Дороги Львівщини, окрім тих, які вже відремонтували, є одними з найгірших у Західній Україні. Водії на ці горе-шляхи кажуть, що це ніщо інше, як справжнісінький танкодром. Чого лише варта дорога до курортного Славського! У списку найгірших і траси Львів – Луцьк та Львів – Тернопіль. І таких прикладів вистачає. А про сільські дороги, де справжнє жахіття, годі й казати!
Як наслідок – на таких шляхах дуже нищаться автомобілі, водіям доводиться витрачати кругленькі суми на ремонти, ну і, звісно, час. Ба більше, в області чимало доріг із глибокими ямами, через що перевізники відмовляються там їздити.
“Дороги Львівщини – це не проблема нинішнього дня, це проблема вже давно “застояна”. Так склалося, що на межах нашої області є разюча відмінність від доріг у сусідів. Нам треба зрозуміти, що для цього є об’єктивні та суб’єктивні причини, – зазначав свого часу очільник ЛОДА Михайло Костюк. – По-перше, економіка Львівщини працює більш потужно, звичайно, і навантаження на автодороги більші. Треба розуміти, що наші дороги всередині області проектовані під малі навантаження. Нині навантаження на дороги збільшилося у рази, ними рухаються великовагові вантажівки. По-друге, проблема, яку ми будемо впорядковувати – це прогнозованість росту обсягів вантажів Адже не може бути стихійний і спонтанний ріст вантажообігу на дорогах, які до цього не готові”.
Очільник регіону зазначив, що на будівництво, реконструкцію і ремонт доріг комунальної власності в населених пунктах Львівщина отримає 137 млн грн. Як сказав в ефірі радіо “Львівська хвиля” Михайло Костюк, 137 млн грн – це вперше спеціально виділений транш. За його ж словами, раніше в нас не було таких коштів. “Маємо також із обласного бюджету 37 млн грн. Таким чином увесь фінансовий механізм буде скерований на те, щоб у кожному районі, зважаючи на значимість дороги, були зроблені ремонти”, – каже губернатор, інформує прес-служба ЛОДА.
Тим часом проект ремонту доріг на 2012 рік у Львівській області вже подали в Державну службу автомобільних доріг України (“Укравтодор”).
Зокрема, у поданих пропозиціях від Служби автомобільних доріг нашої області цьогоріч пріоритетними є автошляхи, які ремонтують до Євро-2012.
Але чи будуть виділені потрібні кошти на ремонт доріг місцевого значення, наразі не відомо.
“Щодо ремонту доріг у 2012-му нині складно говорити, оскільки плани ще не сформовані, а є лише пропозиції, – зазначив “Пошті” Петро Шпитак, начальник Служби автомобільних доріг у Львівській області. – Насамперед плануємо довести до ладу дороги, що за черговістю для нас дуже важливі, тобто дороги до Євро-2012: Львів – Шегині, Стрий – Дрогобич, трускавецький напрямок. У наших пропозиціях є також ремонти доріг Львів – Тернопіль, Львів – Радехів – Луцьк. Проте чи будуть відремонтовані ці дороги цього року, залежить від фінансування”.
Тим часом депутати Львівської облради та УДАІ області наголошують на тому, що ремонту у Львівській області потребують усі шляхи.
“Не має бути такого поняття, як пріоритетність із ремонту доріг. Умовно через проведення у Львові Євро-2012 пріоритетними стали дороги в напрямках кордону. Але чому пріоритетною не є дорога Львів – Тернопіль? Окрім обласного сполучення, питання ремонту міжміських доріг загального користування також має бути вагомим”, – каже “Пошті” Михайло Задорожний, голова постійної комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту і зв’язку Львівської облради.
