Життя на кістках

Учора поховали останки невідомих людей, які вісім місяців пролежали у підвалі будинку у Шевченківському районі Львова

Учора поховали останки невідомих людей, які вісім місяців пролежали у підвалі будинку у Шевченківському районі Львова

 У Львові, у підвалі будинку, що по вулиці Л.Долинського, 12, під час ремонту робітники виявили п’ять мішків людських кісток. Цю знахідку виявили ще  торік у травні, проте похова­ли останки лише вчора на Голосківську кладовищі під нагробком невідомих. Ідентифікувати людські кістки було неможливо, бо робітники залили підлогу бетоном, у якій могли бути особисті речі цих людей. Також неможливо визначити і те, чи там не залишилось ще й інших людських решток. 

Зокрема, з травня 2011-го до вчорашнього дня підвал будинку був відкритий, і зайти туди міг кожен, навіть, незважаючи на те, що у ньому були п’ять мішків із людськими останками, жодних попереджувальних чи заборонних знаків не було!

ДО ТЕМИ

У міліції запевняють, що після експертиз людських останків, правоохоронці дали запит на їх захоронення, але реакції на ці звернення не було. “Ще весною минулого року звернулися люди, що у підвалі знайшли людські рештки, одразу ж на місце події виїхала слідчо-оперативна група, взірці взяли на експертизу, – пояснює  Галина Лемішко, речник ГУ МВСУ у Львівській області. – Судово-медичні експерти зробили висновки, що людським решткам понад сто років. Ці висновки були скеровані до міліції, на підставі цього було відмовлено в порушенні кримінальної справи, оскільки немає складу злочину. Згодом міліція зверталась до відповідних інстанцій, щоб провели захоронення, проте реакції на ці звернення не було”. 

Ремонт із несподіванкою

Перші людські рештки знайшли ще у травні минулого року робітники, які укріплювали фундаменти. Однак, що у підвалі будинку братська могила, мешканці будинку дізналися аж після Нового року, коли робітники сказали, що з підвалу потрібно винести старий мотлох і ще, що там є… п’ять мішків із людськими кістками. До цього року підвалами мешканці не користувались, бо там були суцільні ями та провалини. 

“Наш будинок аварійний, торік Шевченківська  райадміністрація виділили гроші на укріплення фундаменту. Коли знайшли перші людські рештки, викликали міліцію, це ще було у травні. А другого січня, перед тим як забетонували підлогу, нас попросили повиносити весь мотлох з підвалу та сказали, що там аж п’ять мішків з людськими рештками і їх рухати не можна”, – розповіла пані Галина, мешканка будинку. 

“Після обстеження будинку ми виділили гроші з міського бюджету на його ремонт. Підрядна організація, що проводила ремонт підвалу, під час робіт знайшла людські останки, інформацію про цю знахідку ми передали в міліцію та санепідемстанцію. У висновку експертизи виявилось, що цим решткам понад сто років”, – каже Олександр Удовенко, голова Шевченківської райадміністрації.

Як зазначають фахівці, дуже важко ідентифікувати останки, вияснити за яких обставин загинули люди, та рештки скількох людей були знайдені. “До нас приходили з різних організацій, і Товариство пошуку жертв війни “Пам’ять”, і з організації пошуку поховань “Доля”, і єврейська релігійна громада “Золота роза”. Спершу гадали, що це євреї, бо будинок знаходиться на території львівського гетто. Проте представники “Золотої рози” сказали, що це визначити не можливо, бо все забетонували. Щоб щось дізнатись потрібно розбивати цей підвал, але чи там щось залишилось, бо звідти ж все повиносили і землю, і мотлох. Хоч би якась зачіпка залишилась, а так невідомо, що це за люди”, – розповідають мешканці будинку по вул. Л. Долинського, 12.  

“Проблема в тому, що робітники, які розкопали поховання, позбавили нас можливості дослідити і визначити приблизний вік поховання. Я переглядав ті рештки і там немає ніяких речей, які б могли визначити, що це за люди. Щоб провести дослідження потрібно розбити підлогу, яку залили бетоном, та найти якість рештки одягу, можливо там були якісь копійки, ґудзики”, – пояснює Любомир Горбач, голова Товариства пошуку жертв війни “Пам’ять”.

Вражаючі спогади

Існує декілька версій, що це могли бути за люди, зважаючи на історію та розповіді мешканців, крім євреїв, це могла бути могила німців або ж радянських в’язнів. “Окрім єврейського гетто, на цій території ще в 1941 році, до приходу німецької окупації, поруч була пересильна тюрма, де були в’язні радянської системи. Також я розмовляв із жінкою, що мешкає там з 1959 року, яка розповіла історію, що колись в тих підвальних приміщеннях проживали люди. Коли вона була маленькою, то з дітьми бігали тими коридорами, і жінка, яка жила в тій кімнаті, де знайшли ці поховання, наказувала дітям не бігати, щоб не будити душі загиблих німецьких полонених, які закопані під підлогою. Також люди розповідають, що робітники не всі рештки витягнули, а лише ті, що їм заважали. Якщо зараз розкласти ті останки, то можна побачити, що деяких фрагментів бракує”, – розповів Любомир Горбач. Зі слів голови райадміністрації, підозри, що це останки євреїв, які проживали колись у львівському гетто, розвіяні, бо гетто було засноване понад 70 років тому, а останкам більше ста. Лише при детальних розкопках можна знайти особисті речі померлих, і так визначити, ким були ці люди. Але все сміття з підвалу давно вже викинули, а під житловим будинком, який в аварійному стані, проводити розкопки, неможливо. “Судячи із висновків експертів, людські рештки заважко поєднати з Другою світовою війною чи гетто”, – резюмував Олександр Удовенко. 

“Найближчим часом ми хотіли створити комісію із представників пошукових організацій, істориків, щоб дослідити місце поховання та вияснити, чиї це останки. В цивілізованих країнах створюють комісію, проводять дослідження і лише тоді відбування перепоховання. Проте, я гадаю, щоб уникнути якихось скандалів, міська влада, вирішила ліквідувати це питання вчорашнім перепохованням”, – підозрює Любомир Горбач.

Вчора, так і не дізнавшись що це за люди та за яких обставин померли,  ці останки переховали у братській могилі на Голосківському цвинтарі, біля Брюховицького лісу. 

P.S. Ця історія – яскраве свідчення байдужості чиновників, які похапцем відхрестилися від знахідки. З моменту, коли робітники повідомили про знахідку правоохоронцям, пройшло вісім місяців бездіяльності чиновників львівської міської ради, які тільки після розголосу у ЗМІ швиденько поховали виявлені останки: немає знахідки – немає проблем, однак залишається відкритим питання етичної поведінки посадовців, які мали вчасно відреагувати на інформацію. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4063 / 1.61MB / SQL:{query_count}