Сьогодні, відповідно до статистичних даних, в Україні налічується майже 400 тисяч багатодітних сімей. У Львові в Єдиному державному реєстрі пільговиків (ЄДАРП) числиться 2437 багатодітних сімей, що становить близько одного відсотка львівських сімей.
“У 2007 році указом президента України започатковане таке почесне звання, як “Мати-героїня”. З січня 2008 року передбачена одноразова виплата з нагоди присвоєння такого звання, яка становить 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. За період з 2007 року і до сьогодні цей статус присвоєно майже 200 особам”, – розповіла керівник відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат міського управління соціального захисту Леся Дронь.
Проте сьогодні багато жінок ще очікують на те, щоб їм присвоїли цей статус. Зокрема, як інформує прес-служба ЛМР, зі 157 претенденток, які подали документи на отримання звання “Мати-героїня” упродовж 2010 – 2011 років, станом на січень 2012 р. звання отримали лише 18 заявниць. Проте й ці жінки подали документи ще у 2010 році. Така ситуація впливає на надання цим жінкам грошової виплати, на яку вони матимуть право з моменту присвоєння звання. Розмір одноразової грошової допомоги у 2012 році становить понад 10 тис. грн.
“У 2010 році зі Львова було скеровано 56 таких клопотань, з них задоволено лише 18. Тобто 38 осіб досі чекають присвоєння почесного звання. У 2011 році маємо ще гіршу ситуацію, тому що 102 жінки, які претендують на присвоєння почесного звання “Мати-героїня”, досі чекають. Тобто, зі 102 клопотань, які ми скерували у встановленому порядку на розгляд президенту, жодне не задоволене. Ми не маємо зворотної реакції: чи присвоєно почесне звання “Мати-героїня” відповідно до поданого клопотання, чи відхилено. В нас є інформація, що в установленому порядку абсолютно всі пакети документів централізовано відправлені на розгляд президенту. Тобто станом на сьогодні 140 документів не розглянуто центральними органами виконавчої влади і відповідного указу президента немає”, – зазначила Леся Дронь.
Для того, щоб виплатити грошову винагороду, управління соціального захисту формує заявку на виділення коштів на управління у справах сім’ї та молоді Львівської ОДА, після чого воно скеровується до Кабінету Міністрів України для розгляду. У випадку виділення необхідних коштів вони надходять на рахунок Головного управління соціального захисту населення Львівської ОДА, а потім уже на рахунки районних відділів управління соціального захисту Львівської міської ради. Відтак районні відділи перераховують ці кошти на особові рахунки отримувачів (матерів-героїнь).