувати ці випадки, то виходять доволі великі гроші.  Шахраї діють на території всієї Украни і правоохоронцям не вистачає юридичних норм, щоб розпочати кримінальну справу за позовом одного абонента, бо не усі люди звертаються в міліцію”, – каже представник мобільного оператора Дмитро Пономаренко.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4563 / 1.59MB / SQL:{query_count}