ДО ТЕМИ Проблемна траса Львів – Луцьк Однією з найгірших в області є дорога Львів – Луцьк. З проханням відремонтувати цю трасу ще торік у травні до тодішнього очільника Львівщини Михайла Цимбалюка та голови Львівської облради Олега Панькевича звернулися депутати Волинської облради. “Ці 156 км траси Львів – Луцьк стали нездоланним бар’єром. Цьогорічний стан напрямку (дорогою це вже назвати важко) наводить на думку, що Львів готують для прийому дорогих футбольних фанатів, а любителям футболу з Волині, на жаль, немає дороги до Львова. 156 км до Львова два роки тому можна було подолати за дві з половиною години, тепер для цього потрібно чотири. Маршрутні перевезення відбуваються нерегулярно, авто минають цей напрямок”, – зазначено у зверненні волинян. Однак керівники області цієї проблеми, схоже, намагаються не помічати. *** Акцент на належне утримання доріг Ще торік голова ЛОДА Михайло Костюк в ефірі телеканалу ZIK зазначав, що жодні кошти, вкладені в будівництво і модернізацію автомобільних доріг, не дадуть результату, якщо шляхи належно не утримувати. “Слід повернутись до відповідальної експлуатації. Без цього вкладання коштів буде неефективним. За господарство в районі відповідає керівник райдержадміністрації. Він наділений певними повноваженнями для того, щоб здійснювати відповідні доручення, вказівки, допомагати у фінансуванні і вимагати якості утримання автодоріг”, – зазначав очільник області. |
Як зазначають в УДАІ Львівщини, майже всі дороги в нашій області потребують відновлення, окрім тих, що ремонтують чи вже відремонтовані: Львів – Шегині, Львів – Краковець, Львів – Рава-Руська та траса Київ – Чоп, яка в хорошому стані.
“Особливу увагу потрібно приділити таким дорогам, як Львів – Луцьк, Львів – Тернопіль, Мукачеве – Івано-Франківськ та Стрий – Тернопіль – Кіровоград – Знам’янка. Ці дороги, так званого державного значення, однозначно потребують ремонту, а на деяких ділянках – реконструкції. Немає характеристики автомобільних шляхів, де б найчастіше траплялись ДТП через неналежний стан дороги. Основне навантаження припадає на дорогу Київ – Чоп, але не через те, що вона погано утримується, її стан хороший, а через менталітет наших людей: де краща дорога, там потрібно швидше їхати. Проте не завжди в таких випадках можна впоратись із керуванням”, – каже “Пошті” Ігор Прокоса, начальник відділу організації дорожнього руху та нагляду за станом доріг УДАІ у Львівській області.
Утримання мережі автомобільних доріг місцевого значення є болючим питанням, адже вони гірше фінансуються, їх зможуть відремонтувати лише за умови, що Служба автомобільних доріг області отримає повну суму, яку подали на розгляд у проекті.
Як заявив на сесії Львівської облради ще 20 грудня Петро Шпитак, поточні ремонти доріг у регіоні відбуваються відповідно до дефектних актів і фінансуються в межах затвердженого бюджетного фінансування.
КОМЕНТАР |
Михайло Кінаш, селищний голова Славського: |
- Безперечно, що відсутність доброї дороги до перлини Карпат - селища Славського - нам сильно шкодить. Я б навіть сказав, що це перекриває нам дихання, бо туристи та й наші мешканці дуже нарікають на таку погану дорогу. Єдине, що свого часу відремонтували 9 км дороги в районі Тухлі... На офіційному рівні є гарантії, що 15 травня 2012-го відрізок дороги від готелю "Святослав" до села Волосянка мають відремонтувати. Є інформація, що начебто на це виділили 200 млн грн. Принаймні так мене інформують з неофіційних джерел. Натомість офіційної інформації я не маю. Це орієнтовно 15-20 км дороги, на яку всі нарікають. Це траса обласного підпорядкування. |
“Торік фінансування становило 96 млн грн, у кінці року ми довели його до 120 млн грн. Зараз кредиторська заборгованість частково покрита, і ми подали свої пропозиції на 380 млн грн”, – зазначив “Пошті” начальник Служби автомобільних доріг у Львівській області.
Говорити про якість доріг, які ремонтували торік, ще рано, кажуть посадовці. Проте цього тижня під час засідання постійної комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту і зв’язку Львівської облради прозвучали нарікання депутатів на неякісний капремонт дороги Львів – Рава-Руська.
“У депутатів була одна позиція, а в керівників Служби автомобільних доріг – інша. Проте оцінку виконаних торік робіт можемо надати лише після того, як зійде сніг, – каже голова комісії Михайло Задорожний. – У квітні буде проведено засідання, бо нині, за словами начальника Служби автомобільних доріг області, економлять гроші на посипанні доріг місцевого значення задля майбутнього ремонту аварійної ямковості. Вже навесні побачимо, як будуть використані зекономлені кошти. До європейської якості доріг нам ще далеко, а от європейська ціна на дороги уже є давно”.