Колекція, яку зібрав директор Галереї українського військового однострою, налічує 216 ґудзиків із військового вбрання тих країн, вояки яких перебували на теренах України в різні роки. У колекції, створеній художником-дизайнером Богуславом Любівим, представлені ґудзики зі шкіри, металу, кістки, перлової мушлі та пластмаси.
Так, у Галереї українського військового однострою можна побачити ґудзики з України, Росії, Польщі, Австрії, Франції, Нідерландів, Англії, Швеції, США та ін.
ЦІКАВО Колись в українських селах за допомогою ґудзика виготовляли дитячі забавки – фуркалки: виготовлена з ґудзика й протягнутої крізь неї зв’язаної кільцем мотузки, так що з обох боків з’являлися петлі. Філобутоністика – так називається колекціонування ґудзиків. Часто ґудзики набували значення оберегів, коли до ґудзика кулястої форми із порожниною всередині клали кульку, щоб ґудзик дзвенів. В епоху Ренесансу ґудзики перетворили на витвори ювелірного мистецтва, й вони інколи коштували дорожче від самого вбрання. |
“Експозиція починається зі стародавніх ниток, голок, наперсників, які використовувалися для шиття. Цікавими є англійські голки з позолоченими вушками. Є кілька ґудзиків, ймовірно, ще з Київської Русі, а основна частина колекції – це друга половина ХVIII ст. і до Другої світової війни, – розповідає Богуслав Любів. – У колекції представлені кулястої форми ґудзики козацької доби, які пришивали на кунтуші та жупани. Що ж до новіших військових ґудзиків, то на них, зазвичай, зображали номери полків, герби держав, а також військову атрибутику, наприклад, на англійських військових ґудзиках зображені гармати. Також в експозиції є ліврейні ґудзики, які носили слуги та на яких були зображені герби родин господарів. Є ґудзики і для військової білизни. Цікавими є українські військові ґудзики періоду визвольної боротьби: Української галицької армії, також представлені перші латунні ґудзики нашої незалежності, що є раритетом”.
В експозиції представлені і цивільні довоєнні ґудзики, вироблені з перлової мушлі, з кістки. Так, перламутрові застібки використовували для сорочок, ґудзики з кістки для білизни. У колекції є і пластмасові ґудзики з написом виробництв, також цікавими є такі вироби з написом “для джентльменів”.
Окрім того, на виставці можна побачити попередників сучасних ґудзиків – ґудзи, які колись виготовляли з льону та шкіри. Подивитися колекцію можна в Галереї українського військового однострою до кінця місяця.
http://vk.com/id422538643
Гудзик в хорошому станi.Якщо комусь цiкаво,дзвонiть.0979072075.
http://vk.com/id422538643
Привiт.Кого цiкавить Австрiйський Лiврейний гудзик.Роду Скаржина..Бонча.